Data dodania: 18.03.2019

Google przypomina o ścieżkach dotykowych

18 marca jest Dniem Płyt Dotykowych i podobnie jak przy innych okazjach wyszukiwarka Google umieściła specjalną animację tzw. doodle, przedstawiającą ścieżkę dotykową. W zależności od dnia, motywem przewodnim może być ważna osoba, wydarzenie bądź święto. Często zdarza się, że grafiki są spersonalizowane dla danego kraju, np. z okazji święta niepodległości lub innego, ważnego wydarzenia.

Grafika z 18 marca ma przypomnieć postać Seiichiego Miyake (1926-1982 r.) japońskiego wynalazcę i działacza społecznego. To właśnie on był pomysłodawcą i twórcą płyt chodnikowych (płyt brajlowskich) ze specjalnymi wypukłościami kropkami i pionowymi paskami. Płyty z kropkami informują o niebezpieczeństwie, zaś te z pionowymi paskami o bezpiecznym poruszaniu się do przodu.

18 marca 1967 r. po raz pierwszy zainstalowano je w mieście Okayama. A od 1977 roku płyty te stały się obowiązkowe na stacjach kolei japońskich.

Dziś z tego wynalazku korzysta się w wielu miejscach na świecie, również w Polsce. Pozwala on bezpiecznie poruszać się osobom niedowidzącym w miejscach publicznych.

kat
Data publikacji: 18.03.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.