Sejm przyjął nowelę umożliwiającą zwolnienie weteranów z opłat za DPS

Sejm przyjął nowelę umożliwiającą zwolnienie weteranów z opłat za DPS

Możliwość częściowego lub całkowitego zwolnienia weteranów z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej zakłada nowelizacja ustawy, przyjęta 15 września przez Sejm. Celem noweli ma być wsparcie członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP, którzy nie mogą samodzielnie funkcjonować.

Nowelizację poparło podczas głosowania 410 posłów, przeciw było 2, od głosu wstrzymał się jeden poseł.

Wcześniej odrzucono poprawki zaproponowane przez Kukiz’15, Nowoczesną i PO.

Jak informowała podczas prac nad nowelą poseł – sprawozdawca Anna Krupka (PiS) w związku z wpłynięciem dwóch projektów – rządowego i poselskiego (autorstwa PO) poświęconych podobnej tematyce komisja polityki społecznej zdecydowała o przedłożeniu wspólnego sprawozdania tych projektów. Jako wiodący przyjęto projekt rządowy.

Celem nowelizacji ma być wsparcie członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP, którzy z powodu wieku, choroby bądź niepełnosprawności nie mogą samodzielnie funkcjonować. Nowela wprowadza możliwość zwolnienia ich w części lub w całości z ponoszenia opłaty w domu pomocy społecznej z urzędu albo na wniosek.

O zwolnieniu ma decydować organ ustalający opłatę za pobyt w DPS w formie decyzji administracyjnej, uwzględniając możliwości i sytuację finansową gminy. Do ubiegania się o zwolnienie z ponoszenia opłaty będzie uprawniała decyzja o przyznaniu uprawnień kombatanckich, zaświadczenie o uprawnieniach kombatanckich lub legitymacja członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP.

W uzasadnieniu projektu noweli napisano, że „projektowana ustawa będzie miała zastosowanie do osób najbardziej zasłużonych dla Rzeczypospolitej Polskiej, które narażając własne życie i zdrowie, walczyły zbrojnie o jej niepodległość i suwerenność. Są to osoby, które – w odróżnieniu od pozostałych osób uprawnionych wymienionych w ustawie o kombatantach oraz niektórych osobach, będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego – brały czynny udział w wojnach, działaniach wojennych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

Podczas prac nad nowelizacją wiceminister RPiPS Elżbieta Bojanowska podała, że obecnie ok. 900 kombatantów przebywa w DPS. Przypomniała, że prowadzenie DPS to zadanie własne samorządu. – Dla samorządu to zaszczyt, że na jego terenie są członkowie Korpusu Weteranów, trudno sobie wyobrazić, żeby samorząd nie zwolnił z opłat danego weterana. Strona samorządowa składała postulaty o wprowadzenie do ustawy o pomocy społecznej samodzielnej podstawy prawnej do zwolnienia weteranów z ponoszenia odpłatności za pobyt w DPS. Zatem ten projekt odpowiada oczekiwaniom zgłoszonym przez stronę samorządową – zaznaczyła.

– W 2015 r., kiedy urząd objęła minister Elżbieta Rafalska, jedną z pierwszych decyzji było przywrócenie kwoty środków Urzędu ds. Kombatantów, a więc pomocy kombatantom o 5 mln zł, więc wróciliśmy do kwoty ok. 15 mln zł, jaką to dysponowaliśmy w 2007 r., kiedy rządził PiS. Oczywiście weterani przebywający obecnie w DPS będą mogli skorzystać z pomocy, bo wniosek można złożyć w każdym czasie – powiedziała Bojanowska, dodając, że takie zwolnienie z urzędu może dotyczyć także tych, którzy sami nie mogą złożyć wniosku lub nie wiedzą o zmienionych przepisach prawnych. (PAP)

akn/ ksi/ itm/
Data publikacji: 16.09.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również