Data dodania: 21.03.2019

Te prace pokazują moc i siłę

Minister rodziny Elżbieta Rafalska, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz oraz prezes zarządu PFRON Marlena Maląg uczestniczyli 21 marca w otwarciu wystawy pokonkursowej "Sztuka osób niepełnosprawnych 2018". Wystawę zorganizowano w siedzibie PFRON z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa.

W wernisażu brali udział również twórcy, którzy przybyli z opiekunami.

- Spotykając się z osobami niepełnosprawnymi, zrozumiałem, jak ważna jest dla nich twórczość artystyczna oraz aktywność sportowa. To jest często sposób na komunikowanie się z nami, pokazywanie swojego świata, wyrażanie emocji, ale także realizowanie swoich pasji. I to, co dla nas jest normalną aktywnością, dla nich stanowi istotną część życia – powiedział Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej.

Na wernisażu zgromadzono kilkadziesiąt prac, m.in. malarskich, rzeźbiarskich, tkackich i fotografii. Wśród nich znalazła się praca "Jedna droga – jeden cel", którą wykonał laureat konkursu Łukasz Radzik. Jej autor jest uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czechowicach-Dziedzicach, najchętniej fotografuje przyrodę. Bierze udział w plenerach fotograficznych.

Centralna Komisja Konkursowa wyróżniła ogółem 4 prace wykonane przez 52 twórców.

Prezes zarządu PFRON Marlena Maląg podkreśliła, że misją instytucji, którą kieruje jest kompleksowa pomoc osobom niepełnosprawnym, tworzenie koalicji na ich rzecz (...), pokazywanie ich mocnych stron. Wskazała, że szczególnie dziś, z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, fundusz chce pokazać prace twórców dotkniętych tą niepełnosprawnością. - Te prace pokazują ich moc i siłę – oceniła prezes.

 

Poinformowała, że zakres pomocy dla osób z zespołem Downa jest bardzo szeroki. Obejmuje różne programy realizowane przez fundusz i i finansowane przez niego zadania zlecone organizacjom pozarządowym. Podkreśliła, że w Polsce działa ponad 700 warsztatów terapii zajęciowej. W tym roku na dofinansowanie ich funkcjonowania skierowanych zostanie prawie 500 mln zł.

Jak podają autorzy raportu „Problemy rodzin dzieci z zespołem Downa w Polsce – stan na przełomie 2017 i 2018 roku", który rok temu opublikował Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie (http://naszesprawy.eu/aktualnosci/14065-system-opieki-nad-dziecmi-z-zespolem-downa-ma-powazne-luki.html), częstość występowania zespołu Downa szacuje się na jeden przypadek na 700 urodzeń.
Z przytaczanych w raporcie badań wynika, że w 2016 roku na świat przyszło 321 dzieci na 382,3 tys. żywych urodzeń odnotowanych w tym czasie. Autorzy raportu szacują, że w Polsce w ok. 10-15 tysięcy rodzinach żyją osoby z zespołem Downa.

Natomiast PAP określiła, iż według szacunków (jakich? – przyp. NS) w Polsce jest około 60 tys. osób z zespołem Downa.

Oprac. rhr, fot. MRPiPS
Data publikacji: 21.03.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.