Rodzice niepełnosprawnych dzieci: wsparcie psychiczne to fundament

Rodzice niepełnosprawnych dzieci: wsparcie psychiczne to fundament

Wsparcie w momencie, gdy dowiadujemy się o niepełnosprawności dziecka, kiedy zmienia się całe nasze życie, to fundament, na którym powinniśmy oprzeć działania - przekonywali rodzice niepełnosprawnych dzieci podczas okrągłego stołu zorganizowanego w MPiPS.

– Nie jestem ekspertem, ale od 16 lat, 24 godziny na dobę zajmuję się moim niepełnosprawnym synem. Proponuję, żeby państwo – politycy i eksperci – posłuchali nas” – mówił Jacek Zalewski ze Stowarzyszenia Dobra Wola. Zwracał uwagę, że bardzo potrzebne jest wsparcie w momencie, gdy rodzice dowiadują się o niepełnosprawności dziecka. „To fundament, na którym powinniśmy oprzeć działania. U podstawy systemu powinna być pomoc psychologiczna – podkreślał.

Także Iwona Hartwich ze Stowarzyszenia Mam Przyszłość, jedna z liderek protestu, który odbywał się w Sejmie, przekonywała, że wsparcie w momencie, gdy zmienia się całe życie rodziców i informacje o możliwościach pomocy, są tym, czego obecnie bardzo brakuje. Podkreśliła konieczność zabezpieczenia rodzica po śmierci dziecka, którym się opiekował – żeby był jakiś okres przejściowy, zanim uda mu się wrócić na rynek pracy. Mówiła także o konieczności podwyższenia renty socjalnej i zasiłków pielęgnacyjnych.

Maja Szulc, która również brała udział w sejmowym proteście, mówiła o tym, że o potrzeby osób niepełnosprawnych powinni dbać urzędnicy – to pracownik socjalny powinien sprawdzać, co potrzebne jest niepełnosprawnemu dziecku (np. podjazd czy maszyna dla niewidomych) i dopilnować, by zostało to załatwione, nie powinno to spadać na rodzica, jak jest obecnie.

Marzena Kaczmarek, jedna z liderek protestu opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, zwróciła uwagę, że obecnie leki na Alzhaimera są płatne w 100 proc., aby uzyskać jakiekolwiek dopłaty do sprzętu czy turnusów rehabilitacyjnych trzeba mieć własne środki. – A my nie mamy nic. Nawet składek emerytalnych i zdrowotnych. Kategorycznie żądamy równego traktowania osób niepełnosprawnych i ich opiekunów – podkreśliła. (PAP)

akw/ bos/ mow/

Data publikacji: 02.05.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również