Przyznano statuetki Lodołamaczy na Śląsku

Gala wieńcząca regionalną, śląską edycję Konkursu Lodołamacze 2010, zainicjowanego i realizowanego przez POPON, a będącego kampanią społeczną na rzecz zatrudniania osób z niepełnosprawnością, odbyła się 27 maja br. w Hotelu Qubus w Katowicach.

Prowadził ją red. Jerzy Zawartka z Programu I Polskiego Radia oraz Radia Katowice, a w części artystycznej wystąpił zespół wokalno-instrumentalny „Tolerancja” z WTZ w Świętochłowicach, w skład którego wchodzą podopieczni i pracownicy warsztatu.
Licznych zebranych powitał Jan Zając, prezes Zarządu Krajowego POPON. – Lodołamaczami są pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne – powiedział. – Oni właśnie wyznaczają trendy, kierunki działania w zakresie przełamywania barier środowiskowych i mentalnych, oni wskazują, że można prowadzić nowoczesne firmy i jednocześnie zatrudniać osoby niepełnosprawne. Oni cechują się wzmożoną wrażliwością społeczną i tych ludzi chcemy po raz piąty zaprezentować i nagrodzić – zakończył.
– Ten konkurs pokazuje, że na Śląsku nie brakuje ludzi „dobrej roboty”, która szczególnie w tym regionie była i jest bardzo ceniona – powiedział poseł Marek Plura, przewodniczący Kapituły Krajowej Konkursu Lodołamacze. – Zgłoszenia do konkursu wyraźnie wskazują, że nie ma takiej profesji, takiej branży, w której osoby z niepełnosprawnością nie mogłyby pracować, dowodząc swojej zawodowej pełnosprawności. Podkreślił ponadto: – Nasi laureaci to pracodawcy wrażliwi społecznie: firmy, instytucje i osoby, które wyróżniają się na tle konkurencji profesjonalną polityką personalną. Działając na różnych obszarach biznesu dbają o rozwój swoich firm, jednocześnie stwarzając równe szanse osobom z niepełnosprawnością na podjęcie pracy.
Odczytano również list z życzeniami posłanki Marii Nowak do uczestników i laureatów.
Natomiast Krystyna Siejna, wiceprezydent Katowic pogratulowała laureatom i wnosząc z przyrostu podmiotów aspirujących o tytuł Lodołamacza postawiła prognozę, iż wkrótce może nam zagrozić globalne ocieplenie, tylu bowiem lodołamaczy będzie wśród nas.

WYNIKI KONKURSU LODOŁAMACZE 2010 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


W kategorii Zakład Pracy Chronionej

I miejsce i statuetkę LODOŁAMACZA 2010 otrzymała Agencja Detektywistyczna TATWEDO Sp. z o.o. z Bielska Białej

Wyróżnia się dużą liczbą zatrudnionych osób niepełnosprawnych, na 285 pracowników aż 241 (85 proc.) to osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Firma prowadzi indywidualne programy rehabilitacji oraz udziela wszechstronnej pomocy pracownikom niepełnosprawnym, którzy mają możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, korzystania ze szkoleń. Agencja Detektywistyczna TATWEDO angażuje się także w wiele przedsięwzięć o charakterze charytatywnym.

II miejsce i srebrny medal:

SPOMET Andrzej Nowotarski, Jan Mędrzak, Marek Adamczyk, Jacek Kamiński Spółka Jawna z Bielska Białej

III miejsce i brązowy medal:

Zakłady Mięsne Madej & Wróbel Sp. z o.o. z Rudy Śląskiej.

 

W kategorii Otwarty rynek

I miejsce i statuetkę LODOŁAMACZA 2010 otrzymał Hutchinson Poland Sp. z o.o. , Zakład w Bielsku Białej.
Należy do grupy będącej światowym liderem w m.in. branżach samochodowej, lotniczej i produktów powszechnego użytku. Firmy grupy obecne są niemal na wszystkich kontynentach, zatrudniając prawie 26 tys. pracowników w 119 zakładach.
W zakładzie w Bielsku-Białej produkowane są przewody wysokiego ciśnienia do klimatyzacji samochodowej wielu światowych marek. To firma wrażliwa społecznie i nastawiona na współpracę ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Ogromnym atutem jest doskonałe dostosowanie jej budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz bardzo dobre warunki socjalne. Nowoczesne technologie produkcyjne sprawiają, że praca osób niepełnosprawnych jest łatwiejsza. Firma umożliwia im uczestnictwo w szkoleniach oraz angażuje się w działania promujące zatrudnienie osób niepełnosprawnych.

 

II miejsce i srebrny medal:

TRAWIPOL Sp. z. o.o. z Gliwic

III miejsce i brązowy medal:

VoxNet S.A. z Zabrza.

 

W kategorii Pracodawca nieprzedsiębiorca:

I miejsce i statuetkę LODOŁAMACZA 2010 otrzymał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Siemianowicach Śląskich

Jest on wyjątkową i godną naśladowania instytucją, którą wyróżnia doskonałe dostosowanie siedziby do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zatrudnia 15 pracowników z niepełnosprawnością, tzn. nieomal 12 proc. ogółu zatrudnionych. Jest to ewenement i sukces w skali kraju, bowiem wskaźnik ten dwukrotnie przekracza 6 proc. wymóg ustawowy, podczas gdy średni wskaźnik zatrudnienia tych osób w administracji publicznej nie przekracza 2 proc.
MOPS umożliwia swoim pracownikom podnoszenie kwalifikacji oraz integrację ze środowiskiem. Prowadzi również szeroką działalność na rzecz rehabilitacji społecznej osób dotkniętych wykluczeniem społecznym poprzez realizację programu „Uwierz w siebie”. Pracownicy ośrodka biorą udział w wielu konferencjach i sympozjach promujących zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

 

II miejsce i srebrny medal:

NZOZ Zakład Pulmonologii – Michał Ekkert z Tarnowskich Gór

III miejsce i brązowy medal:

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach.

 

W kategorii Przedsiębiorca osoba niepełnosprawna:

I miejsce i statuetkę LODOŁAMACZA 2010 otrzymała Firma Handlowo-Usługowa PROMYK – Krzysztof Pajtel z Zabrza

Jego postawa jest przykładem na to, iż pomimo niepełnosprawności i braku perspektyw na znalezienie odpowiedniej pracy można zmienić swoje życie. Skorzystał ze szkoleń prowadzonych przez Urząd Pracy, po zakończeniu których podjął decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej, opracował biznes plan i otrzymał fundusze na ten cel. Obecnie Krzysztof Pajtel prowadzi salon fryzjerski, dzięki któremu może realizować się zawodowo, zatrudniając dodatkowo dwie osoby i stażystę, dając tym samym innym osobom szansę na pracę.

 

Ponadto Kapituła przyznała tytuły honorowe:


Tytuł Lodołamacza Specjalnego 2010 otrzymał:

Henryk Pięta, prezes Wojewódzkiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych START

Jako zawodnik sekcji pływackiej wielokrotnie uczestniczył w Mistrzostwach Polski Niepełnosprawnych w pływaniu. Obecnie całym sercem wspiera zawodników 9 sekcji dla osób z dysfunkcją narządu ruchu i wzroku prowadzonych przez Stowarzyszenie START. Dzięki jego wytrwałej pracy START Katowice od wielu lat znajduje sie w czołówce najlepszych klubów w Polsce. Ogromne zaangażowanie oraz duch walki Henryka Pięty pozwoliły na stworzenie bardzo dobrych warunków do uprawiania sportu przez osoby niepełnosprawne z województwa śląskiego. Wychował wielu uczestników Igrzysk Paraolimpijskich, Mistrzostw Świata, Europy i Mistrzów Polski w dyscyplinach indywidualnych, jak i zespołowych. Mimo swojej niepełnosprawności jest optymistą, nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, zawsze znajduje dobre rozwiązania i wytrwale dąży do stawianego sobie celu. Duża wiedza, doświadczenie i kompetencje Henryka Pięty zostały zauważone i docenione – w 2009 roku otrzymał Złoty Medal za zasługi dla sportu niepełnosprawnych od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

 

Tytuł Superlodołamacza 2010 otrzymała:

Beata Tomanek, redaktor Radia Katowice, autorka programu „Gdzieś obok nas”

Pierwotnym celem audycji goszczącej na antenie już od 20 lat, prowadzonej przez Beatę Tomanek, było dotarcie do środowiska ludzi niepełnosprawnych, gdyż powstała w czasie, kiedy ta problematyka podejmowana była rzadko i najczęściej jednowymiarowo. Dziś dzięki zaangażowaniu pani Redaktor zmieniło się nastawienie do środowiska niepełnosprawnych, zmienili się również sami niepełnosprawni. Wyrosło nowe pokolenie ludzi odważnych, energicznych, pełnych optymizmu i woli działania. Obecnie Beata Tomanek nie tylko pomaga niepełnosprawnym, ale także wszystkim innym ludziom, którzy nie potrafią odnaleźć się we współczesności. W jej programach odnajdują wsparcie wszyscy, którzy potrzebują pomocy. Oprócz działalności zawodowej Beata Tomanek angażuje się w wiele akcji charytatywnych, zawsze jest otwarta na nowe pomysły, które pozwolą pomagać potrzebującym.

Oprac. (rhr)
fot. Ryszard Rzebko

Zobacz galerię…

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również