Przewijamy Polskę

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną który przypada 5 maja stał się także dniem zawiązania koalicji przez pięć organizacji pozarządowych: Integracji, krakowskiej Fundacji Mali Siłacze, Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka” z Poznania, Fundacji NieOdkładalni z Gliwic i Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych (LFOON).

Ich przedstawicielki  spotkały się, aby na zaproszenie Agaty Kornhauser-Dudy, małżonki prezydenta RP, opowiedzieć o założeniach i celach akcji Przewijamy Polskę.

Akcja ma za zadanie utworzyć odpowiednie pomieszczenia do przewijania osób dorosłych, co wymaga opracowania odpowiednich standardów, które po zmianie prawa stałyby się obowiązkową częścią nowo powstających budynków.

Prezeski organizacji: Anna J. Nowak, Magdalena Łukasik, Dominika Chabin-Pactwa, Alicja Jankiewicz i Ewa Pawłowska, postanowiły zorganizować stworzenie w całym kraju miejsc, gdzie w komfortowych warunkach, z poszanowaniem  ludzkiej godności, będzie można zapewnić wykonania zabiegów higienicznych przy dorosłej osobie z niepełnosprawnością. W Krakowie, dzięki Fundacji Mali Siłacze – we współpracy z urzędem miasta – udało się w 2020 roku zamontować pierwszych pięć leżanek w obiektach publicznych w różnych częściach miasta.

Koalicja postanowiła stworzyć ogólne warunki, które będą obowiązywały w obiektach dostępnych dla osób z niepełnosprawnością: urzędach, instytucjach, placówkach kultury, galeriach handlowych, sklepach wielkopowierzchniowych, multipleksach, biurowcach, na dworcach, w parkach, na szlakach turystycznych, stacjach benzynowych itp., oraz będą wnioskować o zmianę prawa w Polsce.

Obecnie trwają starania o niezbędne pomieszczenia wyposażone w dużych rozmiarów „przewijak” lub leżankę, która zmieści i udźwignie dorosłą osobę. Muszą być obszerne, aby zmieścił się wózek osoby z niepełnosprawnością, a także jeden lub dwoje opiekunów pomagających w czynności higienicznej. Zwykła toaleta, nawet dostosowana, może być za mała. Pomieszczenia powinny też być wyposażone w sedes, umywalkę i kosz na śmieci. Powinny również tam być podnośniki – ręczne lub elektryczne a same „przewijaki” mogą być podnoszone ręcznie lub elektrycznie.

W całej Polsce jest zaledwie kilkanaście miejsc z „przewijakami”, w Wielkiej Brytanii – 1400. Noszą tam nazwę changing places, gwarantują komfort i zapewniają poszanowanie godności. Obecność pomieszczeń z „przewijakami” pozwala nie martwić się o podstawową potrzebę fizjologiczną podczas pobytu poza domem. Nie wyklucza człowieka z życia społecznego, przeciwdziała więc dyskryminacji. Ich liczba wzrosła 10-krotnie w ciągu paru lat, a od 2021 r. są zagwarantowane prawnie w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej. Wiele państw podąża za brytyjskim przykładem.

Spotkanie w Belwederze zakończyło się postanowieniem wypracowania postulatów i propozycji zmian w prawie. Kancelaria Prezydenta wyraziła chęć organizowania kolejnych spotkań.

em/, fot. archiwum Fundacji Mali Siłacze

Data publikacji: 06.05.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również