Data dodania: 08.03.2019

Stopniowy wzrost zatrudnienia niepełnosprawnych ogółem, spadek wśród niewidomych

28 proc. osób niepełnosprawnych jest aktywnych zawodowo – powiedziała 7 marca szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Zwróciła uwagę na potrzebę zwiększenia zatrudnienia wśród osób z niepełnosprawnością wzroku, bo tylko 17 proc. z nich pracuje.

Minister Elżbieta Rafalska, wiceminister Krzysztof Michałkiewicz i prezes PFRON Marlena Maląg uczestniczyli w spotkaniu prasowym i śniadaniu w restauracji Different – jedynej w Polsce restauracji w ciemności, obsługiwanej przez niewidomych kelnerów.

- Myślę, że ci, którzy przychodzą do tej restauracji, (...) nie przychodzą tu wyłącznie kierowani ciekawością, tylko próbują wejść w świat ciemności i bardziej go zrozumieć – powiedziała minister Rafalska. Podkreśliła, że podobne miejsca mogłyby powstawać w innych częściach kraju.

- W Polsce mamy około 3 milionów osób z dysfunkcją wzroku, w tym 42 tys. osób, które deklarują, że nie widzą. Zatrudnienie osób niedowidzących czy niewidomych, ich aktywność zawodowa, jest niższa niż pozostałych osób niepełnosprawnych – powiedziała szefowa MRPiPS.

Prezes PFRON Marlena Maląg w rozmowie z PAP wskazała, że restauracja Different jest przykładem tego, jak osoby z niepełnosprawnością mogą dobrze funkcjonować w miejscu pracy. Podkreślała, że w budżecie PFRON zarezerwowano pieniądze na wiele działań wspierających zatrudnianie niepełnosprawnych.

Przypomniała, że w tym roku wzrosło dofinansowanie na jednego uczestnika warsztatów terapii zajęciowej (z ponad 14 tys. zł do prawie 18 tys. zł), a także na roczny pobyt jednej osoby niepełnosprawnej w zakładzie aktywności zawodowej (z 18,5 tys. zł do 22 tys. zł). W 2019 r. PFRON przeznaczy ponad 3,4 mld zł na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Na wsparcie PFRON mogą liczyć także osoby z niepełnosprawnością, które same prowadzą działalność gospodarczą lub rolniczą.

- Te zachęty ze strony państwa przyczyniają się do tego, że obserwujemy wzrost zatrudnienia osób z niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy – powiedziała Maląg. Wskazała też m.in. na program "Stabilne zatrudnienie", który wspiera zatrudnienie osób niepełnosprawnych w administracji publicznej.

Restaurację Different prowadzi Fundacja Pomocy Rodzinie "Człowiek w Potrzebie" od kwietnia 2018 r. Obecnie zatrudnionych jest w niej 15 osób, z czego 12 to osoby z niepełnosprawnością.

Prezes fundacji Anna Bocheńska powiedziała, że wśród klientów restauracji są zarówno goście indywidualni, jak i organizacje pozarządowe i firmy. - Bardzo mnie cieszy, że nasi goście po wyjściu z restauracji w ciemności tryskają energią i radością, są bardzo pozytywnie zaskoczeni tym, czego doświadczyli – podkreśliła.

Zdarza się, że niektóre osoby nie potrafią przebywać przez dłuższy czas w zupełnej ciemności. - Myślę, że około 2-3 proc. gości nie jest w stanie skorzystać z naszych usług ze względu na uwarunkowania psychofizyczne, np. problem z błędnikiem, klaustrofobię, traumy, lęki. Ale to jest rzadkość – powiedziała Bocheńska.

Całość zysków restauracji jest przeznaczana na działalność statutową fundacji. Bocheńska powiedziała PAP, że choć przez pierwsze osiem miesięcy restauracja przynosiła straty, to jednak obecnie działalność jest już rentowna i regularnie rośnie liczba gości.

- Liczymy na to, że będzie tak jak w przypadku podobnych restauracji na świecie, które wystartowały wcześniej od nas. One sobie świetnie radzą, mają dużo rezerwacji, czasami na 3-4 tygodnie do przodu – powiedziała. (PAP)

Olga Zakolska


Kobiecość to siła i przełamywanie barier
Mimo niepełnosprawności realizują się zawodowo, odnoszą sukcesy, inspirują – z okazji Dnia Kobiet minister Elżbieta Rafalska oraz wiceminister Krzysztof Michałkiewicz spotkali się z wyjątkowymi kobietami. Tej uroczystości było poświęcone spotkanie 7 marca w restauracji Different.

Przedstawiciele kierownictwa resortu rodziny złożyli życzenia wszystkim kobietom, a szczególnie głównym bohaterkom spotkania – Agacie Spale i Paulinie Malinowskiej-Kowalczyk.

Agata Spała prowadzi firmę szkoleniową i doradczą, której działania są skierowane do firm, instytucji i organizacji, wspierając zatrudnianie pracowników z niepełnosprawnością. Dla administracji publicznej i firm przygotowuje szkolenia dotyczące obsługi klienta z niepełnosprawnością. Podczas śniadania prasowego podkreśliła, że jej zdaniem ,w każdej instytucji jest miejsce dla osób z niepełnosprawnościami, by rozwijały swój potencjał.

Paulina Malinowska-Kowalczyk jest rzecznikiem prasowym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, dziennikarką sportową i nauczycielką języka hiszpańskiego, wielką propagatorką sportu osób z niepełnosprawnościami. Jej marzeniem było, by telewizja transmitowała Igrzyska Paraolimpijskie – to marzenie spełniło się w 2016 r. na Igrzyskach w Rio. Wcześniej, w 2010 roku, na zimowe igrzyska w Vancouver pojechała za swoje pieniądze, aby je relacjonować dla magazynu „Integracja" i portalu Niepelnosprawni.pl.

Info i fot.: MRPiPS, PFRON, oprac. rhr/

Data publikacji: 08.03.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.