Manifestacja niepełnosprawnych i fizjoterapeutów w Warszawie

Manifestacja niepełnosprawnych i fizjoterapeutów w Warszawie

Niepełnosprawni, ich opiekunowie i fizjoterapeuci domagają się ochrony swoich praw - w poniedziałek. 5 maja przeszli ulicami Warszawy sprzed Sejmu do Kancelarii Premiera. 5 maja przypada Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Na transparentach niesionych podczas manifestacji uczestnicy napisali m.in. „Motto NFZ – czas leczy rany”, „NFZ – państwo w państwie”, „Fizjoterapeuci pomagają godnie żyć pacjentom. A pan, panie premierze Tusk?” i „Dość ignorancji, my fizjoterapeuci żądamy ustawy”.

Delegacja protestujących w Kancelarii Premiera złożyła petycję ze swymi żądaniami, m.in. jak najszybszego wprowadzenia w życie wszystkich zapisów Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Chcą też spójnego systemu opieki i wsparcia osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach życia.

Protestujący domagają się także rzetelnej ustawy antydyskryminacyjnej, która chroniłaby prawa osób niepełnosprawnych, zawierającej regulacje dotyczące opiekunów oraz unormowania dotyczące pracy fizjoterapeutów.

Marcin Mikulski, prezes Stowarzyszenia Aktywne Życie z Katowic, organizatora manifestacji, powiedział, że celem spotkania w dniu walki z dyskryminacją jest pokazanie, że organizacje niepełnosprawnych mogą się zjednoczyć w walce o swoje prawa. – Jest nas w Polsce bardzo dużo – nasze środowisko to 4,7 mln osób. Nie działamy wspólnie od wielu lat i teraz ponosimy negatywne konsekwencje tego braku wspólnych działań – ocenił.

Jak poinformował Mikulski, przygotowania do manifestacji trwały ok. trzech miesięcy. W tym czasie poparcie dla inicjatywy wyraziło 46 organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych z całego kraju, a 25 z nich zadeklarowało udział w manifestacji. W proteście wzięło udział kilkaset osób.

W ocenie Mikulskiego niedawne spotkanie okrągłego stołu w Ministerstwie Pracy nie poprawi radykalnie sytuacji osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Wiele organizacji osób niepełnosprawnych nie dostało bowiem zaproszenia do udziału w tym spotkaniu. – W tej chwili okrągły stół ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza wygląda dość kanciasto – powiedział Mikulski. (PAP)

stav/ ago/ pz/ jbr/

Ze strony Manifestacja Godności na Facebooku (zachowano pisownie oryginału)

Manifestacja jest wyrazem determinacji środowiska osób z niepełnosprawnościami w dążeniu do godnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Postulujemy o:
1. Urealnienie limitów dofinansowania przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych – dostosowanie ich do cen rynkowych oraz poprawę dostępności, zmiana sposobu dofinansowania z przedmiotowego na kwotowy.
2. Zniesienie kryterium dochodowego w dofinansowywaniu przedmiotów ortopedycznych.
3. Likwidacja „pułapki rentowej” we wszelkich jej formach.
4. Ustanowienie godziwych zasiłków dla wszystkich opiekunów osób ze znaczną niepełnosprawnością (dorosłych i dzieci) oraz umożliwienie podjęcia dodatkowej pracy zarobkowej osobom będącym na zasiłkach opiekuńczych.
5. Uzawodowienie opieki nad niepełnosprawną osoba, która wymaga całodobowej opieki.
6. Uchwalenie Ustawy Antydyskryminacyjnej, aby należycie chroniła prawa osób z niepełnosprawnościami.
7. Zwiększenie odpisu podatkowego dla organizacji pożytku publicznego do 2% oraz identyfikację organizacji po numerze KRS lub jej nazwie.
8. Natychmiastowe uchwalenie gotowej już Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty opracowanej przez środowisko Fizjoterapeutów.
9. Szanse na rozwój społeczny niepełnosprawnych maluchów, wykluczonych społecznie ze względu na choroby, poprzez zwiększenie liczby specjalistycznych placówek edukacyjnych, gwarantujących dzieciom pełny zakres rehabilitacji i niezbędnych terapii.
10. Swobodny dostęp do neurologów, poprzez zwiększenie ilości bezpłatnych wizyt.
11. Zwiększenie zakresu bezpłatnej rehabilitacji, poprzez zwiększenie ilości programów typu wwr (wczesne wspomaganie rozwoju).
12. Zmniejszenie kosztów leków poprzez zwiększenie listy leków refundowanych na bazie wykazu leków najczęściej przyjmowanych przez dzieci niepełnosprawne (leki na bóle stawów, leki na padaczkę itp.).
13. Wsparcie dla rodziców i opiekunów dzieci chorych, poprzez organizowanie ogólnodostępnych grup wsparcia dla rodzin dzieci niepełnosprawnych oraz propagowanie bezpłatnych szkoleń, warsztatów dla rodziców.
14. Udoskonalenie systemu kierowania rodziców dzieci niepełnosprawnych do odpowiednich poradni, instytucji, ośrodków, które nie tylko pomogą dobrać odpowiednie zajęcia dla niepełnosprawnego dziecka, ale wskażą odpowiednią drogę dalszego postępowania!
15. Ujednolicenie systemu rozliczenia placówek z subwencji na dziecko niepełnosprawne, poprzez przedstawianie comiesięcznych raportów z poniesionych kosztów terapii.
16. Waloryzacja rent nie procentowo, ale kwotowo lub podniesienie ich do kwoty najniższej emerytury.
17. Refundacja sprzętu medycznego dla osób przewlekle chorych przebywających w warunkach domowych (koncentrator tlenu, pulsoksymetr, ssaki, pompa infuzyjna, inhalator).
18. Zapewnienie usług Asystenta Osobistego Osoby Niepełnosprawnej jako istotnego elementu kompensacji niepełnosprawności.

Zobacz galerię…

fot. Mateusz Przybyła

Data publikacji: 05.05.2014 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również