Poradnik jak budować infrastrukturę dostępną dla osób niepełnosprawnych

Poradnik jak budować infrastrukturę dostępną dla osób niepełnosprawnych

Wskazówki dotyczące budowy infrastruktury przystosowanej dla osób niepełnosprawnych znalazły się w poradniku przygotowanym przez resort infrastruktury i budownictwa. Opracowanie ma pomóc w likwidowaniu barier architektonicznych w przestrzeni publicznej.

Celem zaprezentowanego 28 listopada poradnika jest wskazanie rozwiązań w zakresie dostosowania projektowanych budynków do zróżnicowanych potrzeb ich użytkowników, a także uwrażliwienie architektów i inżynierów na potrzeby osób z różnym rodzajem niepełnosprawności.

Jak wskazał na konferencji prasowej wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski, poradnik pt. „Standardy dostępności budynków dla osób z niepełnosprawnościami” był konsultowany z wieloma instytucjami zrzeszającymi i reprezentującymi osoby niepełnosprawne.

– Budowanie dla samego budowania, jak za czasów PRL, już się skończyło. Dzisiaj musimy patrzeć szerzej na nasze otoczenie i na naszych współobywateli, zwłaszcza że nie wiemy, kiedy i co nas w życiu czeka – podkreślił Żuchowski. Jak mówił: – Dzisiaj budują, inwestują ludzie, którzy są zazwyczaj zdrowymi osobami.
Przypomniał, że za kilka dni będzie obchodzony Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i w związku z tym ministerstwu zależy na tym, żeby „działania dotyczące administracji rządowej miały realne przełożenia na działania praktyczne”. – Poradnik zbiera te informacje na tyle, na ile byliśmy w stanie je zebrać w jedno miejsce, wskazując, jak istotna jest empatia i wrażliwość – dodał.

Wyjaśnił, że w poradniku opisano standardy w zakresie budownictwa, ale nie stanowi on obowiązującego prawa. Podkreślił, że resort chciałby, aby nasza przestrzeń i budynki były rzeczywiście budowane w pewnym standardzie, tak aby nie było odstępstw. – Musimy podyskutować, w jakiej formule mogłoby to zafunkcjonować – tłumaczył. Dodał, że trzeba zobaczyć, na ile poradnik będzie faktycznie funkcjonał i czy zaistnieje potrzeba regulacji prawnych w tym zakresie.

Prezes Fundacji Integracja Piotr Pawłowski zwrócił uwagę, że dostępność infrastruktury dla osób z niepełnosprawnościami różni się w poszczególnych miastach. – Naszą rolą nie jest pilnowanie inwestorów czy architektów, tylko myślę, że wszyscy dookoła, którzy są w proces inwestycyjno-architektoniczny zaangażowani, powinni wiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi – mówił.

Wyraził nadzieje, że w MIB powstaną takie przepisy czy rozporządzenia, które będą przestrzegane przez wszystkich. (PAP)

Katarzyna Fiuk

Data publikacji: 28.11.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również