Nowe technologie wspomagające osoby z niepełnosprawnościami

Podczas tegorocznego Kongresu Praw Obywatelskich, który z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich odbywał się w Warszawie w dniach 13-14 grudnia poruszono temat technologii wspierających osoby z niepełnosprawnością w samodzielnym życiu. Panel prowadziło Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wraz zaproszonymi ekspertami.

Jego istotą była rozmowa o wzorcowych rozwiązaniach w zakresie wykluczenia cyfrowego, braku dostępnych stron internetowych oraz tym, jak powinien wyglądać proces tworzenia dostępnych aplikacji i urządzeń i jakie są zagrożenia związane z rozwojem nowych technologii w kontekście osób z niepełnosprawnościami.

Moderatorem dyskusji był Kamil Kowalski – projektant dostępności, dyrektor Integracja LAB i Fundacji Integracja a panelistami:
• Sylwia Błach – programistka w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym Polskiej Akademii Nauk
• Krzysztof Cygoń – dyrektor działu badawczo-rozwojowego firmy Technomex, producenta i dystrybutora nowoczesnych rozwiązań do rehabilitacji i diagnostyki
• Anna Żórawska – prezeska Fundacji Kultury bez Barier, członkini Rady Dostępności powołanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
• Kuba Dębski – projektant dostępności, propagator inclusive design.

Projektowanie powinno się opierać na zasadzie włączania, aby projektowana rzecz lub usługa była dostępna dla jak największej liczby osób nie stygmatyzując różnych grup. Rampa w komunikacji miejskiej może i powinna być dla każdego, osoby starszej, która ma kłopot ze schodami, osoby o kulach czy ze złamaną nogą. Chodzi o rozwiązania szerokie na tyle, aby mogły się zaadaptować do poszczególnych potrzeb różnych ludzi. Nie można tworzyć miejsc czy rozwiązań tylko dla osób z niepełnosprawnościami, bo skoro idziemy np. ze znajomymi do kina, to chcemy z nimi być cały czas.

Istotą skuteczności innowacji technologicznych jest jej wdrażanie, informacja i promocja. Oczywiście wymaga to pewnych kosztów, ale bez nich nowoczesność nie istnieje. Często powstają rozwiązania, aplikacje ułatwiające funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami, ale wiedza o nich jest bardzo niewielka, czasami jest też tak, że technologie, które miały być świetnym rozwiązaniem w praktyce zamiast pomagać stwarzają dodatkowe problemy użytkownikom.
Zdarza się, że inwestuje się w nowoczesne rozwiązania, które nie są wykorzystywane, jak np. zakup w jednym z kin okularów do wyświetlania napisów. Nie można z nich jednak korzystać, bo nie ma odpowiednich nośników.

Kolejnym problemem jest brak współpracy i koordynacji powstających projektów.

Aby wdrażane nowości technologiczne miały sens w trakcie ich projektowania a nie po, należy konsultować się z odbiorcami i użytkownikami.

kat, fot. Marcin Kluczek
Data publikacji: 17.12.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również