Raport: 12,8 proc. instytucji ma strony www dostosowane dla niepełnosprawnych

Raport: 12,8 proc. instytucji ma strony www dostosowane dla niepełnosprawnych

Tylko 12,8 proc. instytucji publicznych ma strony internetowe dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - wynika z raportu Fundacji Widzialni. Jego autorzy wystawili oceny niedostateczne m.in. stronom Sejmu, Senatu, UKE i Sądu Najwyższego.

Raport przedstawiono 17 marca na zorganizowanej w Sejmie konferencji „Cyfrowo wykluczeni”.
Wynika z niego, że przeważająca większość stron wciąż nie jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, choć do 30 maja wszystkie serwisy internetowe instytucji publicznych powinny być dostępne dla użytkowników nienależnie od ich niepełnosprawności, wieku, używanego sprzętu i oprogramowania (zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG 2.0.).
W raporcie ocenę niedostateczną za dostosowanie strony wystawiono wielu resortom, m.in. MSZ, MEN, MON, MS. Oznacza, że ich strony internetowe nie pozwalają na równy dostęp do informacji dla wszystkich użytkowników internetu. Dobrze oceniono jedynie serwisy MF, MAC i MSW.

.Oceny dostateczne otrzymały strony prezydenta, premiera oraz TK. W ocenie autorów raportu największy postęp od 2013 r. zrobiły m.in. GIF, MSW, MZ.
„Mimo ze tempo zmian cieszy, w dalszym ciągu jesteśmy w ogonie UE”- ocenili autorzy raportu.
Fundacja podkreśla, że w 2013 r. dostosowanych stron internetowych było 1,7 proc., więc jest wyraźna poprawa, ponad siedmiokrotny wzrost liczby serwisów, które spełniają podstawowe wymagania dostępności. Nadal jednak ponad 85 proc. stron nie jest dostępnych dla wszystkich.

Przewodniczący rady Fundacji Widzialni Artur Marcinkowski szacuje, że w Polsce jest ok. 400 tys. stron internetowych podmiotów publicznych, które powinny zostać zmienione lub dostosowane do wymagań dostępności. (PAP)

bos/ akw/

Data publikacji: 17.03.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również