65-lecie PZN – niewidomi u prezydenta

Jubileusz 65-lecia Polskiego Związku Niewidomych „W Służbie Pokoleń”

Polska będzie państwem nowoczesnym, gdy stworzy jak najlepsze szanse każdemu, także niepełnosprawnym - mówił prezydent Andrzej Duda 20 października podczas spotkania z osobami działających na rzecz niewidomych w Polsce. Ok. 30 osób odebrało przy tej okazji odznaczenia państwowe.

Prezydent podkreślił, że spotkanie odbywa się w szczególnym momencie: kilka dni po obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych oraz w roku dwóch jubileuszy: 70-lecia Zjednoczenia Ruchu Osób Niewidomych w Polsce oraz 65-lecia Polskiego Związku Niewidomych „W Służbie Pokoleń”.

Jak powiedział Andrzej Duda, jest to środowisko niezwykle zasłużone dla Polski. -Chylę przed państwem czoło jako prezydent Rzeczypospolitej dzisiaj, bo to są dziesięciolecia czynienia przez państwa naszego kraju, Polski – Rzecząpospolitą. To znaczy taką, która w miarę jak to tylko możliwe jest równa dla wszystkich, w której życie w miarę możliwości jest dla wszystkich jednakowo dostępne – mówił prezydent.

– Tylko wtedy Polska będzie państwem nowoczesnym, tylko wtedy Polska będzie państwem, o którym będzie można mówić, że jest na wyżynach cywilizacyjnych, gdy będą stwarzane jak najlepsze szanse każdemu jej obywatelowi, także temu, którego los dotknął niepełnosprawnością, w tym przypadku niepełnosprawnością narządu wzroku – dodał prezydent. Podkreślił, że niezwykle ważne dla każdego cywilizowanego społeczeństwa jest,aby wykluczonych nie było”.
– Jestem wdzięczny wszystkim tym (…), którzy myślą o innych, którzy myślą o tym, jak uczynić Polskę dostępną, jak uczynić Polskę nowoczesną, jak uczynić Polskę Rzecząpospolitą w pełnym tego słowa znaczeniu – mówił prezydent.

Ok. 30 osób działających w ruchu na rzecz osób niewidomych odebrało z rąk prezydenta odznaczenia państwowe: Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi. Odznaczenia przyznano „za wybitne zasługi w działalności społecznej na rzecz osób potrzebujących pomocy oraz wsparcia, zagrożonych wykluczeniem społecznym”.

Jedna z odznaczonych, prezes Polskiego Związku Niewidomych (PZN) Anna Woźniak-Szymańska podkreśliła: – Ruch osób niewidomych w Polsce to zasługa ludzi, którzy nie pogodzili się z własnym losem i walczyli o lepsze jutro. Tworzyli miejsca pracy, walczyli o edukację, walczyli o dostępność do leczenia, rehabilitacji – wyliczyła.
– Dzisiaj także marzymy, ale nasze marzenia nie dotyczą tylko zaspokajania podstawowych potrzeb (…). Dzisiaj marzymy o systemowych rozwiązaniach, np. takich jak narodowy program rehabilitacji, który gwarantowałby równy dostęp wszystkim osobom niewidomym i słabowidzącym do świadczeń gwarantowanych – powiedziała prezes PZN.

Podczas uroczystości w pałacu prezydenckim PZN wręczył też swoją nagrodę „Człowieka Roku”. Otrzymała ją Ewa Fraszka-Groszkowska – jak powiedziała Woźniak-Szymańska – pasjonatka nauki korzystania z pisma punktowego dla niewidomych, a także wielka propagatorka czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Uczestnicy spotkania zapoznali się też z wynalazkami 22-letniego Piotra Psyllosa, które mają pomagać osobie niewidzącej odnaleźć się w otoczeniu. Psyllos pokazał m.in. „sztuczne oko” – elektroniczne urządzenie, które wykorzystując sztuczną inteligencję poprzez komunikaty głosowe informuje korzystającą z niego osobę, co znajduje się na jej drodze. (PAP)

js/ pz/ gma/

fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP
Data publikacji: 20.10.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również