Pomorski finał charytatywnej akcji „Pola Nadziei” – w niedzielę

Pomorski finał charytatywnej akcji „Pola Nadziei" - w niedzielę

Festyny, parady, koncerty i przejazd motocyklowy złożą się m.in. na zaplanowany na niedzielę pomorski finał akcji „Pola Nadziei".

Na rzecz hospicjów kwestować będzie tego dnia około trzech tysięcy wolontariuszy, którzy rozdadzą 30 tys. żonkili.

Pomorski finał akcji będzie miał miejsce w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Pucku. W każdym z tych miast zorganizowany zostanie zestaw imprez, którym towarzyszyć będzie kwesta. Darczyńcy w podziękowaniu za datki otrzymają żonkile – kwiaty, które są symbolem tej charytatywnej akcji.

– „Pola Nadziei” mają służyć przypomnieniu, że wokół nas są ludzie chorzy terminalnie, którym chcemy pomóc w ich odejściu. Akcja ma też propagować ideę wolontariatu. Oczywiście, służy ona też pozyskaniu funduszy na działanie hospicjów – powiedziała PAP Alicja Stolarczyk – prezes Fundacji Hospicyjnej, która działa przy gdańskim Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza i jest jednym z organizatorów pomorskiej akcji.

Najbogatszy zestaw imprez w ramach niedzielnego finału „Pól Nadziei” przygotowano w Gdańsku, gdzie zaplanowano m.in. pochód ulicami historycznego centrum miasta prowadzony przez orkiestrę Straży Granicznej, występy różnorodnych zespołów muzycznych i tanecznych oraz cheerleaderek, a także stoiska, na których można będzie m.in. uzyskać porady dotyczące zdrowia.

Na gdańskim Targu Węglowym, w ramach Żonkilowego Festynu Rodzinnego, pojawi się m.in. kilkanaście zabytkowych, ciężarowych, wojskowych i strażackich aut. Na placu będą też: szybowiec, który przywiezie Aeroklub Gdański z Pruszcza Gdańskiego, kabina dekompresyjna, symulator zderzeń, mini katapulta lotnicza i elektroniczny symulator strzałów. Większość tych specjalistycznych urządzeń będzie można przetestować w zamian za datek na rzecz hospicjów.

W Gdyni, na tutejszej plaży, w ramach festynu rodzinnego, przygotowano m.in. ściankę wspinaczkową, trampolinę, treningi sportowe, zabawy i gry oraz koncerty. Tu także odbędzie się przemarsz ulicami centrum miasta. W Sopocie, po pochodzie, któremu towarzyszyć będzie zespół bębniarzy, na placu przy molo odbędzie się festyn. Podobna impreza planowana jest też w Pucku. Z tego miasta wyruszy w niedzielę parada motocyklistów, która przejedzie przez Gdynię i Sopot do Gdańska.

Wspólna, organizowana przez przyjaciół kilku pomorskich hospicjów, akcja „Pola Nadziei” prowadzona jest w tym roku po raz czwarty. Wcześniej poszczególne placówki przygotowywały przedsięwzięcie indywidualnie. W tegorocznej akcji biorą udział: Dom Hospicyjny im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, Dom Hospicyjny Caritas św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni oraz Hospicjum pw. Ojca Pio w Pucku.

Zgodnie z przyjętymi zasadami zebrane w niedzielę we wszystkich miastach datki zostaną podzielone między poszczególnie placówki w zależności od liczby pacjentów, którymi się opiekują. Jak poinformowała PAP Stolarczyk, w ubiegłym roku w ramach akcji udało się zebrać około 450 tys. zł.

„Pola Nadziei” narodziły się w Wielkiej Brytanii. Program został stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care. W 1998 r. akcję podjęło hospicjum w Krakowie, a z biegiem lat włączały się do niej inne miasta. W ramach akcji co roku na początku października w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej ludzie na całym świecie sadzą na miejskich trawnikach i skwerach żonkile. Wiosną, kiedy kwiaty kwitną, w miastach tych prowadzone są kwesty na rzecz terminalnie chorych. Ofiarodawcy otrzymują za przekazany datek kwiat żonkila lub jego symbol. (PAP)

aks/ bno/

Data publikacji: 05.04.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również