Dobre praktyki samorządów nagrodzono

Dobre praktyki samorządów nagrodzono

25 listopada krakowski hotel Andel's już po raz drugi gościł laureatów ogólnopolskiego konkursu "Samorząd Równych Szans", organizowanego przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR). Była to już VIII edycja.

Widok z okien na rozpoczynający się właśnie jarmark bożonarodzeniowy sprzyjał nastrojowi rocznych podsumowań.
Było to jednocześnie podsumowanie małopolskiej i śląskiej edycji konkursu; partnerami w ich realizacji były odpowiednio Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Rada nagrody miała niełatwe zadanie (z całej Polski napłynęło ponad 100 zgłoszeń) wybrała 9 zwycięzców, przyznano bowiem trzy równorzędne nagrody dla najlepszej gminy, najlepszego powiatu grodzkiego i najlepszego powiatu ziemskiego lub województwa. Stale jest co nagradzać, a właściwie do nagrody pretendentów jest co roku więcej. Aleksander Waszkielewicz, fundator FIRR opowiadał, że zna miejskie projekty zgłoszone do konkursu, ale każdego roku zaskakują go swoją innowacyjnością.
Podobno trwały ostre dyskusje i członkowie Rady bronili swoich faworytów. W rezultacie przyznano również 17 wyróżnień, a na Galę przyjechali do Krakowa przedstawiciele samorządów z całej Polski. Były i „Nasze Sprawy”.
W ramach tego przedsięwzięcia wyłania się najlepsze praktyki samorządów w zakresie polityki na rzecz osób z niepełnosprawnością. Najwięcej wniosków wpłynęło z województwa śląskiego, bo aż z 14. Laureatem w kategorii powiat grodzki zostało miasto Jastrzębie-Zdrój za projekt „Jastrzębie-Zdrój w służbie niepełnosprawnym”.
Uczniowie Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju realizują wiele projektów poświęconych osobom z niepełnosprawnościami. Wśród nich jest np. Elektroniczny System Komunikacji Osób Niepełnosprawnych z Otoczeniem, ułatwiający komunikację osobom z niepełnosprawnością ruchową, sparaliżowanym. Zaangażowanie nauczycieli, kreatywność uczniów, pomoc ze strony miasta i sponsorów pozwolą na kontynuację działalności przez najlepszą szkołę w mieście.

Chwalę się polskimi przykładami w Parlamencie Europejskim
– Bardzo się cieszę, że kolejny raz możemy spotkać się w finale konkursu Samorząd Równych Szans – mówił otwierając uroczystości Marek Plura, śląski poseł do Europarlamentu – cieszę się zarówno z nowych twarzy i nowych inicjatyw, jak i tych, których uważam za przyjaciół i z którymi spotykamy się tutaj co rok; bo trudno jest realizować wciąż nowe działania i nowe pomysły.Cieszy mapa Polski, która wzbogaca się coraz to nowymi samorządami równych szans. A jak wiadomo, to samorząd jest najważniejszy, bo można uchwalać różne działania na poziomie europejskim, różne ustawy na poziomie krajowym, ale to, co one znaczą w rzeczywistości zależy tylko od tych, którzy je realizują, którzy się nimi posługują w kontakcie z drugim człowiekiem, z jego prawdziwym życiem.
I za to, że ten kontakt, ta inicjatywa, i ta energia, którą wkładacie państwo w waszą pracę, która rzeczywiście przynosi realną zmianę w życiu Polaków z niepełnosprawnościami, serdecznie wszystkim dziękuję i gratuluję tej postawy.
A osobiście cieszę się tym bardziej, że jak zwykle mogę zabrać stąd wiele dobrych, nowych przykładów, którymi chwalę się w Parlamencie Europejskim i których wielu po prostu mi zazdrości

Baza dobrych praktyk
Częścią projektu Samorząd Równych Szans jest prowadzenie przez FIRR „bazy dobrych praktyk” w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Na stronie www.bazadobrychpraktyk.org.pl widnieje wykaz laureatów poszczególnych lat, i – co chyba najważniejsze – szczegółowy opis nagrodzonych przedsięwzięć, dobrych praktyk właśnie. Na przykład tytuł projektu „Biblioteka szeroko otwarta” może niewiele mówi, ale na stronie dobrych praktyk możemy przeczytać o cyklu spotkań, których celem jest integracja i promowanie działalności artystycznej osób z niepełnosprawnością Opowiemy Wam o Miejskim Konkursie Czytelniczym Książki Mówionej, o książce na telefon, czy o żywej bibliotece; „Biblioteka szeroko otwarta” to szereg przedsięwzięć organizowanych przez kilkadziesiąt różnych gliwickich instytucji!
Każdego roku kilkanaście nowych projektów, sprawdzonych i realizowanych przez samorządy, to fenomenalne źródło informacji i inspiracji dla wielu tych jednostek, które chcą „od czegoś zacząć”. Później niejednokrotnie przychodzi czas na autorskie pomysły.
W uroczystości wzięła udział przedstawicielka Szefa Służby Cywilnej, naczelnik Marta Kuzawińska z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która odczytała list ministra Dobrosława Dowiata-Urbańskiego do uczestników spotkania

Tekst i fot. Ilona Raczyńska

Data publikacji: 02.12.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również