Rozstrzygnięto 1. Konkurs Lider Dostępności

Rozstrzygnięto 1. Konkurs Lider Dostępności

Jego celem jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością. 26 września br. nagrody wręczył prezydent RP Andrzej Duda.

Nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymali:
· Grand Prix – Miasto Gdynia
· Samorząd – Miasto Gdynia
· Obiekt zabytkowy – Sukiennice w Krakowie
· Przestrzeń publiczna – „Szpilkostrada” we Wrocławiu
· Sieć placówek – Poczta Polska
· Obiekt użyteczności publicznej – Centrum Kongresowe ICE Kraków
· Obiekt użyteczności publicznej – wyróżnienie – Stacja Paliw PKN Orlen S.A. nr 682, przy al. Solidarności 100 w Warszawie
· Obiekt mieszkalny/biurowy – Laboratorium Tech-Safe-Bio w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym
· Architekt/urbanista – biuro projektowe Ingarden & Ewý Architekci
Architektoniczno-urbanistyczny konkurs „Lider Dostępności” został zorganizowany przez Fundację Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich, pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Prezydent Duda zaznaczył, że nowoczesność, jeśli chodzi o osoby z niepełnosprawnościami, ma dwa wymiary: pierwszy to kwestia dostępności, czyli tego, że wszyscy mamy być równo traktowani. – Niezależnie od tego, czy w życiu przydarzył nam się trudny, czy wręcz tragiczny moment, który spowodował, że w jakimś sensie żyje nam się trudniej – mówił prezydent.

– Dostępność oznacza nowoczesność. Dzisiaj, z całą pewnością, wymiarem nowoczesności państwa jest to, czy jego instytucje, czy jego obiekty, zwłaszcza o charakterze publicznym, są powszechnie dostępne dla każdego obywatela, który chce skorzystać czy to z usług administracji publicznej, czy z jakichkolwiek usług. To także świadectwo nowoczesności firmy, czy ona jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami – powiedział prezydent.

Drugi wymiar nowoczesności państwa, o którym mówił Duda, to wykorzystanie w sposób możliwie najlepszy zasobów tkwiących w tych osobach.
– W Polsce jest cztery miliony osób dotkniętych różnego rodzaju niepełnosprawnościami, około miliona osób jest dotknięta niepełnosprawnościami ruchowymi. Ale wśród tych osób 50 proc. to osoby, które są w wieku, który określa się mianem wieku produkcyjnego – zaznaczył prezydent. Dodał, że wszelkie bariery powinny być usuwane, by osoby te mogły w sposób swobodny dawać swoje zdolności innym.

Prezes Fundacji Integracja Piotr Pawłowski mówił, że dostępność w wymiarze społecznym nie dotyczy jedynie architektury, ale – jak podkreślił – ta jest niezmiernie ważna. To szalenie ważne, by nie wykluczała; nie chcemy być na marginesie – mówił Pawłowski.

– Gdynia jest przykładem miasta zrównoważonego i dostępnego dla wszystkich – tłumaczy prof. Piotr Lorens – prezes Towarzystawa Urbanistów Polskich. – To właśnie tam można obserwować podejmowanie działań na rzecz dostępności przestrzeni w odniesieniu do wszystkich skal – od kształtowania struktury miasta, poprzez dobór odpowiednich rozwiązań technicznych i infrastrukturalnych (od skali urbanistycznej po rozwiązania architektoniczne), aż po budowanie przyjaznej dla osób z niepełnosprawnościami polityki społecznej. Podkreślić więc należy kompleksowość podejścia oraz konsekwentną realizację zamierzonych celów

Partnerem strategicznym konkursu jest „WSPÓLNIE – Fundacja LafargeHolcim”, która wspiera edukację architektoniczną, a także upowszechnia uniwersalne projektowanie oraz najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne dostosowane do potrzeb wszystkich osób – w tym osób niepełnosprawnych, które często są wykluczone z pełnego korzystania z przestrzeni publicznej.

– Konkurs Lider Dostępności przyczyni się do budowania miast i przestrzeni publicznych dostępnych i przyjaznych dla każdego mieszkańca, niezależnie od jego wieku, możliwości przemieszczania się czy stanu zdrowia – podkreśla Kinga Walczyńska wicerezes fundacji. – Założeniem Wspólnie – Fundacji LafargeHolcim jest – jak wskazuje nasza nazwa -„wspólne” działanie na rzecz „wspólnej” przestrzeni, dlatego też zdecydowaliśmy się wesprzeć tę inicjatywę.”

Partnerem konkursu jest Warbud S.A. – koncern należący do czołówki polskich generalnych wykonawców, posiadający w swoim portfolio ponad 470 zrealizowanych projektów ze wszystkich sektorów budownictwa oraz liczne branżowe wyróżnienia, w tym Nagrodę Miesa van der Rohe w kategorii „Najlepszy obiekt architektoniczny w Europie.”

– Od 25 lat niezmiennie kierujemy się filozofią „Warto budować”. Ale i warto inwestować, zwłaszcza w inicjatywy mające na celu podniesienie jakości przestrzeni publicznej, jej inteligentne kształtowanie – dodaje prezes Zarządu i Dyrektor Generalny firmy Warbud SA – Jerzy Werle. – W dzisiejszych czasach o jakości architektonicznej nieruchomości świadczy nie tylko estetyka, ale przede wszystkim funkcjonalność obiektów. Współczesne rozwiązania architektoniczne powinny być bardziej intuicyjne i wychodzić naprzeciw potrzebom wszystkich użytkowników, zwłaszcza osób dotkniętych niepełnosprawnością. Stąd też, Warbud SA świadomie wspiera projekty, podnoszące komfort przestrzeni i komunikacji we wszelkich obiektach użyteczności publicznej, które realizuje.

Organizatorzy już dziś zapraszają do przysyłania zgłoszeń do kolejnego – 2. Konkursu „Lider Dostępności”. Można je składać do 31 marca 2017 roku. Więcej informacji: www.integracja.org/lider-dostepnosci/

Oprac. na podst. mat. Fundacji Integracja i PAP: sza

fot. Integracja

Data publikacji: 27.09.2016 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również