2011 rok wolontariatu

Decyzją Rady UE z dnia 27 listopada 2009 r. rok 2011 ustanowiono Europejskim Rokiem Wolontariatu. Polska przygotowywała się do jego obchodów od 2010 r. Powołano Międzyresortowy Zespół Roboczy ds. ERW, który wypracował priorytety obejmujące promocję wartości wolontariatu i korzyści z niego płynących (kreowanie mody na wolontariat), wzmocnienie systemowego podejścia do wolontariatu i do jego organizatorów.

Zespół opracował plan działania i długofalową politykę w zakresie rozwoju wolontariatu w Polsce. Grupa robocza ds. społecznych w październiku br. przedstawi projekt dokumentu o roli wolontariatu w polityce społecznej Radzie ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich, a zaplanowana na 30 września konferencja „Europa aktywnego obywatelstwa: Wolontariat” – posłuży z pewnością promocji wartości wolontariatu.

Przez cały rok po państwach Unii Europejskiej podróżuje Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu, przybliżając i realizując misję rozpowszechniania tej idei. 1 września Pawilon został rozbity na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Można go zwiedzać do 14 września. Pierwszy dzień ERW „Integracja osób niepełnosprawnych” został przygotowany przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i poświęcony wolontariatowi na rzecz tych osób. Otwarcia Pawilonu dokonali: Irena Wóycicka – podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Jarosław Duda – wiceminister pracy i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Ewa Synowiec – dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Mikołaj Dowgielewicz – wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich oraz poseł Marek Plura.

Instytut Spraw Publicznych zorganizował panel naukowy nt. rozwoju ruchu wolontarystycznego i aktywności obywatelskiej pn. „Niepełnosprawność i wolontariat. Potencjał i wyzwania”, a przedstawiciele organizacji pozarządowych zaprezentowali przykłady działań opartych o wolontariat.
Swoje działania na rzecz pomocy osobom z niepełnosprawnością intelektualną zaprezentowała m.in. Międzynarodowa Federacja Wspólnot L’ARCHE oraz Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko”.
Trenerzy z Fundacji Pies Przewodnik pokazali różne metody szkolenia psów przewodników, a ich praktyczne umiejętności pokazali korzystający na co dzień z ich pracy ludzie niewidomi.

Zaprezentowano także wiele ważnych informatorów i internetowych platform informacyjnych dostępnych dla osób z różnymi dysfunkcjami.
Odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży, happening plastyczny pn. „Wspólne malowidło dla Europy” oraz spotkania z wolontariuszami i przedstawicielami licznych organizacji pozarządowych.
Dom Spotkań z Historią przedstawił swój nowatorski projekt spacerów po niewidocznej Warszawie dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i dla osób niewidomych.

Podczas imprezy obok dyskusji, debat, spotkań, warsztatów, prezentacji itp. przedsięwzięć można było także obejrzeć cykl filmów dokumentalnych poświęconych osobom niepełnosprawnym, uczestniczyć w instalacji sensorycznej CUBE przygotowanej przez Fundację Synapsis pt. „Doświadcz autyzmu” oraz w grze miejskiej „Miasto głuchych” i wielu innych.

W Polsce wciąż zbyt mała liczba osób zasila szeregi wolontariuszy. Europejski Rok Wolontariatu to doskonała okazja, by zachęcić ludzi w każdym wieku i każdej specjalności do zainteresowania działalnością na rzecz innych. Wolontariat to doskonały sposób na budowanie społeczeństwa obywatelskiego, będącego podstawą trwałego rozwoju ekonomicznego. Przede wszystkim jednak wolontariat to wyzwolenie wrażliwości, otwarcia na drugiego człowieka i poczucia więzi społecznej, wspólnoty międzypokoleniowej, a także prawdziwej integracji.

Zobacz galerię…

Tekst i fot.: Iwona Kucharska

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również