Laureaci Nagrody Znaku i Hestii im. księdza Józefa Tischnera

Laureaci Nagrody Znaku i Hestii im. księdza Józefa Tischnera

Historyk Kościoła ks. Jan Kracik, historyk i działacz opozycji w PRL-u Karol Modzelewski oraz duszpasterz i opiekun osób niewidomych ks. Jacek Ponikowski zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera. Nagroda zostanie wręczona 23 kwietnia podczas inauguracji 14. Dni Tischnerowskich.

Przewodniczącym jury, które przyznaje nagrodę jest ks. Adam Boniecki. W jury zasiadają: bp Grzegorz Ryś, prof. Władysław Stróżewski, Piotr Maria Śliwicki, Łukasz Tischner, Karolina Wigura i Henryk Woźniakowski.

Nagroda im. ks. Józefa Tischnera jest przyznawana od 2001 r. w trzech kategoriach.

W kategorii pisarstwa religijnego i filozoficznego, będącego kontynuacją Tischnerowskiego „myślenia według wartości” za całokształt twórczości uhonorowano historyka Kościoła i publicystę ks. Jana Kracika. Jak podkreślono w uzasadnieniu – „z jego książek przebija nie tylko dociekliwość historyka, ale też głęboka mądrość, pozwalająca odróżnić ludzkie namiętności od tego, co jest istotą chrześcijaństwa”.

Historyk – mediewista, działacz opozycji Karol Modzelewski został nagrodzony w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”. Jury wyróżniło go za opublikowaną w zeszłym roku książkę „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca”. „Karol Modzelewski imponuje niezależnością sądu, powściągliwością w ferowaniu jednoznacznych wyroków i przyjęciem współodpowiedzialności za «wolność bez braterstwa»” – brzmi uzasadnienie jury.

W kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata” nagrodzono ks. Jacka Ponikowskiego za stworzenie Domu dla Niewidomych Mężczyzn im. Matki Elżbiety Czackiej w Niepołomicach i twórczą kontynuację dzieła matki Czackiej. „Ksiądz Ponikowski pokazuje piękno kapłaństwa jako bezwarunkowej służby” – uznało jury.

Jak podkreślił sekretarz jury Łukasz Tischner tegorocznych laureatów łączy historia. „Ks. Jan Kracik z pasją i bez namaszczenia, od wielu lat spisuje dzieje Kościoła i chrześcijaństwa. Z jego książek wyłania się obraz Kościoła naznaczonego grzechem i politycznymi apetytami, ale wyjątkowość jego pisarstwa bierze się z niezachwianej wiary w ocalającą moc – choćby bolesnej i niewygodnej – prawdy”– ocenił.

„Karol Modzelewski dzieli się w swojej książce «Zajeździmy kobyłę historii» własnymi wspomnieniami, ale to coś więcej niż wspomnienia, bo opowiada powojenne dzieje Polski, zakładając perspektywę własnej moralnej współodpowiedzialności. Jego lekcja historii uczy empatii i wychodzenia poza partyjne podziały. Jest doskonałą zachętą do dialogu w skłóconej Polsce. Z kolei ks. Jacek Ponikowski odkrywa na powrót bogate źródła duchowości Lasek. Niesie konkretną pomoc niewidomym i wyznacza wzór służebnego kapłaństwa, o którym mówi papież Franciszek” – podkreślił Łukasz Tischner.

Nagrodę od czternastu lat fundują: Grupa Ergo Hestia oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Każdy z laureatów otrzyma statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz 33 tys. zł.

Laureatami nagrody byli m.in. Jan Nowak Jeziorański, Ryszard Kapuściński, Janina Ochojska, Henryka Krzywonos-Strycharska, Barbara Skarga, ks. Michał Heller, Wojciech Jagielski, s. Małgorzata Chmielewska, Jerzy Szacki, Paweł Śpiewak.

Temat przewodni tegorocznych 14. Dni Tischnerowskich, które odbędą się w Krakowie od 23 do 26 kwietnia, to „odwaga myślenia”. Gościem specjalnym będzie francuska filozofka i pisarka Chantal Delsol. (PAP)

wos/ agz/

Data publikacji: 14.04.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również