Dotyk Kultury – Konkurs czytelniczy – Wernisaż

Dotyk Kultury – Konkurs czytelniczy – Wernisaż

Lektura książek jest nie tylko przyjemnością, ale co pewnie jest oczywiste, formą poznawania otaczającej nas rzeczywistości. Dzięki rozwojowi technologii książki są wydawane również w formie e-booków, czy audiobooków.

Z tej ostatniej formy korzystają m.in. osoby niewidome i niedowidzące, dla których po raz 15. Śląski Oddział Polskiego Związku Niewidomych zorganizował 27 listopada Wojewódzki Konkurs Czytelniczy.

Uczestnicy konkursu przechodzą przez trzy etapy, w których muszą wykazać się znajomością wybranych książek. Jedna z nich jest lekturą obowiązkową, w tym roku była to „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego. Kolejne to „Smak na koniuszkach palców” Marka Kalbarczyka i „Polska według Kreta” Jarosława Kreta. Z literatury pięknej zaproponowano „Botanikę Duszy” Elizabeth Gilbert.

Marek Kalbarczyk był gościem na tegorocznym konkursie czytelniczym. Z wykształcenia informatyk i matematyk nigdy nie przypuszczał, że jego hobby stanie się pisanie książek – napisał ich 40. Stara się w nich pokazać, że świat jest otwarty dla niewidomych. Sam będąc osobą niewidomą najlepiej wie, jak osoby z dysfunkcją narządu wzroku mogą urządzić swój świat zgodnie z potrzebami i możliwościami. „Smak na koniuszkach palców” jest złożona z trzech osobnych wątków: rehabilitacyjnego, turystyczno-krajoznawczego oraz zawiera opowiadania z życia rodziny autora i jego przyjaciół.

– Piszę moje książki dla Fundacji Szansa dla Niewidomych, która niesie ideę świata otwartego – mówi autor.
Marek Kalbarczyk wraz z prezes Oddziału Śląskiego Dorotą Moryc wręczał laureatom nagrody a także zorganizował dla publiczności konkurs, w którym nagrodą były ufundowane przez niego audiobooki.

Zanim jednak doszło do wręczania nagród 15 uczestników musiało odpowiedzieć na serię pytań i przejść przez kolejne etapy konkursu.

W czasie podliczania wyników, prezes Okręgu Śląskiego wręczyła odznakę „Przyjaciel Niewidomych” redaktor Beacie Tomanek za wieloletnią popularyzację problemów osób z dysfunkcją wzroku na falach Radia Katowice w audycji „Gdzieś obok nas”, która również objęła patronatem medialnym tę imprezę.

Najlepszymi w tegorocznym zmaganiach czytelniczych okazali się:
Grażyna Janerko – 1 miejsce
Mariusz Tarnówka – 2 miejsce
Waldemar Kraśnicki – 3 miejsce
Wyróżnieni to: Grażyna Dygudaj, Zofia Ludzińska i Sławomir Choroba.

Fnaliści potwierdzają, że w tym roku wybrane książki były wyjątkowo trudne, zawierały dużo danych do zapamiętania. I prawie jednogłośnie twierdzą, że najtrudniejszy jest pierwszy etap, gdy nie wiadomo jakich pytań można się spodziewać od jury.

Zwyciężczyni tegorocznego konkursu Grażyna Janerko, startowała po raz piąty, a po raz drugi zajęła pierwsze miejsce. Jej przygotowania do konkursu trwały około miesiąca a polegały najpierw na przesłuchaniu książki – żeby zapoznać się z treścią – a przy ponownym słuchaniu notuje najważniejsze rzeczy.

Mariusz Tarnówka startował kilka razy, m.in. w pierwszym konkursie czytelniczym. Jego metodologia przygotowania jest prosta: kilkakrotnie słucha wybranych książek. Tegoroczne pozycje wyjątkowo odpowiadały jego gustowi czytelniczemu, szczególnie książka Jarosława Kreta, bo prywatnie chętnie sięga po literaturę faktu i reportaże.
Podobny rodzaj literatury wybiera również laureat trzeciego miejsca Waldemar Kraśnicki.

– W tym roku publiczność wyjątkowo dopisała – mowi prezes śląskiego okręgu PZN Dorota Moryc.

W ramach konkursu podsumowano realizację projektu „Dotknąć Kultury”, który był realizowany przez Okręg Śląski PZN i podległe jednostki: Koła z Świętochłowic, Piekar Śląskich, Mysłowic, Tychów i Będzina.
W ramach projektu 75 uczestników brało udział m.in. w warsztatach małych form plastycznych, warsztatach tanecznych, relaksacyjnych czy teatralno-muzycznych. Zwieńczeniem projektu była wystawa prac plastycznych uczestników oraz przygotowane występy wokalno-teatralne, na których świetnie bawiła się zarówno publiczność jak i sami wykonawcy.

Projekt „Dotknąć Kultury” dofinansowany był ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu, Kultura-Interwencje 2015.

Zobacz galerię…

Katarzyna Tutaj
fot. autorka, Ryszard Rzebko
Data publikacji: 01.12.2015 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również