Konkurs Lady D. ewoluuje

Konkurs Lady D. ewoluuje

W marcu 2002 roku poruszający się na wózku elektrycznym katowicki działacz społeczny, postanowił uhonorować panie, które napotykał na swojej drodze podczas rozlicznych działań na rzecz osób z niepełnosprawnością Tym, co je wyróżniało była praca na rzecz innych, praca najczęściej społeczna oraz aktywność i osiągnięcia w różnych dziedzinach.

Dodajmy, że panie te były niepełnosprawne a pomagały innym mimo tego, mimo wielu ograniczeń, które usprawiedliwiałyby skupienie się raczej wyłącznie na sobie.

Dlatego Marek Plura, bo o nim tu mowa, nadał temu swego rodzaju konkursowi przewrotny tytuł, o podwójnym znaczeniu: Lady D. W języku angielskim Lady Disabled znaczy tyle co Dama Niepełnosprawna. Zawsze dodawał jednak, że uzasadnione są wszelkie skojarzenia z tragicznie zmarłą księżną Dianą, znaną z działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.
Spotkanie Lady D. organizował zawsze 8 marca, w Dniu Kobiet, a „Nasze Sprawy” towarzyszyły konkursowi od samego początku.

Krótka historia Lady D.
Impreza z roku na rok stawała się bardziej uroczysta; 8 marca 2004 roku podczas III edycji wręczania wyróżnień Lady D. w programie artystycznym znalazły się występy multiinstrumentalisty Józefa Skrzeka, Anny Rosy i prekursorska prezentacja modelek na wózkach. Zarówno Anna Rosa – niewidoma wokalistka jazzowa jak i „szefowa” grupy modelek niepełnosprawnych, Beata Nartowska były laureatkami tej edycji.

W kolejnych latach do konkursu zgłaszano kandydatki z innych regionów, kiedy Marek Plura został posłem na Sejm RP, regionalny konkurs nabrał charakteru ogólnopolskiego; przez całe lata zawsze uczestniczyła w nim św. p. Krystyna Bochenek przewodnicząc Kapitule. Nawet będąc już wicemarszałkiem Senatu, znajdowała czas na przyjazd do Katowic, na Galę Lady D. Ostatnia edycja z jej udziałem i zarazem ostatnia w Katowicach, odbyła się 8 marca 2010 roku.

Po śmierci Krystyny Bochenek Marek Plura, wtedy już przewodniczący Parlamentarnej Grupy ds. Osób Niepełnosprawnych, przeniósł konkurs do Warszawy. W 2011 roku gala finałowa Lady D. odbyła się po raz pierwszy w Warszawie, w gmachu Sejmu; do Kapituły weszły posłanki z Parlamentarnej Grupy Kobiet i posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, a dla uczczenia pamięci wieloletniej przewodniczącej, od 2012 roku konkurs nosi imię Krystyny Bochenek. Od 2010 roku, biorąc pod uwagę stale rosnącą liczbę zgłoszeń kandydatek, poszerzono jego zakres i obecnie nagroda jest przyznawana w pięciu kategoriach: kultura i sztuka, sport, aktywność społeczna, aktywność zawodowa oraz dobry start.

Lady D. 2015: nowa formuła
Do współpracy przy organizacji konkursu zaproszono po raz pierwszy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, dzięki czemu na terenie całego kraju odbyło się 16 etapów wojewódzkich, przeprowadzonych przez parlamentarzystki – członkinie Parlamentarnej Grupy Kobiet we współpracy z władzami samorządowymi, organizacjami pozarządowymi oraz z oddziałami PFRON. Jak się okazało, nie było problemów ze znalezieniem i przyznaniem tytułu Lady D. kobietom z niepełnosprawnościami, które mają wybitne osiągnięcia – w żadnym z regionów.
Kapituła konkursu miała wyjątkowo trudne zadanie, aby wyłonić tylko jedną Damę w każdej z pięciu kategorii konkursowych. Swój werdykt ogłosiła 23 września podczas uroczystej Gali w reprezentacyjnej Sali Kolumnowej Sejmu RP.

Gala Lady D.
Uroczystość prowadził znany dziennikarz Michał Olszański, udział w niej wzięło ponad 300 zaproszonych gości. Otwarcia dokonała marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. – Każda z was, drogie panie, swoim życiem i pracą pokazała, że jest wyjątkowa – powiedziała. Głos zabrali również organizatorzy: Jarosław Duda – pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych (objął konkurs honorowym patronatem), Teresa Hernik, prezes Zarządu PFRON oraz Bożena Szydłowska – przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet.

Z Biblioteki Śląskiej do Parlamentu Europejskiego
Głos zabrał również poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Plura, który powiedział:
– Serdecznie zapraszam wszystkie laureatki tegorocznej edycji, by stały się ambasadorkami tego przedsięwzięcia w Parlamencie Europejskim, w Brukseli, ponieważ razem z Parlamentarną Grupą ds. Osób Niepełnosprawnych chcemy, żeby Lady D. była konkursem europejskim. Mam nadzieję, że za rok, kiedy się wszyscy tu spotkamy i będziemy cieszyć się kolejną ogólnopolską edycją, będziemy także mogli poznać datę pierwszej edycji konkursu w Unii Europejskiej.

Werdykt
Najważniejszym momentem uroczystości było odczytanie werdyktu Kapituły Konkursu i wręczenie nagród.
W kategorii „Dobry start” (dziewczęta i kobiety w wieku od lat 16 do 26 działające w różnych obszarach życia społecznego) laureatką została Paulina Gruszecka. Z wykształcenia kulturoznawca i producent TV, wielokrotnie nagradzana wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Wydała płytę z bluesami.
W kategorii „Kultura i Sztuka” uhonorowano Justynę Matysiak – oryginalną malarkę, której prace wystawiane były we Francji, w Belgii, na Słowacji, w Czechach i Holandii.
W kategorii „Sport” nagrodę odebrała Małgorzata Olejnik – utytułowana sportsmenka, multimedalistka Igrzysk Paraolimpijskich, medalistka mistrzostw Świata, Europy i wielokrotna mistrzyni Polski w łucznictwie, laureatka nagrody PKOl Fair Play za wyniki sportowe i sportowego ducha.
W kategorii „Życie społeczne” (kobiety działające w organizacjach i instytucjach na rzecz osób z niepełnosprawnością lub innych osób, albo na rzecz przedsięwzięć społecznie użytecznych) laureatką została Beata Wachowiak-Zwara – prawniczka, sportowiec, prekursorka aktywnej rehabilitacji w Polsce, od wielu lat pełnomocniczka prezydenta Gdyni ds. osób niepełnosprawnych. W 2011 r. zdobyła tytuł „Człowiek bez barier”.
W kategorii „Życie zawodowe” (kobiety pracujące zawodowo na rzecz osób niepełnosprawnych lub innych osób, albo na rzecz przedsięwzięć społecznie użytecznych) nagrodzona została Agata Spała – ekspertka ds. zatrudniania osób z niepełnosprawnością, trenerka oraz doradczyni zawodowa. Prowadzi własną firmę, która zajmuje się kompleksowym wsparciem przedsiębiorców oraz pomocą w skutecznym zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością.

Ponadto kapituła konkursu przyznała dwa wyróżnienia: w kategorii „Dobry start” dla wokalistki Marty Tomczyńskiej oraz w kategorii „Kultura i sztuka” dla fotografki i poetki Agnieszki Kołodziejczak.

Wczoraj i dziś
Dwanaście lat temu Marek Plura, wtedy działacz społeczny, pracownik socjalny i terapeuta, poruszający się na wózku, chciał w Dniu Kobiet uhonorować swoje śląskie koleżanki z niepełnosprawnością, kobiety które znał osobiście i podziwiał ich działalność. Dziś, będąc już posłem do Parlamentu Europejskiego, w kilka lat po ratyfikacji przez Polskę Konwencji ONZ, o idei konkursu mówi tak: – Realizujemy w ten sposób zapisy Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych mówiące, że Państwa-Strony podejmą wszelkie stosowne kroki dla zapewnienia kobietom pełnego rozwoju, postępu i umocnienia pozycji społecznej. Paniom trudniej budować pozytywny obraz samej siebie poprzez ograniczenia niepełnosprawności, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy młodość, sukces i slim-fast’owa uroda, wyznaczają wartość człowieka. Trzeba niesamowitej kobiecej siły, żeby przebić się przez ten schemat, gruby jak mury więzienia. Nasze plebiscyty nie są wyborami miss piękności, a jednak owocują kolekcjami prawdziwych gwiazd, których światło ducha i talentu prowadzi przez życie dobrym przykładem wielu – niekoniecznie niepełnosprawnych – ludzi.

Kapituła
Skład Ogólnopolskiej Kapituły Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek w 2015 roku:poseł Bożena Szydłowska- przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet, przewodnicząca Kapituły, senator Jan Filip Libicki – przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, Marek Plura – poseł do Parlamentu Europejskiego, Teresa Hernik – prezes Zarządu PFRON, Hanna Gronkiewicz-Waltz – prezydent m. st. Warszawa, Hanna Zdanowska- prezydent Łodzi, Piotr Pawłowski – prezes Fundacji „Integracja”, Krystyna Majerczyk-Żabówka – prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych.

Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Los Angeles w fotografii
Inaugurację konkursu poprzedziła wystawa mająca na celu promocję sportu osób z niepełnosprawnością oraz uhonorowanie polskich zawodników. W Hallu Głównym Sejmu zgromadzono fotografie polskich uczestników XIV Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Los Angeles, którzy zdobyli aż 66 medali: 29 złotych, 18 srebrnych i 19 brązowych. Gośćmi specjalnymi byli polscy medaliści z Los Angeles. Tamte emocje, walkę, radość, sukcesy zarejestrował Adam Nurkiewicz. Ekspozycja została przygotowana przez PFRON.

PS. Od samego początku Nasze Sprawy patronowały konkursowi Lady D. Zawsze byliśmy obecni na gali, zawsze z sympatią i empatią przedstawialiśmy laureatki konkursu. Po raz pierwszy nie zaproszono NS do objęcia patronatem tego wydarzenia. Trochę żal…
Zdajemy jednak relację, bo było pięknie, jubileuszowo, bo warto przedstawić laureatki tegorocznej edycji Lady D. Czytelnikom Naszych Spraw.
Redaktor

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ilona Raczyńska
Data publikacji: 28.09.2015 r

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również