Kolejny Raport Dostępności nie napawa optymizmem

Fundacja Widzialni przedstawiła 7. Raport Dostępności. Wynika z niego, że poziom dostępności serwisów internetowych administracji publicznej wynosi 58 proc. i nie jest to wynik zadawalający.

Fundacja Widzialni od 2013 roku monitoruje stan dostępności tych serwisów instytucji publicznych w Polsce, a celem jest ukazanie aktualnego stanu dostępności stron www administracji publicznej.

Obecnie dostępność informacji jest koniecznością wynikającą z prawa, ale również staje się dobrą praktyką w tworzeniu stron internetowych, aplikacji mobilnych i cyfrowych usług publicznych. Zmiany w zakresie dostępności cyfrowej po dużym skoku w roku 2017, zachodzą bardzo powoli.

W Raporcie przebadane zostały serwisy: najważniejszych osób i instytucji, ministerstw, wybranych instytucji samorządowych i administracji centralnej w terenie, pozostałych wybranych stron instytucji publicznych.

Przeprowadzone badania miały charakter kompleksowy – opierały się na badaniu eksperckim oraz opinii konsultantów z niepełnosprawnością – osób niedowidzących, niewidomych i niesłyszących. Podzielone były na trzy równolegle prowadzone etapy:

I etap – badanie eksperckie;

II etap – sprawdzenie przez konsultantów z niepełnosprawnością poprawności elementów kluczowych na badanych stronach www;

III etap – realizacja zadań w obrębie badanych serwisów przez konsultantów z niepełnosprawnością.

Wyniki pokazały, że strony z grupy najważniejszych osób i instytucji otrzymały oceny dostateczne, a strona Trybunału Stanu nawet niedostateczną. I tak np. strona prezydent.pl w ciągu roku od ostatniego badania przeszła pewne modyfikacje, jednak nie na taką skalę, aby uznać ją za dostępną. Serwis premier.gov.pl nie uległ znaczącym zmianom zwiększającym jego dostępność. Niektóre elementy serwisu nie spełniają minimalnych wymagań kontrastu. Na podstronach znajdują się kontrolki do powiększania tekstu, ale niestety w wielu wypadkach nie działają lub nie powiększają wszystkich treści.

Strona Sejmu RP od kilku lat nie uległa znaczącym zmianom. Pomimo zapewnienia autorskiej wersji kontrastowej nadal można natrafić na elementy, które nie spełniają minimalnych wymagań kontrastu. Z kolei strona internetowa Senatu RP została zaktualizowana od czasu ostatniego badania, ale kilka elementów wymaga jeszcze dopracowania.

Strona Sądu Najwyższego nie uległa znaczącym zmianom od ostatniego badania. Niektóre elementy wymagają poprawy, a w serwisie Trybunału Konstytucyjnego od kilku lat nie zmienia się nic, co mogłoby zwiększyć jego dostępność.

Podobnie strony ministerstw i wybranych instytucji samorządowych i administracji centralnej w terenie. Portal gov.pl łączy w sobie m.in. strony wszystkich ministerstw i od ostatniego badania chociaż uległ znacznym modyfikacjom, to zarówno w samym głównym portalu gov.pl jak i w podlegających mu serwisach internetowych ministerstw znajdują się mniejsze lub większe niedociągnięcia.

Na poszczególnych stronach ministerstw zespoły redaktorskie muszą jeszcze zadbać o tworzenie jasnych i klarownych odnośników oraz poprawne opisy alternatywne. Na tym etapie przebudowy serwisu gov.pl oraz wymagań wynikających z Ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. 2019 poz. 848)”, te i inne błędy są już niedopuszczalne.

Strona obywatel.gov.pl reprezentuje wysoki poziom dostępności. Nie ma praktycznie żadnych elementów, do których można mieć zastrzeżenie. Na stronie nie ma dodatkowych ułatwień, ale spełniony jest wymóg kontrastu, dlatego wersja kontrastowa nie jest konieczna.

Na przykład strona pacjent.gov.pl zmieniła się od ostatniego badania, jednak poprawa nie jest znaczna. Bardzo dobrą ocenę otrzymały natomiast cez.gov.pl i niepelnosprawni.gov.pl, ale większość wybranych stron instytucji publicznych uzyskała oceny dostateczne i niedostateczne.

Serwis cez.gov.pl nie zmienił się od ostatniego badania, ale tutaj poziom dostępności stoi nadal na bardzo wysokim poziomie. Nie ma praktycznie żadnych elementów, do których można mieć zastrzeżenie. Strona niepelnosprawni.gov.pl wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie dostępności. Jedynymi elementami wymagającymi dopracowania są nieadekwatne opisy dla niektórych elementów graficznych, jak np. „wózek2” oraz brak ustawienia odpowiedniego języka dla treści anglojęzycznych.

Jedne z ważniejszych stron dla obywateli , czyli serwis epuap.gov.pl nie uległ poprawie w porównaniu do zeszłego roku. Portal do komunikacji obywatela z urzędem w dalszym ciągu ma poważne błędy dostępnościowe.

Tak jak i strona internetowa zip.nfz.gov.pl nie uległa żadnej poprawie od 2014 roku. W dalszym ciągu zawiera również wiele błędów dotyczących dostępności.

Przez wiele lat przygotowywania Raportu dostępności dostrzegany jest trend polegający na coraz lepiej dostosowywanych zasobach internetowych dla osób z indywidualnymi potrzebami. Jednak w dalszym ciągu potrzebujemy w Polsce większej świadomości, wiedzy i zrozumienia dla dostępności, co podkreślił Artur Marcinkowski, przewodniczący Rady Fundacji Widzialni.

Oprac. Ewa Maj

Data publikacji: 21.09.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również