Rehabilitacja po wielokroć

Jak co roku Międzynarodowe Targi Sprzętu Rehabilitacyjnego REHABILITACJA w Łodzi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. -W tym roku Łódź stała się naprawdę Europejskim Centrum Rehabilitacji - mówi Barbara Urban-Kraśniuk, dyrektor Spółki „Interservis" organizatora Targów - ponieważ na trzy dni targowe, od 23 do 25 września, przyjechali tutaj zarówno wystawcy XVIII Międzynarodowych Targów jak i uczestnicy VII Kongresu Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji.

Jak zwykle w Łodzi spotkali się ci, którzy promują ideę integracji, którzy pracują na co dzień na rzecz osób niepełnosprawnych, przyjechali przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń. Osoby niepełnosprawne mogą tutaj liczyć na wsparcie i pomoc. Jest PFRON, są instytucje, które mogą wskazać ścieżkę edukacyjną osobom niepełnosprawnym, oraz przedstawiciele innych, z którymi można będzie porozmawiać na temat np. aktywizacji zawodowej i społecznej tej grupy osób, likwidacji barier architektonicznych itp.

Mamy 253 wystawców, jest to o ok. 10-12 proc. mniej niż w roku ubiegłym. Wynika to głównie z sytuacji jaką mamy w tej chwili, myślę głównie o kwestii dotacji, dofinansowań, zwrotu funduszy.

Dyrektor B. Kraśniuk wspomniała również, że limity na sprzęt ortopedyczny nie zmieniają się od wielu lat, są to niewielkie kwoty, natomiast nowoczesny sprzęt kosztuje wielokrotnie więcej, a Targi są takim forum gdzie prezentuje się bardzo nowoczesny sprzęt, pokazuje jak niepełnosprawni mogą łatwiej żyć, bo jest to dźwignią postępu.

– Jeżeli będziemy wiedzieć o co się starać, o co mamy walczyć, wtedy być może nasza determinacja, by w miarę normalnie funkcjonować w otwartym środowisku, będzie większa – podkreśliła.

Jako organizator, „Interservis” nie spoczywa na laurach. W tym roku oprócz wystąpień, sesji naukowych przygotowano nowe tematy konferencyjne. Również w tym roku przeprowadzono konferencję dla pedagogów i terapeutów, którą zorganizowano wspólnie z Kuratorium Oświaty i Wychowania w Łodzi i Wyższą Szkołą Pedagogiczną oraz kontynuowano tzw. konferencję społeczną z cyklu „Niepełnosprawni mają głos”. Kolejnym kontynuowanym wydarzeniem było Targowe Centrum Terapii, na którym można było „spróbować” różnych technik, np. plastycznych wykorzystywanych w terapii.

– Jeżeli chodzi o nowe rzeczy – uzupełniła dyrektor Urban-Kraśniuk – w tym roku mamy konferencję podologiczną (dziedzina nauki związana z profesjonalną pielęgnacją stóp), skierowaną do szerokiego grona lekarzy, fizjoterapeutów. Uruchomiliśmy również na targach gabinet podologiczny, gdzie można porozmawiać ze specjalistą. Generalnie kładziemy duży nacisk na profilaktykę, żeby droga do potencjalnej niepełnosprawności była jak najdłuższa.

Mamy szeroką gamę łóżek, materacy i poduszek przeciwodleżynowych, szeroką gamę butów i wkładek korygujących; tradycyjnie kule, laski, protezy, ortezy, sprzęt do fizykoterapii. Coraz częściej na targach pojawia się bielizna dla amazonek i protezy piersi. Zaprosiliśmy również Politechnikę Łódzką z jej wynalazkami adresowanymi do osób niepełnosprawnych.

Przygotowano również powierzchnię prezentacyjną, na której przedstawiamy rzeczy godne uwagi, które wystawcy chcą pokazać. Jak również zapraszamy firmy, instytucje, osoby które nie mają stoiska na naszych targach, ale chcą pokazać produkt przeznaczony dla osoby niepełnosprawnej.

Jest to już 18. rok targów. Od początku towarzyszy im i patronuje Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem, które obchodziło właśnie na targach swoje 50-lecie.

W czerwcu br. Zarząd „Interservisu” brał udział w uroczystości podpisania aktu erekcyjnego pod budowę nowej hali targowej w Łodzi. Organizatorzy mają nadzieję, że w pawilonie nr 2, który jest budowany i demontowywany wyłącznie na potrzeby tej imprezy, są po raz ostatni. – Przyszłoroczna impreza jest planowana w nowej hali, w której będą profesjonalne sale konferencyjne, powierzchnie pod stoiska. Jest to dla mnie wiadomość bardzo radosna, bo od 20 lat – tyle lat różnego rodzaju przedsięwzięcia promocyjno-handlowe organizuje moja firma – mówi się o tym, że trzeba powiększyć i zmodernizować obiekty targowe. Cieszę się bardzo, że wreszcie przestało się o tym mówić i doczekamy chwili, gdy będziemy organizować targi w profesjonalnym obiekcie – zakończyła dyrektor Kraśniuk.

Na XVIII Tagach Sprzętu Rehabilitacyjnego REHABILITACJA nagrodzono następujące firmy i produkty:

Złote Medale Targów REHABILITACJA 2010:

– STANLEY Sp. z o.o. za granulat termoplastyczny – ALLFIT. Materiał ten cechuje się wielostronnością zastosowań, m.in. do szynowania i klamrowania złamań, wykonania łusek kończyn dolnych i górnych, a jego przezroczystość pozwala w trakcie modelowania zidentyfikować obszary, które powinny być ochraniane. Ponieważ po podgrzaniu wraca do kształtu pierwotnego, możliwe jest przemodelowanie szyny, czy innej formy stabilizowania stawów.

– KOORDYNACJA Mariusz Strzecha, CQ ELEKTRONIK SYSTEM Artur Świerc za Balance Game Board IV – balansową platformę treningową. Trening równowagi na niej ma formę gry komputerowej, zabawy, co zwiększa jego skuteczność i łatwiej mobilizuje do ćwiczeń. Daje możliwość prowadzenia ćwiczeń lub gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej w wielu pozycjach, umożliwia też stopniowanie trudności ćwiczeń. Urządzenie polecane szczególnie dla osób z zaburzeniami równowagi, neurologicznymi, z niedowładem połowiczym, może także służyć do treningu sportowców.

– VASSILLI POLSKA Sp. z o.o. za pionizator statyczny HI-LO M, który zainstalowany jest bezpośrednio na wózku, a którego rama zbudowana jest w sposób umożliwiający regulację głębokości siedzenia oraz kąta nachylenia oparcia. Umożliwia aktywne poruszanie się i zwiększanie zakresu ruchów za pomocą łatwego w użyciu joysticka, pozwalając na zachowanie niezależności i autonomii. Wyprostowana pozycja zapobiega objawom bólowym, przyjmowaniu i utrwalaniu niewłaściwej postawy, stabilizuje krążenie oraz wzmacnia układ kostny.

Wyróżnienia:

– KOORDYNACJA Mariusz Strzecha, CQ ELEKTRONIK SYSTEM Artur Świerc za platformę stabilograficzną STAB CONTROLL 2P, która jest nowoczesnym, komputerowym urządzeniem umożliwiającym niezależny pomiar rzutu środka ciężkości ciała, który przypada na prawą i lewą nogę. Otwiera to nowe możliwości w analizie procesu trzymania równowagi i treningu siłowego i sportowego. Służy nie tylko diagnostyce, ale – dzięki zaimplementowanym elementom biofeedback’u – staje się ważną funkcją treningu utrzymania właściwej postawy.

– VITAFON PL Leonids Berkovics za urządzenie do terapii wibroakustycznej VITAFON-T. Wykorzystuje ono wibroakustyczne metody leczenia i diagnostyki chorób, oddziaływuje na miejsca zmian chorobowych za pomocą drgań dźwiękowych o zmiennej amplitudzie, znacznie poprawia przepływ krwi i innych płynów ustrojowych. Metoda leczenia obejmuje także wibroakustyczne oddziaływanie na narządy wewnętrzne – np. wątrobę i nerki – znacznie poprawiające ich funkcjonowanie – oraz na wybrane odcinki kręgosłupa.

– STOLTER Sp. z o.o. za łóżko elektryczne CLASSIKO, które przeznaczone jest do długoterminowej pielęgnacji i leczenia chorych, stanowiąc podstawę wyposażenia oddziałów opieki paliatywnej, sanatoriów, domów pomocy społecznych i hospicjów. Posiada elektryczną regulację wysokości oparcia pleców, ud oraz blokad poszczególnych pozycji leża dokonywanych za pomocą pilota. Wiele opcji i udogodnień umożliwia optymalną pielęgnację pacjenta.

Wyróżnienie Specjalne:
– Firma Wielobranżowa BODZIK Bogusław Dzikowicz – za ideę pojazdu BODZIK. Jest to innowacyjny pojazd miejski dla osób z niepełnosprawnością, o niewielkich gabarytach, napędzany silnikiem spalinowym o niewielkiej mocy, ale osiągający prędkość do 70 km/godz. Elektrycznie otwierane drzwi są jednocześnie podjazdem o kącie nachylenia 12 stopni. Pojazd może pomieścić dwie osoby na swoich wózkach inwalidzkich.

Tekst i fot.: Radek Szary

Zobacz galerię…

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również