Polski Bon Turystyczny – wsparcie dla rodzin z dziećmi i polskiej turystyki

Najnowsza propozycja zawarta w prezydenckim projekcie ustawy to Polski Bon Turystyczny o wartości: 1000 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz 500 zł dla każdego dziecka do 18 r. ż. Bon ma na celu wsparcie polskich rodzin, ale i branży turystycznej, która znacznie ucierpiała wskutek pandemii COVID-19, nie będzie miał formy pieniężnej, ale będzie elektroniczny.

– Bon nie będzie świadczeniem wypłacanym na konto rodziców. Będzie cyfrowym świadczeniem udzielanym przez ZUS. Bezpośrednich beneficjentów mamy niemal 6,5 mln, bo tyle dzieci w wieku do 18 lat skorzysta z tego cyfrowego bonu, który będziemy udostępniać – wyjaśniła na konferencji 19 czerwca wicepremier J. Emilewicz.

Bon będzie przysługiwał na każde dziecko, które w tej chwili pobiera tzw. 500 plus i na każde dziecko z orzeczeniem, nawet jeśli rodzice pobierają na nie inne świadczenia i zasiłki. Nie będzie on opodatkowany i nie będzie uzależniony od wysokości dochodów, a jego wartość zwolniona będzie spod egzekucji. Będą go mogły otrzymać także dzieci urodzone w dniach po wejściu w życie ustawy do 31 grudnia 2021 r.

– Ten bon przygotowany jest w taki sposób, aby zarówno te najmniejsze podmioty na rynku – przewodnicy i piloci, jak i touroperatorzy, hotelarze, ci którzy świadczą kompleksowe usługi turystyczne, byli beneficjentami tego przedsięwzięcia – mówiła Emilewicz. Zaznaczyła, że bon będzie można realizować „w szeroko rozumianej bazie noclegowej, od agroturystyki po hotele, to też touroperatorzy świadczący ofertę turystyczną – to mogą być wyjazdy, wycieczki, obozy sportowe dla dzieci, obozy harcerskie”.

W uzasadnieniu do ustawy czytamy, że za pomocą bonu turystycznego będzie można zapłacić za usługi hotelarskie, imprezy turystyczne, pobyt na obozie harcerskim czy sportowym, ale też –  co ważne – za turnus rehabilitacyjny. Będzie go można wykorzystać w Polsce, korzystając z bazy turystycznej, przygotowywanej przez Polską Organizację Turystyczną (POT). 

Będzie można go otrzymać po rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku 500 plus. Będzie można to zrobić za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.

Będzie on aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu danych. Będzie należało go okazać przy rezerwacji wyjazdu lub w dniu zakwaterowania.

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, wraz z uruchomieniem bonu powstanie infolinia prowadzona przez ZUS, gdzie będzie można uzyskać wszelkie informacje.

Szacuje się, że z programu będzie mogło skorzystać ok. 6 mln dzieci. Polski Bon Turystyczny ma kosztować państwo 4 mld zł. Według szacunków resortu rozwoju, skorzysta z niego kilkadziesiąt tysięcy podmiotów, z których 15 proc. to duże firmy, 85 proc. to przedsiębiorstwa z sektora mikro, małych i średnich firm.

Jak podkreśliła podczas konferencji wicepremier Emilewicz, Bon turystyczny, „to pierwsze o takiej skali narzędzie celowane do jednego sektora”.

Wyjaśniła, że zgodnie z zapisami w projekcie ustawy, bon będzie też można wydatkować na wydarzenia turystyczne, organizowane przez operatorów turystycznych, także organizacje pozarządowe. – Ale też wydarzenia pakietowane – w pakiecie możemy mieć i przejazd i usługę pilocką, przewodnicką i wydarzenie artystyczne typu koncert – tłumaczyła.

Wicepremier podkreśliła, że branża turystyczna jako jedna z pierwszych ucierpiała z powodu pandemii. – To nieco ponad 6 proc. polskiego PKB i ok. 800 tys. osób bezpośrednio w niej zatrudnionych – zaznaczyła. Dodała, że branża ta w dużej mierze opiera się na małych i średnich firmach, „które nie mają dużych buforów finansowych”.

Zgodnie z projektem ustawy Polska Organizacja Turystyczna ma prowadzić listy przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, które będą uprawnione do akceptacji bonu. Na stronach internetowych POT ma być ponadto publikowany wykaz miejsc i organizacji, w których będzie można z bonu skorzystać.

Bon będzie ważny do końca marca 2022 r. 19 czerwca Sejm przyjął projekt ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, został on przekazany do Senatu. Planuje się, że ustawa ma wejść w życie jeszcze w te wakacje.

Oprac. IKa, fot. archiwum NS

Data publikacji: 19.06.2020

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również