Caritas uruchomi w Supraślu mieszkania dla niepełnosprawnych

Mieszkania dla dorosłych osób niepełnosprawnych i ich opiekunów uruchomi w Supraślu k. Białegostoku Caritas Archidiecezji Białostockiej. Miejsce ma być dostępne od września – poinformowała organizacja 22 stycznia.

Caritas na ten cel otrzymał 3,8 mln zł unijnego wsparcia z regionalnego programu operacyjnego województwa podlaskiego. Cały projekt „Moje miejsce – Arka” wart jest 4,7 mln zł.

Jak powiedział PAP dyrektor białostockiego Caritasu ks. Jerzy Sęczek, będzie to tzw. mieszkanie wspomagane, z którego skorzystają dorosłe osoby niepełnosprawnie intelektualnie, a ma im ono pomóc w samodzielnym życiu. Mówił, że ma być to wsparcie zarówno dla tych osób, jak i ich rodziców. Dodał, że w mieszkaniu będą przebywać też opiekunowie, którzy będą wspierać niepełnosprawnych

Sęczek powiedział, że mieszkanie będzie funkcjonowało w modelu wspólnoty życia na wzór francuskich wspólnot zwanych Arkami.

– W takiej wspólnocie mieszka do ośmiu osób niepełnosprawnych, plus ich przyjaciele. Novum tego typu mieszkań jest to, że akcent jest położony na więzi między tymi osobami i przyjaciółmi, zatem niepełnosprawni i przyjaciele, a nie na zasadzie pracownik i pacjent – wyjaśnił ksiądz.

Mówił, że ze względu na tę ideę wspólnoty takie nie mogą być duże. Zdecydowano, by było to osiem osób, które już się zgłosiły. Mają od 40 do 50 lat. Jak mówił Sęczek, znają się z wcześniejszych aktywności, obecnie też się spotykają, by powoli przyzwyczajać się do życia pod wspólnym dachem.

Mieszkania powstają na jednym z pięter budynku Centrum Pomocy Caritasu w Supraślu, w którym działa też świetlica oraz dom matki i dziecka. Sęczek powiedział, że obecnie na tym piętrze trwa remont. Każdy z mieszkańców będzie miał tam swój pokój i łazienkę, będą też części wspólne jak kuchnia czy duży pokój. Ksiądz liczy, że remont potrwa do połowy czerwca, a osoby będą mogły zamieszkać we wrześniu.

Sęczek powiedział, że w ramach projektu powstanie jedno takie miejsce, ale są już chętni, by utworzyć drugą taką wspólnotę, z którą – jak mówił – też się jako organizacja spotyka.

W ramach projektu „Moje miejsce – Arka” zaplanowano też działania pomagające osobom niepełnosprawnym w usamodzielnianiu się, a także spotkania m.in. z psychologiem. (PAP)

Sylwia Wieczeryńska, fot. pixabay.com

Data publikacji: 22.01.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również