Posiedzenie Zespołu ds. wykonywania postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych

Posiedzenie Zespołu ds. wykonywania postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych

20 kwietnia odbyło się pierwsze po zmianie składu rządu posiedzenie Zespołu do spraw wykonywania postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, któremu przewodniczył pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Krzysztof Michałkiewicz.

W jego trakcie powołania na członków i stałych zastępców członków Zespołu otrzymali wyznaczeni przez ministrów przedstawiciele resortów.
Pełnomocnik rządu podkreślił znaczenie prac Zespołu mających na celu doprowadzenie do urzeczywistnienia praw osób niepełnosprawnych i poprawy ich sytuacji poprzez wdrożenie postanowień Konwencji w poszczególnych obszarach życia społecznego.

Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Mirosław Przewoźnik, przedstawił dotychczasowe prace Zespołu, odnoszące się do zagadnień kluczowych z perspektywy codziennego funkcjonowania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie.
Należały do nich m.in. kwestie edukacji włączającej, korzystania ze zdolności prawnej, dostępności architektonicznej obiektów użyteczności publicznej, wykluczenia cyfrowego.

Następnie naczelnik Wydziału ds. Rehabilitacji Zawodowej i Pomocy Publicznej w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Wiesława Kowalska, przedstawiła działania resortu w zakresie wspierania zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, a tym samym poprawy ich sytuacji na rynku pracy, pod kątem wdrażania postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych zwrócił uwagę na konieczność podejmowania działań mających na celu zwiększenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w poszczególnych resortach, np. poprzez korzystanie z racjonalnych usprawnień.
Odniósł się też do konieczności dostosowania stron i serwisów internetowych resortów do obowiązujących standardów dostępności. Działania poszczególnych ministerstw w tym zakresie są szczególnie istotne ze względu na konieczność przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych.

Do głosu pełnomocnika w tej kwestii przyłączył się przedstawiciel resortu cyfryzacji, Tomasz Napiórkowski, zastępca dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego.

Następne posiedzenie Zespołu, planowane na czerwiec br. będzie poświęcone właśnie temu tematowi. Pełnomocnik zaprosił wszystkich zebranych do aktywnego uczestnictwa w następnym i kolejnych posiedzeniach Zespołu.

Info: niepelnosprawni.gov.pl

Data publikacji: 22.04.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również