Dostępne wybory – seminarium

Dostępne wybory - seminarium

O komunikacji bez barier z wyborcami 27 marca br. w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Warszawie rozmawiali  europosłowie, współpracownicy kandydatów do Parlamentu Europejskiego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Seminarium „Wybory bez barier. Kampania dla wszystkich” odbyło się z inicjatywy Fundacji Widzialni oraz organizacji zrzeszonych w Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni, Koalicji „Dojrz@łość w sieci” i Szerokim Porozumieniu na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce.

– W Parlamencie Europejskim nastąpiła zmiana filozofii w myśleniu o dostępności. Nie mówimy dziś o niej w kontekście dyskryminacji a przez pryzmat korzyści: dla rynku, dla gospodarki, dla społeczeństwa – mówił europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PO), podkreślając, że Parlament Europejski tworzą europosłowie, którzy powinni dawać przykład. Strona internetowa www.saryusz-wolski.pl, jako jedna z nielicznych stron polityków  jest zbudowana zgodnie  ze standardami dostępności.

Europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg (SLD), która uczestniczyła w działaniach na rzecz emisji napisów w programach telewizyjnych szczególną uwagę zwróciła na włączenie społeczne i cyfrowe osób z dysfunkcjami słuch.

– Zastosowanie dostępnych narzędzi w komunikacji  to korzyść nie tylko wizerunkowa, ale realne przełożenie na wzrost dotarcia. Dostępna strona to potencjalnie kilka do kilkunastu procent użytkowników więcej, multimedia europosłów z tłumaczeniem migowym i napisami mają od 3 do 6 razy większą oglądalność niż filmy bez nich – tłumaczy Monika Szczygielska, Wiceprzewodnicząca Rady Fundacji Widzialni.

Partie polityczne nieświadomie rezygnując ze stosowania dostępnych rozwiązań tracą możliwość komunikacji z wyborcami. Fundacja Widzialni przebadała strony internetowe siedmiu największych partii politycznych. Wnioski z raportu przedstawił jego współautor Przemysław Marcinkowski, ekspert ds. dostępności:  -Według ostatnich badań spędzamy coraz więcej czasu w Internecie, który staje się wiodącym medium. Niestety strony internetowe partii politycznych w dalszym ciągu odstają od współczesnych standardów pod względem użyteczności i dostępności. Powoduje to, że nie tylko osoby z niepełnosprawnością mają problem z odnalezieniem informacji, ale także internauci z grupy 50+ i użytkownicy urządzeń mobilnych.

Jak wynika z raportu Koalicji „Dojrz@łość w sieci” co trzeci Polak ma więcej jak 50+. To jedyna grupa wiekowa, wśród której korzystanie z Internetu stale rośnie. Jednocześnie obok osób z niepełnosprawnością to druga grupa narażona na wykluczenie cyfrowe, a w konsekwencji społeczne.

Podczas seminarium pokazane zostały w praktyce narzędzia wspierające komunikację z różnymi grupami wyborców tj. dostępna i użyteczna strona www, audiodeskrypcja, napisy na żywo, tłumaczenia migowe PJM, czy pętla indukcyjna.

Z większością prezentacji można zapoznać się poniżej:

Niewidomy w Internecie, czyli gdzie jest program wyborczy? Raport o dostępności stron partii politycznych, Przemek Marcinkowski, Fundacja Widzialni

Aktywność osób dojrzałych a nowoczesne narzędzia komunikacji, Paweł Łukasiak, Koalicja „Dojrz@łość w sieci”, Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce

Dostępne multimedia w marketingu politycznym, czyli jak migająca młodzież stała się równie popularna jak Michał Żebrowski, Monika Szczygielska, Fundacja Widzialni

Usłyszeć więcej. Znaczenie pętli indukcyjnej, Maciej Kasperkowiak, Dariusz Zajkowski, Polska Fundacja Osób Słabosłyszących

Spotkanie tłumaczyła na polski język migowy Bożena Kuna.  Napisy na żywo zrealizowali Dostępni.eu i Unikkon Integral.

Info: Widzialni

Data publikacji: 31.03.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również