Dzień inny niż wszystkie

Dzień inny niż wszystkie

II Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych w Chorzowie miał miejsce 22 maja br., a zainaugurowała go konferencja prasowa z udziałem wiceministra pracy Jarosława Dudy. Organizatorem imprezy, podobnie jak w czerwcu ubiegłego roku, były Miasto Chorzów, tutejszy Powiatowy Urząd Pracy i Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Wrażenia ministra
Tegoroczny Dzień Otwarty odbywał się w ramach wielomiesięcznego programu „Chorzów bez Barier 2012″ i miał nader interesujący przebieg. Poruszenie wywołał przyjazd do Chorzowa pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, ministra Jarosława Dudy, który powiedział: – Mam zaszczyt przyjaźnić się z posłem Markiem Plurą, który jest niesłychanie aktywny i prężny w swej parlamentarnej aktywności, jest też przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych. To na jego zaproszenie tu jestem, ponieważ chciał pokazać pełnomocnikowi dobrą praktykę właśnie z miasta Chorzowa, ale też zapoznać mnie z lokalnymi problemami po to, żebyśmy szukali wspólnie rozstrzygnięć i pomysłów na ich rozwiązanie.
Minister Duda swoje wystąpienie zakończył zapewnieniem, że w Chorzowie jest po raz pierwszy, ale ilekroć zostanie tu zaproszony, to przyjedzie, bo wielkie wrażenie wywarło na nim to, co miasto ma do zaoferowania swym niepełnosprawnym obywatelom.

81_min

Konkursowa gala
Podczas spotkania w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się również gala podsumowująca konkurs pt. „Z taktem i uśmiechem” organizowany przez Biuro Poselskie Marka Plury. Konkurs, promujący prawidłowe zachowania wobec osób z niepełnosprawnością, odbywał się pod honorowym patronatem rzecznika praw dziecka, a jego uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół zawodowych i średnich z terenu województwa śląskiego. Nagrodę główną, Grand Prix całego konkursu, zdobyli uczniowie Gimnazjum nr 3 z Siemianowic Śl. za pracę „Moja etykieta”. Piękny dyplom otrzymali z rąk ministra Jarosława Dudy oraz prezydenta Chorzowa, Andrzeja Kotali. Laureaci we wrześniu wyjadą na dwa dni do Warszawy, gdzie zwiedzą m.in. Sejm oraz Centrum Kopernik. Filmik pod nazwą „Moja etykieta, czyli …” który nakręcili, można obejrzeć na You Tube: http://www.youtube.com/watch?v=e4ETJGsX7nQ
Równie ciekawym projektem okazała się praca klasy integracyjnej z siemianowickiego LO, która uzyskała pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Ich projekt „Skazani na bariery?” miał za zadanie odpowiedzieć na pytanie, na jakie bariery architektoniczne w Siemianowicach Śląskich mogą natrafić osoby niepełnosprawne, a wśród nich koleżanki z niepełnosprawnością z klasy. Uczniowie podzieleni na 4 grupy wybrali sobie dzielnice miasta. Dokładnie je sprawdzali, fotografowali urzędy, przychodnie, biblioteki, domy kultury, banki i apteki. Każdy z budynków został oceniony według surowych kryteriów; najwyższą ocenę uzyskiwały jedynie te budynki, w których niepełnosprawni mogą poruszać się samodzielnie.
Projekty zachwyciły organizatorów konkursu. Zainteresowali się nimi pełnomocnicy prezydentów miast ds. osób niepełnosprawnych, także urzędnicy wojewody i marszałka śląskiego. Zostaną zaprezentowane na najbliższym Śląskim Forum Pełnomocników ds. Osób Niepełnosprawnych, 11 czerwca w Siemianowicach Śląskich.

Jest praca
Głównym celem Dnia Otwartego było umożliwienie osobom poszukującym pracy bezpośredniego kontaktu z pracodawcami chcącymi zatrudnić pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością. Chorzowskie Targi Pracy dla niepełnosprawnych przyciągnęły kilkadziesiąt firm z regionu.
– 15 zakładów pracy ale również powiatowe urzędy pracy z okolicznych miast i agencje zatrudnienia oferowały łącznie blisko 170 miejsc pracy dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami – informuje Jerzy Kędziora, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. – Są tutaj oferty dla konsultanta ds. obsługi klienta, czy doradców finansowych, dla recepcjonisty, telemarketera, dla sprzątaczek, portierów i dozorców, pracowników produkcji – tokarzy, ślusarzy narzędziowych, operatorów obróbki urządzeń mechanicznych, dla pracowników gospodarczych, pracowników wykończenia wnętrz w budownictwie, kierowców kat. B, pakowaczy, wagowych, pomocników rzeźnika, przedstawicieli handlowych.
Zatem naprawdę było w czym wybierać, ale według obserwatorów było też dużo więcej chętnych niż w ubiegłym roku.

Chorzów na plus
Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala podsumował: – Ten dzień ma na celu zaktywizować osoby niepełnosprawne. Pomagamy im w tym, przy pomocy również Powiatowego Urzędu Pracy. Mamy już dobre przykłady w Chorzowie, takie na skalę ogólnopolską. W naszym mieście działa firma Limatherm – ubiegłoroczny krajowy laureat konkursu Lodołamacze. Zatrudnia w tej chwili około 250 osób niepełnosprawnych. Nasze wsparcie to nie tylko aktywizacja zawodowa, to również współdziałanie z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami i związkami osób niepełnosprawnych. Mamy ich w mieście kilkanaście. Organizujemy także wiele imprez kulturalnych, które są skierowane do osób niepełnosprawnych, aby je wyciągnąć z domu, aby umożliwić im aktywnie uczestnictwo w życiu społecznym miasta. Co do imprez sportowych mamy się czym chwalić – w zeszłym roku w Chorzowie odbywały się Mistrzostwa Polski w tańcu towarzyskim niewidomych i słabowidzących, w tym roku 2 czerwca odbędzie się Puchar Polski w goalballu, czyli grze w piłkę dźwiękową dla osób niewidomych. Przykłady można by mnożyć, ale w mojej ocenie jedyna przeszkoda jaka nam została do pokonania, to bariera architektoniczna. Tu jeszcze nie wszystko zostało zrobione.

A ponadto...
Targom towarzyszyły wystawy sprzętu medyczno-rehabilitacyjnego, oferty „Turystyka bez barier”, porady prawne, porady z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dotyczące nowego programu Aktywny Samorząd, porady pracowników ZUS dotyczące świadczeń rentowych. Ciekawą ofertę przedstawiła chorzowska szkoła „Socius” kształcąca – bodaj jako jedyna w województwie – asystentów osób niepełnosprawnych. Można było również odwiedzić stoiska z rękodziełem przygotowanym przez uczestników chorzowskich warsztatów terapii zajęciowej i domów pomocy społecznej.
II Chorzowski „Dzień Otwarty dla Osób z Niepełnosprawnością” oraz galę konkursu „Z taktem i uśmiechem” uświetnił występ Moniki Kuszyńskiej, byłej wokalistki zespołu Varius Manx, która od wypadku samochodowego w 2006 roku, porusza się na wózku. Wokalistka poruszyła widownię nie tylko śpiewaniem, ale i tym co mówiła ze sceny o swoim „nowym życiu” w niepełnosprawności, o jej oswajaniu i reakcjach otoczenia.

Zobacz galerię…

Ilona Raczyńska
fot.: Ryszard Rzebko, Adam Balon

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również