Gala „Lady D.” 2013, czyli kobiety ponadprzeciętne

Gala „Lady D." 2013, czyli kobiety ponadprzeciętne

7 maja br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się  kolejna, już dwunasta, gala wręczenia wyróżnień „Lady D." (Lady Disabled – Dama Niepełnosprawna). Data wydarzenia nawiązuje do obchodów Europejskiego Dnia Przeciwdziałania Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych przypadającego na 5 maja.

Tytuł honorowy „Lady D.” przyznawany jest kobietom, które pomimo codziennego zmagania się z własną niepełnosprawnością wnoszą istotny wkład w wiele dziedzin życia społecznego, działając wbrew napotykanym trudnościom. Dla uczczenia pamięci wieloletniej przewodniczącej kapituły, wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek, wyróżnienie zostało uhonorowane jej imieniem.

Uroczystość została zorganizowana przez Parlamentarną Grupę Kobiet i Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych. Posłanka Bożena Szydłowska, przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet, przywitała laureatki i gości mówiąc:-

Wyróżnione i nominowane panie pokażą nam i powiedzą, jak można pięknie żyć mimo codziennych trudów z jakimi się borykają, mimo swojej niepełnosprawności. Wśród gości uroczystości znaleźli się m. in.: Jarosław Duda – pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, minister Marek Michalak – rzecznik praw dziecka, Małgorzata Kidawa-Błońska – przewodnicząca klubu PO, Agnieszka Kłosowska-Dudzińska – wiceprezes Zarządu PFRON, posłanki i posłowie. Tegoroczną przewodniczącą kapituły honorowego tytułu „Lady D.” była posłanka Magdalena Kochan. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Otwierając galę przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych poseł Marek Plura i inicjator konkursu „Lady D.” powiedział:  – Od kilku lat konkurs jest dedykowany Krystynie Bochenek, bo była jedną z jego inicjatorek. Była i jest wielkim wsparciem dla nas wszystkich a zwłaszcza dla członków kapituły konkursu, którzy poszukują w życiu ludzkiego piękna, siły pokonującej wszelkie niepomyślności a przy tym poszukują nadziei. To wszystko stanowi przesłanki tego konkursu i o tym wszystkim zaświadczają jego laureatki. Takich postaw uczyła również mnie i do tego gorąco zachęcała Krystyna.

Nagrody laureatkom wręczyła marszałek Ewa Kopacz. – Wyjątkowo miła to rzecz patronować takiemu przedsięwzięciu jakim jest dzisiejsza gala konkursu „Lady D.” Jestem tym prawdziwie zaszczycona i jestem zaszczycona, że mogę w tej kobiecej gali dzielności uczestniczyć razem z Wami, witam Was w polskim parlamencie. Najważniejsze jest to przesłanie, które niesiecie światu: odwaga, siła, zwycięstwo nad własnymi słabościami, lękami, czy ułomnościami nie zależy od urody i fizycznej sprawności. Zależy od nas samych. Takie zwycięstwa są najważniejsze i najpiękniejsze. Wygrałyście w najważniejszej kategorii: szacunku i uznania świata – powiedziała marszałek Sejmu, gratulując laureatkom i wszystkim uczestniczkom konkursu.

Laureatkami Lady D. 2013 w poszczególnych kategoriach zostały:

W kategorii kultura i sztuka – Angelika Chrapkiewcz-Gądek z Krakowa, ale rodem z Zakopanego. Od urodzenia choruje na rdzeniowy zanik mięśni i porusza się wyłącznie na wózku inwalidzkim. Jest cały czas aktywna zawodowo i społecznie w wielu dziedzinach. Brała udział w kilku dużych kampaniach społecznych, prowadziła program telewizyjny „Potrzebni”, wygrała konkurs kulinarny (specjalizuje się w kuchni włoskiej), prowadzi samochód. Od kilku lat jest także szczęśliwą mężatką. Wyróżnienie „Lady D.” otrzymała jednak w kategorii Kultura i Sztuka za swoją działalność w Spółdzielni Socjalnej „Republika Marzeń”, gdzie zajmuje się promocją twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych.

Laureatka mówi o sobie: – Jedną z największych moich pasji jest nurkowanie, jako prezes Stowarzyszenia Nautica zachęcam z całego serca do uprawiania tego sportu inne osoby z niepełnosprawnościami. Sprawia mi to jeszcze większą radość, ponieważ funkcję tą sprawuje społecznie. Uwielbiam udowadniać sobie i innym, że ograniczenia są tylko w naszych głowach, że bardzo dużo zależy od nas samych.

W kategorii dobry start – Oliwia Jabłońska z Wrocławia. Karierę sportową rozpoczęła w wieku siedmiu lat. Ta 15-letnia pływaczka zadebiutowała na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie i od razu zdobyła srebrny medal, ustanawiając na dystansie 100 metrów rekord Europy. To był pierwszy medal dla naszego kraju spośród 36. zdobytych przez naszych sportowców. Odnosząc sukces na Igrzyskach w Londynie dostarczyła wszystkim Polakom wiele dobrych emocji i radości, a na co dzień pokazuje nie tylko swoim rówieśnikom, tym mniej i całkiem sprawnym, że można, że warto pokonywać swoje trudności i niedoskonałości.

Uśmiech nie schodzi z jej twarzy, mimo że od urodzenia choruje na artrogrypozę obwodową i w związku z tym przeszła już kilka poważnych operacji.

W kategorii życie zawodowe – Paulina Malinowska-Kowalczyk z Milanówka. Jest nauczycielką języka hiszpańskiego i dziennikarką sportową. Od wielu lat promuje sport paraolimpijski. W roku 2010 była jedyną polską dziennikarką na Igrzyskach w Vancouver, gdzie pojechała za własne pieniądze. Wcześniej, w roku 2004, była współautorką i jednym z realizatorów kampanii paraolimpijskiej Ateny 2004, która uznana została przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski za najlepszą na świecie. Od 10 lat związana jest z Telewizją Polską, aktualnie z kanałem TVP Sport, gdzie współtworzy program „Pełnosprawni”. Jest także szczęśliwą żoną i mamą dwójki dzieci.

– Nagroda jest dla mnie przede wszystkim wielkim zaszczytem – powiedziała. – Z drugiej zaś strony fakt, że do konkursu zgłosiła mnie redakcja TVP Sport, jest takim jasnym sygnałem, nie tylko ze względów zawodowych, ale i prywatnych, że to, co robię, ma sens.

W kategorii życie społeczne Gabriela Szymkowiak z Katowic wyróżniona została za działalność prospołeczną w swoim lokalnym środowisku. Dzięki niej kilkanaście osób z niepełnosprawnością i trwale bezrobotnych znalazło pracę w Spółdzielni Socjalnej „Rybka”, której pani Gabriela prezesuje. Spółdzielnia prowadzi kawiarnię w historycznej dzielnicy Katowic – Giszowcu. „U Rybki” można nie tylko zjeść tradycyjne potrawy kuchni śląskiej, ale także spotkać się na różnego rodzaju imprezach o charakterze kulturalnym, czy edukacyjnym. Spółdzielnia uznana została w roku ubiegłym za najlepsze polskie przedsiębiorstwo społeczne w kategorii „Pomysł na rozwój”.

– Jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia, co nigdy nie przeszkadzało mi w mojej pracy społecznej. Działałam w harcerstwie, udzielałam się w Centrum Aktywności Społecznej i w wielu innych miejscach. Na co dzień zmagam się z przeciwnościami, jakie pojawiają się w zarządzaniu spółdzielnią, ale też z bólem fizycznym, który niestety się nasila – laureatka mówi o sobie.

W kategorii sport – Katarzyna Piekart z Siedlec. W ubiegłym roku w Londynie zdobyła pierwszy dla Polski złoty medal XIV Igrzysk Paraolimpijskich. Wygrała konkurs rzutu oszczepem i wynikiem 41,15 m ustanowiła rekord świata. Brała również udział w Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie. Laureatka łączy pasje sportowe z życiem rodzinnym. Jest żoną i mamą. Gdy na płycie stadionu olimpijskiego w Londynie po czterech rzutach oszczepem nic nie zapowiadało pobicia rekordu świata, otworzyła notes ze zdjęciem swojej 3-letniej córeczki, która prosiła ją jeszcze w domu, by mama z Londynu przywiozła medal. To dodało jej sił i ogromnej wiary w siebie.

Galę uświetnił występ tenorów – solistów zespołu Śląsk.

Po uroczystości w holu budynku głównego Sejmu dokonano prezentacji wykonanej  tyflomakiety przedstawiającej w miniaturze sejmową Salę Obrad Plenarnych, która umożliwi zapoznanie się z jej  kształtem i układem osobom niewidomym. Inicjator przedsięwzięcia poseł Sławomir Piechota powiedział: – Pomysł miniatury obiektu, którego można dotykać, to nie tylko pomoc dla osób niewidzących, to także ciekawostka i atrakcja dla wszystkich. Makieta ratusza na wrocławskim rynku, w moim rodzimym mieście, aż błyszczy wypolerowana dotknięciami dzieci i dorosłych. Jestem przekonany, że i w Sejmie się sprawdzi, podkreślając jednocześnie, iż polski parlament to jeden z najlepiej dostosowanych dla osób niepełnosprawnych zespołów zabytkowych budynków w Europie.

Zobacz galerię…

Ryszard Rzebko

fot.: Eugeniusz Szymkowiak, Krzysztof Białoskórski, Republika Marzeń

Data publikacji: 20.05.2013 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również