Krakowskie źródło informacji

Paweł Wójtowicz

Od czerwca w Krakowie działa Miejskie Centrum Informacji dla Rodzin z Dziećmi i Osobami Niepełnosprawnymi. Przy ulicy Celnej 6 można bezpłatnie uzyskać kompleksowe wsparcie. Porady udzielane przez kompetentny personel ułatwiają załatwienie wielu spraw m.in. w urzędach.

Projekt ma charakter pilotażowy. Jego współrealizatorami są Fundacja Hipoterapia – Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych i Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę Matio. Przedsięwzięcie jest finansowane przez Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa w ramach programu współpracy z organizacjami pozarządowymi.

– Jestem przekonany, że Punkt Informacji Osób Niepełnosprawnych zaczyna spełniać oczekiwania, które postawiliśmy sobie podejmując się tego wyzwania. Staramy się kompleksowo objąć opieką wszystkie osoby zgłaszające się do nas. Dotychczas nagłośnienie w mediach naszej działalności nie było duże m.in. ze względu na okres wakacyjny. Jednak i tak sporo osób dzwoni, przesyła e-maile i przede wszystkim przychodzi – mówi Paweł Wójtowicz, prezes zarządu Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę Matio.

Efekt KDO

Idea utworzenia Miejskiego Centrum Informacji dla Rodzin z Dziećmi i Osobami Niepełnosprawnymi narodziła się podczas obrad Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Osób Niepełnosprawnych. Działa ona w strukturach Urzędu Miasta przy pełnomocniku prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych.

– Dostawaliśmy dużo sygnałów o braku informacji. Później okazywało się, że one są i to bardzo dobrze przygotowane, ale rozrzucone po różnych miejscach, ponieważ każdy wydział czy referat zajmuje się tylko swoimi sprawami. Jeżeli zagadnienie wybiega poza dany wydział, to osoba szukająca pomocy jest zazwyczaj odsyłana do
BIP albo do innego miejsca – wyjaśnia Paweł Wójtowicz.

W trakcie spotkań KDO ds. ON zapadły decyzje o charakterze Centrum Informacji. Uczestnicy spotkań ustalili, że punkt nie będzie prowadzony przez pracowników miejskich. – Żeby to zadanie realizować, trzeba posiąść sporą wiedzę o różnych aspektach dotyczących niepełnosprawności. Organizacje pozarządowe mają ją i znają to środowisko. Zależało nam, aby kontakt beneficjenta z doradcą był bardziej empatyczny, a nie typowo urzędniczy – mówi Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych. W efekcie Wydział Spraw Społecznych zorganizował konkurs.

Kompleksowe wsparcie

W Centrum przy ul. Celnej można uzyskać podpowiedzi dotyczące wszelkich form pomocy dla krakowskich rodzin z dziećmi i dorosłymi osobami z niepełnosprawnością. Doradcy, również mający za sobą doświadczenie niepełnosprawności, korzystają z informacji z różnych miejsc. Zarówno z instytucji miejskich, jak i z placówek prowadzonych przez organizacje pozarządowe oraz z prywatnych firm.

– Nie narzekamy na brak ludzi potrzebujących pomocy. Przychodzą do nas osoby o różnym statusie, mniej i bardziej zagubione. Również te, które mają już utorowaną drogę w urzędach, ale są w potrzebie. Do każdej z nich podchodzimy indywidualnie. Staramy się cierpliwie wysłuchać i jeszcze coś od niej wydobyć, bo może o czymś nie wie, a istnieje szansa na dodatkową pomoc – mówi Barbara Dobrzańska, pracownik Miejskiego Centrum Informacji dla Rodzin z Dziećmi i Osobami Niepełnosprawnymi.

Największe zainteresowanie wzbudza temat świadczeń pieniężnych przyznawanych przez MOPS. Część zgłoszeń dotyczy przysługujących ulg, np. w komunikacji miejskiej. Nie brakuje pytań o wsparcie wolontariuszy. Cenne okazują się informacje o inicjatywach związanych ze spędzaniem wolnego czasu, w tym wydarzeniach kulturalnych. Zgłaszają się osoby potrzebujące pomocy prawnej w sprawach cywilnych i karnych. Można też liczyć na podpowiedzi dotyczące wypełniania różnych druków, często potrzebnych do uzyskania wsparcia z urzędu czy instytucji.

– Zakres naszych działań jest szeroki. Pojawiają tematy psychologiczne, a także dotyczące pomocy w związku z obciążeniem psychicznym osoby niepełnosprawnej lub jej opiekuna. Zdarza się, że ktoś potrzebuje jedynie rozmowy z kimś obcym, bo w gronie bliskich czuje skrępowanie lub nikt już nie chce słuchać o jej problemach – opisuje Alicja Szczepańska, pracownik Centrum. Dodaje, że jedno z takich spotkań trwało trzy godziny. Zgłosiła się kobieta, której sprawa okazała się błaha w porównaniu z jej sytuacją w domu.

Do urzędu pod rękę

Pracownicy Centrum gwarantują nie tylko dyskrecję oraz intymność. – Nie zostawiamy nikogo, dla nas kolejne sprawy nie są poprawianiem statystyk. Jeśli ktoś do nas przychodzi, to otrzymuje zrozumienie i kompleksowe wsparcie. Tutaj nie mamy presji czasu, niekiedy rozmowy przedłużają się poza godziny otwarcia. Nie ograniczamy się do podania numeru telefonu czy wskazania miejsca, do którego trzeba się zgłosić – mówi Alicja Szczepańska.

Centrum pilotuje zgłaszane sprawy, pracownicy kontaktują się z urzędami. Jeśli mają zgodę beneficjenta, to oddzwaniają do niego i informują o postępie prac, zmianach czy decyzji.

Co zrobić, żeby skorzystać z wsparcia? Można zadzwonić, wysłać e-maila lub przyjść do punktu (dane kontaktowe w ramce). Doradców zainteresuje przede wszystkim symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu o niepełnosprawności. – Chcemy też wiedzieć, z jakich form pomocy już dana osoba korzystała, żeby nie powielać tematu. Pytamy również o kwestie finansowe, bo większość form wsparcia zależy od uzyskiwanych dochodów. To są podstawowe rzeczy, reszta wychodzi już w trakcie rozmów – mówi Barbara Dobrzańska.

Nowy adres

Centrum funkcjonuje w siedzibie Fundacji Matio, ale zostanie poszerzone o nową lokalizację przy alei Daszyńskiego 22. – To miejsce jest historycznie związane z osobami niepełnosprawnymi, które od lat przychodziły tam do siedziby Ogólnopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu. Obok znajduje się siedziba Rady Dzielnicy II Grzegórzki – opisuje Bogdan Dąsal.

Miasto przejęło już ten lokal. Jednak termin poszerzenia nie został jeszcze ustalony. – Chcielibyśmy, żeby to było jak najszybciej, czyli we wrześniu. Znając realia proceduralne, które musimy przejść, to bardziej realny jest październik. Wtedy też bardziej postaramy się nagłośnić naszą działalność – mówi Paweł Wójtowicz.

Obecnie trwają prace nad stworzeniem strony internetowej, która ułatwi samodzielne znalezienie najważniejszych informacji dla osób z niepełnosprawnościami. W pierwszej kolejności mają na nią trafić tematy zgłaszane przez beneficjentów Centrum.

Realizacja pilotażowego projektu jest zaplanowana do końca grudnia br. Jesienią zapadnie decyzja o jego dalszych losach. Poszerzenie Centrum znacznie zwiększa szansę na kontynuowanie tej potrzebnej inicjatywy.

Miejskie Centrum Informacji dla Rodzin z Dziećmi i Osobami Niepełnosprawnymi
ul. Celna 6 (siedziba Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę Matio), 30-507 Kraków

Biuro czynne:
poniedziałki, środy: 10-18
wtorki, czwartki, piątki: 9-17

telefon: 507 959 548 oraz (12) 267 79 13
email: biuro@pion-krk.pl
www.pion-krk.pl

Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 31.08.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również