Data dodania: 09.05.2019

Prezydent Andrzej Duda uhonorował Liderów Dostępności 2019

Grand Prix dla Uniwersytetu Warszawskiego, nagrody główne dla pracowni JEMS Architekci, Centrum Edukacji Ekologicznej w Łazienkach Królewskich, przedszkola „Żółty Słonik" w Suwałkach, KÄRCHER Hali Cracovii Centrum Sportu Niepełnosprawnych, Domu Studenckiego „Hanka" w Poznaniu, Muzeum Warszawy oraz sieci placówek BNP Paribas Bank Polska.

To najważniejsze rozstrzygnięcia 4. edycji konkursu „Lider Dostępności" pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który 8 maja w Pałacu Prezydenckim wręczył statuetki laureatom.
Celem konkursu „Lider Dostępności" jest promowanie idei przestrzeni bez barier. Jego organizatorami są Towarzystwo Urbanistów Polskich oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, które w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia, o czym przypomniał podczas uroczystości Tomasz Przybysz-Przybyszewski, członek zarządu Integracji. – Integracja powstała w połowie lat 90., w czasach, gdy mało kto mówił o dostępności architektonicznej budynków i przestrzeni – przypomniał. – Można powiedzieć, że były to czasy, gdy podjazd do budynku budził zdziwienie. Dziś dziwi jego brak, co pokazuje, że jesteśmy jako społeczeństwo w zupełnie innym miejscu.

Tych zmian, a także samego konkursu „Lider Dostępności", nie byłoby, gdyby nie Piotr Pawłowski – zmarły w zeszłym roku założyciel i wieloletnie prezes Integracji. Tegoroczna gala finałowa konkursu była pierwszą bez jego udziału. Zasługi Piotra Pawłowskiego podkreślał prezydent Andrzej Duda, który od samego początku jest patronem honorowym konkursu. – Piotr Pawłowski miał niesłychane poczucie własnej, osobistej godności i uważał, że skoro los tak sprawił, że on nie może się dostosować do otaczającego go świata i w związku z tym nie może z części tego świata korzystać, to oznacza tylko tyle, że ten świat musi się dostosować do niego, musi zostać do niego dostosowany – podkreślił Andrzej Duda.

Spośród niemal 60. zgłoszeń, kapituła 4. edycji konkursu, złożona z urbanistów, specjalistów w zakresie dostępności architektonicznej, a także osób zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta, wyłoniła zwycięzców – Liderów Dostępności 2019. Nagrody przyznano w następujących kategoriach:
• GRAND PRIX: Uniwersytet Warszawski
• Architekt / urbanista: pracownia JEMS Architekci
• Przestrzeń publiczna – wyróżnienie: Modernizacja ulicy Św. Marcin w Poznaniu
• Sieć placówek: BNP Paribas Bank Polska
• Obiekt kulturalny / edukacyjny – dwie równorzędne nagrody: Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowe Palmiarni w Łazienkach Królewskich oraz przedszkole „Żółty Słonik" w Suwałkach
• Obiekt usługowy: KÄRCHER Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych
• Obiekt usługowy – wyróżnienie: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie"
• Obiekt mieszkalny / hotelowy: Dom Studencki „Hanka" Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
• Obiekt mieszkalny / hotelowy – wyróżnienie: Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej – Zakład Aktywności Zawodowej „Słoneczne Wzgórze" w Tarnowie
• Obiekt zabytkowy: Muzeum Warszawy
• Obiekt zabytkowy – wyróżnienie: Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa

„Lider Dostępności" jest konkursem architektoniczno-urbanistycznym, który promuje najlepsze rozwiązania pod względem dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Dostępna przestrzeń jest niezbędna, by osoby z niepełnosprawnością mogły żyć aktywnie, rozwijać się, udzielać się jako obywatele i po prostu żyć razem z innymi. Do idei Konkursu nawiązywał również Andrzej Duda.

– Nowoczesne państwo to takie państwo, które dostrzega potrzeby każdego człowieka i które czyni wszystko, aby nie było wykluczenia. A to jest właśnie walka przeciwko wykluczeniu – aby obiekty architektoniczne, budynki były dostępne dla każdego człowieka, niezależnie od tego, jakie ograniczenia stawia przed nim los, a więc jakie ograniczenia wynikają z jego cech fizycznych – mówił prezydent.

Prezydent dodał, że „Lider Dostępności" to jeden z elementów walki o to, by osoby z niepełnosprawnością nie były ograniczane przez bariery architektoniczne i mogły w pełni wykorzystywać swój potencjał, pracować i brać pełnoprawny udział w rozwoju kraju.

Organizatorzy już zapraszają do zgłaszania dostępnych obiektów do przyszłorocznej odsłony konkursu. Więcej informacji: http://www.integracja.org/lider-dostepnosci/.

Filmy o laureatach są dostępne pod linkiem: https://we.tl/t-SmmAqoig4T

Zobacz galerię...

Info: mat. prasowy, fot. Marta Kuśmierz / Integracja, Grzegorz Jakubowski /KPRP

Data publikacji: 09.05.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.