Data dodania: 04.05.2015

Śląska Gala Konkursu Lady D.

We wtorek, 5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji organizatorzy serdecznie zapraszają na Śląską Galę Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek - wyróżnień dla wyjątkowych pań, które mimo niepełnosprawności wnoszą istotny wkład w życie publiczne województwa śląskiego.

Uroczystość odbędzie się 5 maja br. w sali Parnassos Biblioteki Śląskiej w Katowicach przy pl. Rady Europy 1 o godz. 13.00. Po zakończeniu części oficjalnej organizatorzy zapraszają do rozmów kuluarowych przy kawie i kołoczu. Wydarzenie ma charakter otwarty, a wstęp jest wolny.
Wyróżnienie Lady D. (od angielskiego Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna) oddaje ducha ratyfikowanej zarówno przez Polskę jak i przez Unię Europejską Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ, a zwłaszcza jej Artykułu 6, który mówi o konieczności szczególnego wspierania i promocji kobiet z niepełnosprawnością. Celem konkursu jest docenienie i prezentacja niepełnosprawnych, ale niezwykle aktywnych kobiet. Wyróżnienie przyznawane jest w pięciu kategoriach: sport, kultura i sztuka, życie społeczne, życie zawodowe oraz dobry start (kategoria przeznaczona dla młodszych pań). Dotychczasowymi laureatkami Lady D. są m.in. piosenkarka Monika Kuszyńska, dziennikarka telewizyjna Paulina Malinowska-Kowalczyk oraz sportsmenki: Katarzyna Rogowiec, Joanna Mendak i Katarzyna Piekart.
Laureatki Lady D. wybierane są od 2002 roku z inicjatywy Marka Plury - posła do Parlamentu Europejskiego oraz ś.p. Krystyny Bochenek - katowickiej dziennikarki i byłej wicemarszałek Senatu. Aktualnie konkurs prowadzony jest w całym kraju przez posłanki skupione w Parlamentarnej Grupie Kobiet. W województwie śląskim organizuje je posłanka Ewa Kołodziej.
Finał ogólnopolski odbędzie się we wrześniu tego roku w Warszawie.
- Cieszę się, że ten konkurs znalazł kontynuatorów. Mam nadzieję, że śląskie, dobre przykłady będą dostrzeżone na forum ogólnopolskim, a wkrótce i w Unii Europejskiej, gdzie wyróżnienia Lady D. pojawią się po raz pierwszy już w przyszłym roku dzięki współpracy Intergrupy ds. Niepełnosprawności w Parlamencie Europejskim, w której mam przyjemność być wiceprzewodniczącym, z Europejską Unią Kobiet - mówi inicjator konkursu, europoseł Marek Plura.
- Laureatki dają budujący przykład dla innych, jak w piękny sposób smakować życie bez oglądania się na własne niedoskonałości, otwierając się przy tym na sprawy społeczne oraz potrzeby innych ludzi. Stanowią one żywy i autentyczny dowód, iż ograniczenia natury fizycznej nie są żadną przeszkodą w prowadzeniu aktywnego życia zawodowego, społecznego oraz mogą się w stu procentach spełniać się w rozwijaniu swoich, często nietuzinkowych pasji - dodaje organizatorka śląskiej edycji Lady D., posłanka Ewa Kołodziej.
puma

Data publikacji: 04.05.2015 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.