Kręgi Wsparcia rozwijają się

Model środowiskowego wsparcia w oparciu o Kręgi Wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną (ONI)  i ich rodzin to stworzenie warunków umożliwiających funkcjonowanie osoby z niepełnosprawnością intelektualną w swoim środowisku życia, także po śmierci jej rodziców lub innych osób bliskich.  

17 czerwca odbyło się spotkanie w Urzędzie Miasta w Bytomiu na temat wprowadzenia w tym mieście projektu Kręgi Wsparcia. Udział w nim wzięli m.in. przedstawiciele jednostek zajmujący się polityką społeczną, trzecim sektorem, a także osoby z niepełnosprawnością intelektualną i rodziny, wokół których tworzone są już Kręgi wsparcia. Przewodnicząca Zarządu Koła PSONI w Bytomiu Anna Dziąsko powitała zebranych i poprosiła o zabranie głosu prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza, który zaprezentował dotychczasowe formy wsparcia ONI w Bytomiu i wyraził zadowolenie z wprowadzenia nowego projektu.

– Społeczną sieć wsparcia posiada każdy z nas. Są to bliscy, przyjaciele i znajomi, na których pomoc możemy liczyć w trudnych sytuacjach. Dla osób z niepełnosprawnościami, w szczególności intelektualnymi, zbudowanie tego typu relacji stanowi wyzwanie. Największym problemem nie jest wcale choroba, ale samotność, która izoluje ich od ludzi. Świat już dawno dokonał zmiany takich postaw. Teraz czas na nas – powiedziała Anna Dziąsko.

Więcej szczegółów na temat modelu Kręgów Wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i rodzin w Polsce, doświadczeń, przykładów zmian, wyzwaniach, przedstawił Paweł Jordan, prezes Biura Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS, partnera projektu. Między innymi opowiedział o przypadku Krzysztofa, którego matka zmarła i ten dorosły już człowiek z niepełnosprawnością intelektualną został sam, nie potrafiąc załatwić żadnej sprawy urzędowej. Uruchomiono wówczas wsparcie pomagając mu uzyskać prawo do mieszkania, rentę i pomoc w codziennych czynnościach, tak aby mógł pozostać w swoim środowisku i funkcjonować samodzielnie.  

Kręgi to środowiskowy system wsparcia, na który składają się ludzie i instytucje uczestniczący w życiu ONI, od których zależy jakość ich obecnego i przyszłego życia. Wspólnie pracują one nad rozwojem umiejętności i pasji osoby z niepełnosprawnością, stwarzają możliwości aktywnego udziału w lokalnej społeczności i tworzą zabezpieczenie teraźniejszego i przyszłego samodzielnego funkcjonowania.

Kręgi wsparcia zakładają stworzenie wokół osoby z niepełnosprawnością, zgodnie z jej potrzebami, grupy osób wspierających, łączących wsparcie formalne (np. asystent osobisty, pracownik pomocy społecznej, terapeuta, prawnik) i nieformalne (m.in. rodzina, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi, sprzedawca w lokalnym sklepie). Celem wsparcia jest pozostanie tej osoby w wybranym przez siebie miejscu zamieszkania, przy zapewnieniu niezbędnych usług, także w sytuacji, gdy jej najbliższa rodzina nie będzie już miała możliwości udzielać jej pomocy.

Model odpowiada wprost na potrzebę tworzenia w Polsce lokalnych systemów wsparcia, wynikającą z postanowień Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób z niepełnosprawnościami (Polska ratyfikowała Konwencję we wrześniu 2012), zwłaszcza tych określonych w artykule 19. „Niezależne życie i włączenie w społeczeństwo”. Konwencja obowiązuje w sensie prawnym, jednak nadal potrzebne jest realne wprowadzenie jej w życie.

Tworzenie Kręgów rozpoczęło się w Warszawie, a następnie Model Kręgów Wsparcia testowany był w 8 społecznościach w Polsce: Jarosław, Nidzica, Biskupiec, Ostróda, Suwałki, Elbląg, Gdańsk, Goleniów. Realizatorami są: Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób  z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI (Zarząd Główny i 7 kół), Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Tęcza”, Stowarzyszenie Horyzont, Uniwersytet Warszawski oraz 8 partnerów samorządowych,

Do rozwoju Modelu w 2021 roku dołączyły trzy nowe Koła PSONI: Bytom, Tarnów, Zgierz. Aktualnie tworzonych jest około 100 Kręgów Wsparcia w całej Polsce.

– Na stronie www.kregiwsparcia.pl są dokładne wskazówki jak rozpocząć inicjowanie powstania inicjatywy w danym mieście i każdy może przy wsparciu organizacji pozarządowej rozpocząć taką działalność w swoim środowisku. W tych ośmiu ośrodkach gdzie już program funkcjonuje sprawdza się bardzo dobrze i zrobiono już wiele dobrego przy minimalnych kosztach, gdyż wielu ludzi działa po prostu charytatywnie na rzecz osób wymagających pomocy – stwierdził Paweł Jordan.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy (Active Citizens Fund – National), ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy norweskich i Funduszy EOG) 2014-2021.

Kręgi wsparcia to rozwiązanie które znalazło się w krajowej Strategii na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami  2021-2030 uchwalonej w dniu 16 lutego 2021 r. oraz  w projekcie Strategii Deinstytucjonalizacji.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ewa Maj 

 Data publikacji: 21.06.2021

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również