Przybywa ubezwłasnowolnionych Polaków

Przybywa ubezwłasnowolnionych Polaków

Rośnie liczba Polaków, którzy nie mają prawa decydowania o sobie. Ubezwłasnowolnionych jest teraz 77,6 tys. osób, a to o połowę więcej niż dekadę temu - informuje „Dziennik Gazeta Prawna".

Jak wylicza „DGP”, w 1985 r. było 23,9 tys. takich osób, w 2000 – 37,8 tys., a w 2008 – już 60,8 tys. Zwiększa się też liczba wniosków o odebranie praw cywilnych – w 2005 r. wpłynęło ich do sądów ponad 9 tys., a w 2013 – już 13 tys.

Najbardziej narażone na ubezwłasnowolnienie są osoby z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną i osoby starsze – wymienia dr Monika Zima-Parjaszewska, wiceprezeska Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Jak mówi prawniczka, w stosunku do seniorów większość wniosków wiąże się z próbą przejęcia majątków, mieszkań, emerytur tych osób; ale część rodzin chce tak chronić osobę starszą przed wyłudzeniami. Tyle że to jest myślenie błędne, bo nie unieważnia już zawartych umów i nie zawsze stanowi ochronę na przyszłość – wskazuje.

– Fakt, iż ktoś został oszukany, nie jest podstawą do tego, by wnioskować o jego cywilną śmierć – podkreśla Zima-Parjaszewska. (PAP)

rda/

Data publikacji: 21.10.2014 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również