Data dodania: 12.04.2019

Kraków po niebieskiej stronie mocy

Happening na Rynku Głównym, specjalny tramwaj kursujący wokół Plant oraz obiekty podświetlone na niebiesko. To tylko część atrakcji przygotowanych w Krakowie w ramach Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Przypada on w kwietniu, a podejmowane działania mają m.in. pomóc w walce ze stereotypami.

7 kwietnia na Rynku Głównym odbył się happening „Ubierz Adasia na niebiesko". – Z roku na rok jest coraz więcej dzieci ze spektrum autyzmu. Jednak nie przychodzimy tutaj płakać. W sposób pozbawiony smutku mówimy o realnych problemach. Inicjatywa „Wkręć się w autyzm" ma m.in. propagować wiedzę – powiedział „NS" Wiesław Zagól, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Autyzmem ZACISZE.

W działania w ramach Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu zaangażowały się także inne podmioty. W tym gronie znalazły się Fundacja Wspólnota Nadziei, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin jestem ZA, Centrum Autyzmu w Krakowie, Ośrodek dla Osób z Autyzmem Effatha, Fundacja Autyzm UP, Niezależny Instytut Edukacji Emocjonalnej oraz Centrum Terapii Promitis.

– W Krakowie świecimy przykładem, nie wiem, czy niebieskim, ale faktycznie potrafimy współdziałać. To jest dobre dla nas wszystkich zajmujących się osobami ze spektrum autyzmu. Takie skonsolidowane działania zapewniają większe oddziaływanie na zewnątrz – podkreśliła Barbara Barwacz-Mikuła, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin jestem ZA.

Niebieskie święto

Formacja Sorrir Por Favor!, grająca sambę batucadę, zadbała, aby happening wzbudził spore zainteresowanie. Część mieszkańców miasta i turystów przystanęła właśnie ze względu na gorące i głośne rytmy. Liczna grupa osób zobaczyła dekorowanie pomnika Adama Mickiewicza niebieskimi elementami. Podobnie jak w latach poprzednich, odbył się przemarsz po Rynku Głównym. Zakończył się w sąsiedztwie niebieskiego namiotu informacyjnego. W nim wszyscy chętni mogli porozmawiać z rodzicami dzieci ze spektrum autyzmu czy terapeutami.

Nowością był Niebieski Tramwaj kursujący wokół Plant. W trakcie bezpłatnych przejazdów można było poszerzyć wiedzę o tym zaburzeniu rozwoju. Postrzeganie świata przez autystów opisywały specjalne komunikaty głosowe nagrane przez Annę Dymną. Z kolei dzieci zapowiadały kolejne przystanki na trasie. Chętni mogli porozmawiać czy zrobić sobie zdjęcie z napastnikiem Wisły Kraków Arturem Balickim.

– Tramwaj jest ukochanym sposobem przemieszczania się przez wiele osób ze spektrum autyzmu. Znajomość rozkładów jazdy, tras i przystanków jest u nich na tyle rozwinięta, że zdecydowaliśmy się właśnie na ten środek transportu. Zwłaszcza że tradycyjnie wagony w Krakowie były niebieskie, a ten kolor jest też przypisany do autyzmu – powiedziała Barbara Barwacz-Mikuła.

Dodatkową atrakcję stanowił Niebieski Przejazd Rowerowy, na trasie z Rynku Głównego do Rynku Podgórskiego.

Lepsze jutro

W trakcie happeningu wyrażono poparcie dla inicjatywy „Chcemy całego życia!". Dzięki niej powstała petycja „Nie zamykajmy dorosłych z niepełnosprawnością w czterech ścianach!". Mówi ona o środowiskowych domach samopomocy dla osób z autyzmem (typ D) i dla osób z niepełnosprawnością sprzężoną (typ E). 2 kwietnia, czyli w Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, została przekazana do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wcześniej zebrano pod nią blisko 100 tys. podpisów.

– Kiedy dorosła osoba z autyzmem kończy 24 lata, to nie może liczyć już na opiekę jak w okresie szkolnym. Skutkiem tego jeden z rodziców musi zrezygnować z pracy. Nie dość, że pogarsza się sytuacja socjalno-bytowa rodziny, to ci dorośli są zamykani w czterech ścianach. W tym momencie nie ma dla nich żadnej oferty – podkreślił Wiesław Zagól.

Natomiast 2 kwietnia w Krakowie nie zabrakło symboli solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Po raz kolejny podjęto działania w ramach akcji Light It Up Blue (Zaświeć się na niebiesko). W efekcie podświetlone zostały m.in. Galeria Kazimierz, kładka o. Bernatka, estakada Lipska-Wielicka.

– Świadomość społeczeństwa się zmienia, ale niestety niewiele, co pokazują badania. Przed nami jeszcze dużo pracy. Sądzę, że zbyt długo tkwiliśmy w stereotypie autysty jako kogoś wyłącznie zamkniętego w sobie, ewentualnie siedzącego na podłodze i uderzającego głową w ścianę. A każda z tych osób ma talent, który trzeba odkryć - powiedziała Barbara Barwacz-Mikuła.

Dodaje, że od 11 maja rozpoczną się zajęcia edukacyjne w ramach projektu jestem ZA wiedzą. Jest on przeznaczony dla osób z zespołem Aspergera. Trzyletnie działania zrealizuje Politechnika Krakowska w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin jestem ZA. Są jeszcze ostatnie wolne miejsca, a udział jest bezpłatny. Więcej szczegółów znajduje się na stronie http://jestemzawiedza.pk.edu.pl/

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 12.04.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.