Data dodania: 11.03.2019

Kolejna wizyta EFF Integracja Ty i Ja w Parlamencie Europejskim

Po raz pierwszy Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja pojawił się w Parlamencie Europejskim w 2014 roku. Od tej pory co roku powraca do Brukseli, by opowiadać o pracy na rzecz integracji oraz o festiwalu. Po raz piąty – na zaproszenie europosła Marka Plury, który w Brukseli działa między innymi na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Warto przypomnieć, że poseł w 2017 roku gościł w Koszalinie na 14. edycji EFF Integracja Ty i Ja.

Tegoroczna wizyta miała miejsce 5 marca. Goście obejrzeli filmową prezentację podsumowującą piętnastoletnią historię Festiwalu, a także wybrane konkursowe filmy z różnych edycji: Nieuprzejmość (What Ever Happened To The Incivility) w reżyserii Delio Colangelo (Włochy 2017), Zołza i Perła w reżyserii Izoldy Czmok-Nowak (Polska 2018) – dokument otrzymał nagrodę publiczności w 2018 roku oraz Ślub Whitney (Whitney's Wedding) w reżyserii Johna Lawsona, (USA) – produkcja otrzymała Motyla 2017 w kategorii najlepszy film amatorski.

W ramach przeglądu filmów odbył się wernisaż fotografii powstałych w trakcie Fotokonfrontacji, cyklicznego projektu towarzyszącego Festiwalowi od czterech lat. Na zdjęciach pojawiali się m.in. modele, sportowcy, weterani, a w 2018 roku – rodziny. Wystawę otworzyL Wojciech Szwej, koordynator Fotokonfrontacji. Można ją było oglądać od 4 do 7 marca w budynku József Antall. Z wyraźnym zainteresowaniem zwiedzali ją nie tylko parlamentarzyści i politycy, ale również liczne osoby wizytujące obiekty PE.

Po projekcji festiwalowych filmów w Parlamencie Europejskim odbyło się, oczywiście, mnóstwo kuluarowych rozmów. Wśród wielu prominentnych gości znaleźli się m.in. europosłowie Marek Plura oraz Dariusz Rosati. Jak zapewniają uczestnicy: - Było - jak zawsze - fantastycznie!

- Jako osoba z niepełnosprawnością staram się, aby nasze sprawy jak najczęściej pojawiały się w oczach opinii publicznej – zapewnił deputowany do Parlamentu UE Marek Plura. - Niepełnosprawność to nie tylko ciągła walka o nasze prawa do godnego życia, czy zmaganie się z wyzwaniami dnia codziennego. To także sukcesy. Na przykład sportowe czy artystyczne. Sztuka jest czymś co pięknie to pokazuje i my także mamy do niej pełne prawo - podkreślił.

- Dlatego cieszę się, że piąty już raz mogłem gościć w Brukseli koszaliński przegląd filmów Europejski Festiwal Filmowy Integracja TY i JA wraz z wystawą zdjęć, których - jeśli mogę się tak wyrazić - my niepełnosprawni byliśmy tworzywem! Wystawa i pokaz filmów wywarły świetne wrażenie na zwiedzających wśród, których było wielu europejskich polityków.
Podziękował też serdecznie za współorganizację wydarzenia europosłowi Dariuszowi Rosati i jego ekipie.

Mamy nadzieję, że kolejna odsłona koszalińskiego festiwalu obrazów filmowych z całego świata dotyczących niepełnosprawności, odbędzie się w Brukseli ponownie w roku przyszłym. To ważne przedsięwzięcie nie tylko ze względu na prestiż miejsca i możliwość szerokiej prezentacji tej problematyki, ale również wskazanie wartościowych i innowacyjnych inicjatyw, realizowanych na rzecz tego środowiska w Polsce.

Zobacz galerię...

Oprac. rhr/, fot. Wojciech Szwej / EFF Integracja Ty i Ja
Data publikacji: 11.03.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.