Resort rodziny zapewnia, że nie prowadzi prac ws. wypłaty zasiłków chorobowych

Nie prowadzimy żadnych prac dotyczących zmian w wypłatach zasiłków chorobowych – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 11 grudnia „SE” podał, że ministerstwo przygotowuje projekt utrudniający przechodzenie z jednego zwolnienia lekarskiego na nowe.

„Super Express” napisał, że w MRPiPS przygotowywany jest projekt utrudniający przechodzenie z jednego zwolnienia lekarskiego na kolejne. Gazeta podała, że planowane jest także wprowadzenie okresów wyczekiwania dla kobiet, które zechcą skorzystać z zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego.

Doniesieniom dziennika zaprzecza ministerstwo rodziny.

„W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami nt. zmian w zakresie wypłaty zasiłków chorobowych informujemy, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie – zapewnił resort we wpisie na Twitterze.

„SE” w swoim artykule powołał się na informacje przekazane przez wiceministra Leszka Skibę w odpowiedzi na interpelację posłanki Joanny Muchy (KO) w poprzedniej kadencji Sejmu.

W piśmie datowanym na 15 października br. wiceszef MF podał, że zgodnie z tegoroczną aktualizacją Programu Konwergencji, planowane jest wprowadzenie od 2020 r. tzw. okresu wyczekiwania w odniesieniu do zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego oraz ustalenie okresu wyczekiwania na zasiłki (90 dni dla ubezpieczonych obowiązkowo, 180 dni dla ubezpieczonych dobrowolnie).

Ponadto – jak informował wiceminister Skiba – wprowadzona miała być zasada, zgodnie z którą powstanie prawa do nowego okresu zasiłkowego następuje tylko w przypadku, gdy ponowne zachorowanie nastąpi po upływie 90 dni od zakończenia poprzedniej niezdolności do pracy (niezależnie od tego, czy ponowne zachorowanie spowodowane jest tą samą, czy inną przyczyną niezdolności do pracy). (PAP)

Olga Zakolska, fot. pixabay.com

Data publikacji: 11.12.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również