Apel organizacji osób niepełnosprawnych do władz RP

Apel organizacji osób niepełnosprawnych do władz RP

23 marca 2015 r. Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych przesłało do władz RP apel podpisany przez prezesów i przewodniczących 11 organizacji reprezentujących osoby z niepełnosprawnościami. Wzywają w nim do intensyfikacji działań służących wdrażaniu Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Postulują także rozwój współpracy między władzą i administracją publiczną oraz organizacjami osób niepełnosprawnych, służącej wdrażaniu Konwencji, którą Polska ratyfikowała w 2012 r. Apel przesłano m.in. do prezydenta, marszałka Sejmu i premiera.

Warszawa, 23.03.2015 r.

Apel organizacji osób niepełnosprawnych do władz Rzeczypospolitej Polskiej

Zwracamy się do władz Rzeczpospolitej Polskiej powodowani nadzieją, jaką wywołało w nas ratyfikowanie przez nasze państwo we wrześniu 2012 r. Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Środowiska osób z niepełnosprawnościami wydarzenie to przyjęły z wielkim uznaniem dla Sejmu, Rządu i Prezydenta RP. Naszej satysfakcji towarzyszyło wówczas oczekiwanie, że ratyfikacja Konwencji rozpocznie proces dobrze zaplanowanych, rzeczywistych, jakościowych zmian w polityce naszego państwa wobec osób niepełnosprawnych. Oczekiwanie to nieustannie towarzyszy naszym dążeniom oraz aspiracjom.

Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych zaadresowała do organizacji reprezentujących osoby niepełnosprawne ważne zobowiązanie dotyczące stałego, czynnego angażowania się w proces jej wdrażania. Dlatego właśnie w poczuciu troski za los i jakość życia osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin zwracamy się dzisiaj z apelem do władz RP o intensyfikację służącej wdrażaniu Konwencji współpracy pomiędzy parlamentem, rządem, administracją publiczną i organizacjami reprezentującymi osoby niepełnosprawne. Za ważne kwestie, które wspólnie i pilnie powinniśmy podjąć w ramach proponowanej współpracy, uznajemy:
– opracowanie, z udziałem środowisk osób niepełnosprawnych, krajowej strategii wdrażania Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. W dokumencie tym – przyjętym przez Sejm RP – powinny zostać sprecyzowane cele, etapy, zadania, wskaźniki, terminy oraz konkretna odpowiedzialność za realizację działań służących wdrażaniu Konwencji;
– opracowanie planu przyjmowania rozwiązań legislacyjnych, jakie powinny zostać wprowadzone w celu pełnego dostosowania polskiego prawa i obowiązujących przepisów do zapisów Konwencji;
– opracowanie założeń, a następnie przygotowanie projektu i przyjęcie nowego rozwiązania ustawowego regulującego politykę państwa wobec niepełnosprawności, które ewentualnie zastąpi obecnie obowiązującą Ustawę z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
– opracowanie i przyjęcie programu rządowego pozwalającego na znaczący rozwój potencjału organizacji reprezentujących osoby niepełnosprawne, który umożliwi tym organizacjom należyte wywiązywanie się z roli i zadań, do wypełniania których zobowiązała ich Konwencja.
Świat w ciągu ostatnich kilkunastu lat zdecydowanie przyspieszył w unowocześnianiu i podnoszeniu skuteczności procesów rehabilitacji, wspierania i integracji osób z niepełnosprawnościami, w rozwijaniu warunków dla ich samodzielnego i niezależnego życia, a także dla aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu gospodarczym i społecznym. Pragniemy, by Polska włączyła się w ten międzynarodowy nurt korzystnych dla osób z niepełnosprawnościami przemian.
Liczymy na nawiązanie stałej współpracy ufając, że władzom Rzeczypospolitej Polskiej – podobnie jak naszym organizacjom – bliskie są zawarte w Konwencji idee godności, wolności, równych praw oraz równego traktowania osób z niepełnosprawnościami.

Krystyna Mrugalska
Honorowa Przewodnicząca
Polskiego Forum 

Osób Niepełnosprawnych

Maria Król

Przewodnicząca Zarządu

Polskiego Forum
Osób Niepełnosprawnych

Pod Apelem podpisali się:

1. Anna Woźniak-Szymańska – prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych
2. Kajetana Maciejska-Roczan – prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych
3. Joanna Janocha – prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
4. Andrzej Szałach – przewodniczący Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Osób Niesprawnych Ruchowo
5. Andrzej Bauman – prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
6. Grzegorz Kozłowski – przewodniczący Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym
7. Alicja Jankiewicz – prezes Zarządu Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmiku Wojewódzkiego
8. Piotr Dąbrowski – prezes Zarządu Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych
9. Tadeusz Milewski – prezes Rady Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych
10. Stanisław Schubert – prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych

Data publikacji: 25.03.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również