Nagroda Lodołamaczy wyznacza nowy styl pracy, uwzględniający wrażliwość społeczną

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz wręcza Brązowy Krzyż Zasługi Marcinowi Szczepańskiemu

Nagroda Lodołamaczy wyznacza nowe kierunki rozwoju i nowy styl pracy, uwzględniający wrażliwość społeczną i otwarcie na tych, którzy oczekują pomocy – podkreślił 26 września premier Mateusz Morawiecki, w liście do uczestników gali finałowej konkursu Lodołamacze.

W uroczystej gali na Zamku Królewskim wzięli udział m.in. wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, prezes PFRON Marlena Maląg i główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek.

Inspiracja i wzór postępowania

List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. „Naszym wspólnym pragnieniem jest, by wszyscy obywatele naszego kraju czuli, że mają równe prawa, dostęp do pracy i wsparcia instytucji państwa. Chcemy, aby szczególnie osoby z niepełnosprawnościami w pełni uczestniczyły w życiu społecznym” – napisał szef rządu.

Podkreślił, że „Solidarność, z której jesteśmy dumni, oznacza nie tylko wielki ruch społeczny, ale przejawia się także międzyludzkimi objawami braterstwa i codziennego wsparcia. Nagroda Lodołamaczy, przyznawana od kilkunastu lat, wyznacza nowe kierunki rozwoju i nowy styl pracy, uwzględniający wrażliwość społeczną i otwarcie na tych, którzy oczekują pomocy” – wskazał premier.

Pogratulował wszystkim laureatom konkursu i podziękował im za „otwarcie na potrzeby innych ludzi”. „Dajecie państwo wspaniały przykład nam wszystkim. Przykład zaangażowania i wielkiego serca. Jesteście inspiracją i wzorem postępowania” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Patronat pierwszej damy

Konkurs dla pracodawców, instytucji i osób wspierających zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami po raz kolejny odbywa się pod honorowym patronatem pierwszej damy.

Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda w liście do uczestników gali wyraziła wdzięczność pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne za „prospołeczną postawę, za serce, za realne prowadzenie odpowiedzialnej polityki personalnej”. „Budują Państwo wizerunek własnej organizacji jako przyjaznej i wrażliwej społecznie. I właśnie ta wrażliwość oraz empatia wyróżniają Państwa spośród wielu innych organizacji. Potrafią Państwo w sposób szczególny zadbać o rehabilitację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych, które czekają na wyjście z izolacji” – napisała pierwsza dama w liście odczytanym przez prowadzącą galę dziennikarkę Joannę Racewicz.

Pierwsza dama przyznała, że „nadal jest wiele do zrobienia, by podnieść w Polsce poziom zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami”. „Tym bardziej Państwa postawa zasługuje na szczególne uznanie. To właśnie Państwo umiejętnie i konsekwentnie kruszą lody obojętności, dając przykład innym pracodawcom, że warto pomagać i wykorzystywać w pełni potencjał osób niepełnosprawnych” – podkreśliła.

Kornhauser-Duda pogratulowała organizatorom konkursu za sprzyjanie integracji społecznej oraz za motywowanie osób niepełnosprawnych do podejmowania pracy i związanych z nią wyzwań. Pogratulowała także wszystkim tegorocznym uczestnikom konkursu, w szczególności wyłonionym laureatom.

Odznaczenia i laureaci

Na początku gali Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia, zagrożonych wykluczeniem społecznym, został uhonorowany Marcin Szczepański – przewodniczący Mazowieckiej Rady Wojewódzkiej POPON (Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych). W imieniu prezydenta odznaczenie wręczył wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz.

W tym roku podczas XIII edycji Kampanii Społecznej Lodołamacze uhonorowano laureatów w 8 kategoriach: Zatrudnienie chronione, Otwarty Rynek Pracy, Instytucja, Dziennikarz bez Barier, Przyjazna Przestrzeń, Zdrowa Firma, Superlodołamacz i Lodołamacz Specjalny.

Pierwsze miejsce w kategorii Zatrudnienie Chronione otrzymała firma Tartacznictwo – Stolarstwo Ewa Rzepa z Siedlec. Z kolei w kategorii Otwarty Rynek Pracy pierwszą statuetkę otrzymała firma Limatherm Components Sp. z o.o. z Chorzowa. Laureatem pierwszego miejsca w kategorii Instytucja została Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. Nagrodę w kategorii Przyjazna Przestrzeń otrzymało Kino Muza w Poznaniu.

Z kolei w kategorii Zdrowa Firma pierwsze miejsce zdobył Lubuski Urząd Wojewódzki. Pierwsze miejsce w kategorii Dziennikarze bez Barier otrzymali dziennikarze z niepełnosprawnością intelektualną z TV. Przystań z WTZ Przystań z Wrocławia i Katarzyna Montgomery.

Ponadto kapituła przyznała tytuł Superlodołamacza restauracji Different z Warszawy, serwująca posiłki w ciemności, obsługiwana przez niewidomych kelnerów. W kategorii Lodołamacz Specjalny nagrodę otrzymał Łukasz Malczewski, fizjoterapeuta i biegacz z Wrocławia.

Galę uświetniły występy artystyczne: Marleny Szpak i Michała Szpaka, zespołu Sound’n’Grace i Marii Sadowskiej.

„Lodołamacze” wykraczają poza zakres obowiązków

„Lodołamacze” to ludzie, firmy i instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych, tworząc coraz lepsze warunki pracy, prowadząc dobrą politykę personalną i pokazując, że człowiek niepełnosprawny może być doskonałym pracownikiem.

„Lodołamacze” to również pracodawcy, którzy w swojej działalności wykraczają poza zakres obowiązków i w szczególny sposób dbają o zdrowie swoich pracowników. To również dziennikarze, którzy w swoich materiałach tworzą klimat sprzyjający zatrudnianiu niepełnosprawnych. (PAP)

Zobacz galerię…

Karolina Kropiwiec, fot. POPON

Data publikacji: 27.09.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również