Krzysztof Michałkiewicz nowym pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych

Krzysztof Michałkiewicz nowym pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych

Stanisław Szwed, Krzysztof Michałkiewicz i Marcin Zieleniecki zostali wiceministrami rodziny pracy i polityki społecznej - poinformowała w rozmowie z PAP minister Elżbieta Rafalska. W resorcie będzie jeszcze trzech wiceministrów - zapowiedziała.

– Jest trzech wiceministrów, to już prawie drużyna ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej – powiedziała PAP, przedstawiając swych współpracowników. – Ciągle podkreślamy tę „rodzinę” jako dodatkowy element naszych działań – nie tylko w nazwie – dodała.

B. wiceprzewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny w poprzedniej kadencji poseł Stanisław Szwed będzie w ministerstwie odpowiedzialny za rynek pracy, fundusze, departament prawa pracy oraz za dialog społeczny – wyjaśniła.

Poseł Krzysztof Michałkiewicz był już ministrem pracy w poprzednich rządach PiS, w Sejmie pracował też wcześniej w komisji polityki społecznej i rodziny – przypomniała minister. Teraz będzie pełnomocnikiem rządu do spraw osób niepełnosprawnych, będzie odpowiadał za departament pożytku publicznego i współpracę z trzecim sektorem – organizacji pozarządowych – dodała.

Marcin Zieleniecki jest doktorem habilitowanym, specjalistą prawa pracy i ubezpieczeń społecznych – zakomunikowała Rafalska – i będzie odpowiadał za departament ubezpieczeń społecznych i koordynację systemów zabezpieczenia społecznego.

Rafalska powiedziała PAP, że pracuje pilnie, by uzupełnić skład ścisłego kierownictwa resortu o kolejne trzy osoby. 17 listopada spotkała się z dyrektorami departamentów ministerstwa. – Po spotkaniu wiemy, że spraw bieżących też jest wiele, więc na pewno ręce będziemy mieli pełne pracy – powiedziała.
Wyjaśniła, że struktura kierownictwa się nie zmieni – minister i sześciu wiceministrów. Posłowie Szwed i Michałkiewicz będą sekretarzami stanu w resorcie, Zieleniecki i trzej przyszli wiceministrowie – podsekretarzami stanu – podała.

– Czekamy na kogoś, kto będzie zajmował się rodziną. To bardzo ważny element – mamy tu świadczenia rodzinne i naszą bardzo ważną ustawę, która dotyczy pomocy państwa w wychowaniu dzieci – program 500 plus. Czeka też departament pomocy i integracji społecznej, departament polityki senioralnej – wyliczała. – Jeszcze kompletujemy skład – mam nadzieję, że w ciągu tego tygodnia uda się nam go zamknąć – dodała.

Pytana, czy w resorcie – podobnie jak podczas poprzednich rządów PiS – powstanie departament ds. kobiet, rodziny i przeciwdziałania dyskryminacji – w miejsce samodzielnego stanowiska pełnomocnika rządu ds. równego traktowania, Rafalska powiedziała, że na razie nie ma takiego departamentu.
– Na dzisiaj skupiamy się na zabezpieczeniu funkcjonowania tych projektów i programów, które będą pierwszoplanowe. Jeśli uznamy, że potrzeba zmian organizacyjnych, strukturalnych, to można je przeprowadzić w spokojniejszym czasie – stwierdziła. – Niezwykle gorące jest dzisiaj przejmowanie obowiązków przez wiceministrów, aktualizacja wszystkich spraw i przygotowywanie planów; w środę (18 listopada – przyp. red. NS) expose pani premier – mówiła.

– Przyjdzie pewnie również czas na pracę nad zmianami, jeśli uznamy je za konieczne, bo na razie nic takiego pilnego nie widzę – oceniła.
Podała, że w resorcie do czasu, gdy premier nie przyjmie dymisji, pozostali jeszcze wiceministrowie Radosław Mleczko i Elżbieta Seredyn. – Wiceminister Marek Bucior poinformował mnie, że premier przyjęła jego dymisję – dodała.

16 listopada Rafalska przejęła resort od ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza. Pytana wtedy przez PAP, czy dodane słowo „rodzina” będzie kluczem do jej działań odpowiedziała, że oddaje to zapisane w programie PiS cele. – Mówiliśmy, że to rodzina jest w centrum naszego zainteresowania – rodzina to pierwszy filar. Potem praca, żeby ta rodzina była też silna pracą, zatrudnieniem; tu dochodzą problemy związane z emigracją. I pomoc społeczna – pozostałe sprawy: mówimy tu o zabezpieczeniu społecznym, systemie emerytalnym, pomocy społecznej – tłumaczyła.

Pytana wówczas czy w związku z tym pierwszym projektem resortu będzie ten dotyczący 500 zł na jedno dziecko, potwierdziła. – Myślę, że jednak pierwszy będzie projekt 500 plus – my ten projekt mamy już napisany, więc jest to tylko kwestia złożenia go – powiedziała. Przypomniała, że najważniejsze, by były przygotowane dobre rozwiązania, a nie to, czy równolegle – z różnicą tygodnia czy dwóch – będą procedowane dwa projekty – 500 plus i przywracający wiek emerytalny.

Dopytywana, czy w tym drugim projekcie znajdzie się możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach pracy zaznaczyła, że podstawą prac jest projekt prezydenta. – I pan prezydent, i PiS, mówiliśmy konsekwentnie o tym, że chcemy przywrócić ten wiek emerytalny, który dotychczas obowiązywał – 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn – przypomniała.
Zaznaczyła jednak, że może się on zmienić, a staż pracy, jako element systemu emerytalnego jest bardzo akceptowany społecznie. – Trzeba to wszystko powiązać z wiekiem emerytalnym 60-65 lat i wierzyć, że Polacy (…) będą sami podejmowali decyzje, czy chcą dalej pracować, czy chcą iść na emeryturę – mówiła minister.

Pytana o dodatki inflacyjne dla emerytów zapewniła, że rozważana jest ich wysokość. – Oczywiście zastanawiamy się, w jakiej wysokości będą – to jest przyszłość – podkreśliła. Przypomniała, że PiS cały czas mówiło, że należy dbać o osoby z tymi najniższymi świadczeniami, bo są one już na tak niskim poziomie, że przy obecnej inflacji wzrost tych świadczeń „byłby na poziomie – powiedziałabym – wstydliwym”.
Z całą pewnością będziemy chcieli emerytów o najniższych świadczeniach wspierać, bo cały czas o tym mówiliśmy – przekonywała. Nie sprecyzowała, w jakiej formie to nastąpi.

Pytana o wakat na stanowisku prezesa ZUS powiedziała, że ta sprawa jest rozważana. – Oczywiście to jest bardzo ważna instytucja, która wypłaca świadczenia emerytalne, rentowe i odpowiada za poważne pieniądze, więc rozważamy to, ale jeszcze musimy poczekać – mówiła przejmując resort. (PAP)

ago/ akw/ malk/

fot. Ryszard Hołubowicz (lublin.com.pl) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Data publikacji: 18.11.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również