8 tysięcy wolontariuszy wzmacnia Korpus Wsparcia Seniorów

Korpus Wsparcia Seniorów to niezwykle ważna inicjatywa solidarności międzypokoleniowej. Program wspiera 8 tys. wolontariuszy z ok. 120 różnych organizacji młodzieżowych w całej Polsce – poinformował 10 listopada pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotr Mazurek był gościem Radia Gdańsk. Poinformował on, że w pomoc w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów zaangażowało się już łącznie 8 tys. osób z około 120 środowisk młodzieżowych z całej Polski. Ta lista, jak podkreślił, cały czas się poszerza. Wolontariusze z pracownikami ośrodków pomocy społecznej każdego dnia niosą oni pomoc seniorom w okresie pandemii.

– Korpus Wsparcia Seniorów to niezwykle ważna inicjatywa solidarności międzypokoleniowej. Cały kraj oplatamy siecią naszych wolontariuszy. W pomoc zaangażowane są stowarzyszenia, fundacje, rady młodzieżowe, które na co dzień znajdują się wieloma sprawami – np. edukacją, kulturą, działalnością analityczną. Te wszystkie środowiska, ponad podziałami, się jednoczą, aby wesprzeć osoby starsze. Spodziewamy się, że będzie rosła liczba potrzebujących, dlatego zachęcamy wszystkich do dołączenia do naszej akcji – powiedział.

Przypomniał, że osoby, które chcą włączyć się w pomoc osobom starszym w ramach programu, mogą to zrobić za pośrednictwem strony www.wspierajseniora.pl. Uruchomiono również bezpłatną infolinię 22-505-11-11, dzięki której seniorzy mogą bezpośrednio poprosić o wsparcie.

Pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej wyjaśnił, że pomoc niesiona przez wolontariuszy najczęściej polega na robieniu zakupów, ale również wyprowadzeniu psa na spacer, rozmowie telefonicznej. – Nawet nie wychodząc z domu możemy nieść pomoc. Osoby młode w kwestiach technologicznych mają większą wiedzę od seniorów. Przez telefon mogą one pokierować osoby starsze, w jaki sposób załatwić sprawy urzędowe, w przychodni, jak pozyskać receptę lub skorzystać z innych usług. Nawet osoba, która jest na kwarantannie może zostać wolontariuszem – dodał.

Mazurek był pytany w Radiu Gdańsk o to, w jaki sposób zadbać o kondycję psychiczną młodych ludzi w czasie pandemii. – Jeśli chodzi o czynniki, które mogą być profilaktyczną formą podtrzymywania aktywności, zachęcam do niesienia pomocy innym ludziom – powiedział. Zachęcał również do uczestnictwa w różnego rodzaju warsztatach, debatach wykładach w formie online oraz wirtualnego zwiedzania instytucji kultury.

– 20-21 listopada odbędzie się całkowicie zdalne Forum Organizacji Młodzieżowych +Wspólnie dla przyszłości+. W tych dniach poprzez internet będzie można śledzić debaty, panele z udziałem bardzo ciekawych gości. Takich wydarzeń w sieci jest o wiele więcej. Możemy zdobyć kompetencje, nową wiedzę i poznać nowych ludzi. W tej chwili internetowe narzędzia dają nam ogromne możliwości – podkreślił.

Mazurek zwrócił uwagę, że młodzież, wbrew pozorom, coraz chętniej angażuje się w życie publiczne, wolontariat, działalność charytatywną. – Powstaje coraz więcej młodzieżowych rad miasta, młodzi ludzie coraz częściej podejmują działania pro publico bono. Młodzież chce być aktywna, trzeba jej tylko dawać impuls do działania i okazywać wsparcie – zaznaczył. (PAP)

Anna Machińska, fot. pixabay.com

Data publikacji: 10.11.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również