Data dodania: 11.03.2019

Bartek nie ma rąk – wózek nie przysługuje

Niestety po raz kolejny sztywne przepisy wzięły górę nad zdrowym rozsądkiem i odrobiną empatii. Na szczęście chwilowo.

NFZ Oddział Śląski odmówił przyznania specjalnego wózka inwalidzkiego 9-letniemu Bartkowi, który urodził się bez rąk, ma niedorozwój kończyn dolnych i czeka go operacja nogi. Według zasad przyznawania dofinansowania elektryczny wózek należy się dzieciom z porażeniami i niedowładami trzy- lub czterokończynowymi. Uznano, że w przypadku Bartka w wypełnionym formularzu brak jest informacji o porażeniu lub niedowładzie. On nie ma niedowładu kończyn, on nie ma kończyn. Taka interpretacja nie tylko zaskoczyła i wzburzyła matkę dziecka, ale również minister zdrowia oczekuje wyjaśnień.

W całym tym nieporozumieniu pocieszające jest, że rzeczniczka prasowa NFZ w Katowicach przeprosiła za zaistniałą sytuację i zapewniła, że sprawa zostanie rozpatrzona indywidualnie. Planowane jest także przeszkolenie pracowników, w zakresie właściwego interpretowania przepisów, ale jednocześnie uwzględniania indywidualnych przypadków.

kat
Data publikacji: 11.03.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.