Dni Osób Niepełnosprawnych

Dni Osób Niepełnosprawnych

Rok 2013 Sejm RP ogłosił rokiem działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych. W związku z tym, oraz przypadającym na 5 maja Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych w wielu miejscowościach Polski, m.in. w Katowicach, odbyły się Dni Osób Niepełnosprawnych.

Miasto Katowice w dniach 15-17 maja zaprosiło mieszkańców oraz przedstawicieli instytucji zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym do uczestnictwa w tym wydarzeniu. 15 maja w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” trzecią edycję Dni Osób Niepełnosprawnych w Katowicach rozpoczęła konferencja „Katowice – miastem równych szans”. Poświęcona była przede wszystkim różnym formom rehabilitacji, także zawodowej – odbyły się również targi pracy, swoją ofertę przedstawiło kilka firm zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Już na wstępie spotkania, poseł Marek Plura, zapraszając wszystkich do udziału w obchodach Dni Osób Niepełnosprawnych w Katowicach podkreślił, że każdy z tych dni będzie zapraszał osoby niepełnosprawne i pełnosprawne do innego rodzaju aktywności.

– Dzisiaj mówimy o pracy – powiedział M. Plura – o samodzielności, rehabilitacji, czyli włączaniu się w aktywne życie. Jutro skosztujemy wszyscy, jak to aktywne życie smakuje w różnego rodzaju organizacjach. Jest to często miejsce, w którym ta samodzielność się kształtuje, ma szanse na to, by pomóc odnaleźć w sobie różnego rodzaju talenty i wreszcie na koniec – trzeciego dnia – to, co buduje naszą teraźniejszość, ale i przyszłość: integracja od najmłodszych lat – szkoła. To integracja realizująca się w sposób naturalny.

W ocenie posła Plury łączenie różnych sposobów i rodzajów aktywności osób niepełnosprawnych – a nie dzielenie na odrębne resorty, ośrodki etc. – jest najskuteczniejszym sposobem na wyrównywanie szans tych osób we wszystkich aspektach życia społecznego i zawodowego.

W krótkim wystąpieniu naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice, Małgorzata Moryń-Trzęsimiech dodała: – Chcemy zwrócić uwagę na problemy osób niepełnosprawnych, pokazać, że są one pełnosprawnymi i pełnoprawnymi mieszkańcami naszego miasta, zarówno w sferze społecznej jak i zawodowej.

Stefania Gowda, pełnomocnik prezydenta Katowic ds. osób niepełnosprawnych witając uczestników konferencji zapewniła, że już wkrótce – po zakończeniu przebudowy centrum miasta – Katowice będą całkowicie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. – Jestem pełna podziwu szczególnie dla tych, którzy dostosowali dla osób niepełnosprawnych stare budynki a to jak wiemy jest niełatwe do wykonania – podkreśliła.

O sposobach aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, różnych sposobach wspierania ich przy poszukiwaniu zatrudnienia, mówiła przedstawicielka PUP. Anna Piotrowska zaś scharakteryzowała działania katowickiego MOPS. Natomiast Wojciech Zając, dziekan katowickiego Wydziału Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie, zabrał głos w sprawie sposobów kształcenia osób niepełnosprawnych na tej uczelni. Odbywa się ona w trzech obszarach: organizacyjnym, infrastrukturalnym, edukacyjnym. Uczelni, dodajmy, otwartej i przyjaznej studentom z niepełnosprawnościami, realizującej proces kształcenia również poprzez indywidualny tok nauczania.

W przerwie publiczność bawił kabaret „Drzewo a gada” – najdłużej wychodzący na scenę kabaret świata – jak żartobliwie twierdzi jeden z jego liderów.

Tegoroczna „Lady D”, Gabriela Szymkowiak zaprosiła na poczęstunek z baru „Rybka”, będącego spółdzielnią socjalną, a przede wszystkim przykładem kreatywnej współpracy i strategii w realizacji dobrego pomysłu przez instytucje i samych pomysłodawców.

W holu MDK uczestnicy konferencji mogli się spotkać i porozmawiać z przedstawicielami Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych i zapoznać się z ofertami pracodawców, instytucji i organizacji zajmujących się problemami osób niepełnosprawnych, zasięgnąć porad i zapoznać się z różnymi formami ich działalności.

W czwartek, 16 maja w centrum Katowic odbył się barwny jarmark, któremu towarzyszyły występy artystyczne. Swoje oferty także tutaj przedstawiły organizacje pozarządowe reprezentujące osoby niepełnosprawne.

Ważnym elementem jarmarku była wystawa zdjęć prezentujących osoby poruszające się na wózku, które z powodu przypadku, lekkomyślności, zbiegu okoliczności uległy nieszczęśliwym wypadkom. W lakoniczny, ale jakże wymowny sposób podano przyczyny zdarzenia zmuszając oglądających do refleksji.

Poseł Marek Plura wraz z wolontariuszami na wózkach promowali konwencję ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

W trzecim, ostatnim dniu tego wydarzenia miała miejsce finał V edycji akcji „Miejska Dżungla”. W auli MDK „Koszutka” spotkali się przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice – jednego z organizatorów, obok MOPS i PUP –III Dni Osób Niepełnosprawnych – z uczniami reprezentującymi kilkadziesiąt katowickich szkół zaangażowanych w to przedsięwzięcie, uczące sprawnych i niepełnosprawnych wzajemnego poszanowania i pokonywania barier społecznych i mentalnych. To właśnie wzajemne spotkania, rozmowy, happeningi, konkursy, projekcje teatralne, zawody sportowe, porady, np. na temat savoir-vivre i skutecznych sposobów pomagania osobom z różnymi dysfunkcjami oraz wiele innych przedsięwzięć, przełamują bariery i uprzedzenia. Przede wszystkim pozwalają młodym ludziom zmieniać panujące stereotypy dotyczące życia, potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych i pozwalają lepiej zrozumieć ich problemy.

– Serce się raduje, gdy się widzi na sali tylu ludzi młodych, którzy są zaangażowani w pomoc osobom niepełnosprawnym, starszym… Jedno jest pewne, tak duże zaangażowanie ludzi powoduje, że możemy rozwiązywać wszelkie bariery, wszelkie problemy. Droga do ideału jest jeszcze daleka, ale wspólnie damy radę. W przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej – zapewnił wiceprezydent Katowic Krzysztof Marek.

W tym roku w katowickich obchodach innowacjami były projekcja z audiodeskrypcją głośnego filmu „Nietykalni” oraz uliczne graffiti w centrum miasta, przedstawiające pozytywne wizerunki osób niepełnosprawnych w ich codziennych sytuacjach. Ich pomysłodawcą był poseł Marek Plura, towarzyszący aktywnie przedsięwzięciu przez wszystkie dni. – Jestem przekonany – powiedział na zakończenie – że to młode pokolenie stworzy nie tylko Katowice bez barier, które przecież tak naprawdę tkwią tylko w naszych umysłach.

Zobacz galerię…

Tekst i fot.: Iwona Kucharska

Data publikacji: 24.05.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również