Deklaracja prezydenta elekta

Deklaracja prezydenta elekta

5 maja Andrzej Duda – wówczas kandydat na prezydenta RP a obecnie prezydent elekt – wystosował list do osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Uznaje w nim m.in., że podstawowym zadaniem polityki społecznej wobec tej grupy osób powinna być ich aktywizacja, szczególnie w sferze zatrudnienia.

Warszawa 5 maja 2015 r.

Andrzej Duda
Kandydat na Prezydenta RP

Szanowni Państwo!
osoby z niepełnosprawnością
oraz opiekunowie osób
z niepełnosprawnością

5 maja to wyjątkowa data. To dzień walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych, to moment kiedy nasza uwaga jeszcze bardziej jest skupiona na problemach środowiska osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Konstytucja RP, której strażnikiem jest Prezydent w sposób jednoznaczny nakazuje traktować równo wszystkich obywateli. Nakazuje także władzom publicznym udzielać pomocy osobom niepełnosprawnym w zabezpieczeniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej. Ten zapis art. 69 Konstytucji nie może być jedynie martwą normą. On ma mobilizować aparat państwa do odpowiedniej dbałości o osoby niepełnosprawne.

Św. P. Lech Kaczyński, Prezydent RP, zawsze przykładał szczególną wagę do problemów osób niepełnosprawnych, rozumiejąc wyraźnie, że aktywizacja osób niepełnosprawnych powinna być prowadzona na wszystkich szczeblach oraz dostrzegając potrzebę pracy i edukacji bez barier.

Kieruję te słowa nie do niepełnosprawnych, bo Wy jesteście sprawni. Mimo pewnych trudności zasługujecie na pracę i zatrudnienie w normalnych warunkach. Zasługujecie na godne życie. Zasługujecie na szansę własnego osobistego rozwoju. Dlatego właśnie podstawowym zadaniem Państwa musi być aktywizacja osób niepełnosprawnych. Nie możecie być wykluczani w żadnej sferze, ale kluczowym celem polityki społecznej wobec osób z niepełnosprawnością powinno być zapewnienie równoprawnego dostępu do poszczególnych obszarów społecznego funkcjonowania, szczególnie w sferze zatrudnienia.

Odczuwacie to sami, jak bardzo Państwo za czasów rządów PO i PSL odwróciło się od Was. W ostatnich latach koalicja rządząca zmniejszyła dofinansowanie do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Szczególnie dotkliwie odczuły to zakłady pracy chronionej. W ciągu ostatnich 8 lat funkcjonowania obecnej koalicji i prawie 5 lat prezydentury Bronisława Komorowskiego zlikwidowano około 900 takich zakładów.

Państwo musi się realnie otworzyć na problemy osób niepełnosprawnych. Karta Osób Niepełnosprawnych, która została ustanowiona w celu zniesienia dyskryminacji i ułatwienia codziennego funkcjonowania osób niepełnosprawnych powinna być skutecznie realizowana np. poprzez zwiększenie zatrudnienia w instytucjach państwowych.

Zdaję sobie sprawę jak odpowiedzialna i wymagająca jest praca opiekuna osoby niepełnosprawnej. Wiem że to determinacja i poświęcenie. To oddanie swojego życia, swojej kariery, swojego rozwoju dla drugiej osoby. Dlatego uważam, że świadczenia dla wszystkich opiekunów muszą być równe. W państwie prawa nie można dzielić opiekunów osób niepełnosprawnych!

Nie mogę także zaakceptować proponowanych przez rząd rozwiązań wprowadzających nowe kryteria: zróżnicowania wysokości świadczenia pielęgnacyjnego (kryterium dochodowe) oraz wprowadzania kryterium wiekowego. Niestety jest to kolejny podział. Każdy kto ponosi trud opieki nad osobą niepełnosprawną powinien zasługiwać na równe traktowanie, bo każdy ma niezbywalne prawo do godnego życia.

Przywrócenie równego traktowania opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych w państwie prawa powinno natychmiast stać się faktem. Powinno spowodować, że osoby, które bezprawnie zostały pozbawione świadczenia pielęgnacyjnego i obecnie pobierają jego rekompensatę, odzyskają utracone prawa nabyte.

Dlatego deklaruję, że jako Prezydent RP udzielę jednemu z moich ministrów pełnomocnictwa, którego celem będzie rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych, będę podejmował inicjatywy oraz mobilizował rząd do działania na rzecz Waszego środowiska.

Andrzej Duda

Data publikacji: 25.05.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również