Spis powszechny: W Warszawie uruchomiono stanowisko dla osób głuchych

1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Można spisać się przez internet, telefon lub w urzędzie. Ratusz przygotował też punkt dla osób głuchoniemych, które nie mogą skorzystać z innych form.

Główną formą spisu powszechnego jest samospis internetowy w specjalnej aplikacji interaktywnej na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. To rozwiązanie najbezpieczniejsze i najszybsze. Zostało ono przyjęte nie tylko ze względu na pandemię, ale również wygodę – taka forma pozwala spisywać się o dowolnej godzinie przez siedem dni w tygodniu.

Z kolei osoby, które nie mają w domu komputera i internetu, mogą zgłosić się do urzędu dzielnicy i tam skorzystać z punktu do samospisu internetowego.

Spisać można się też telefonicznie przez infolinię, informacje zbierać będą rachmistrzowie spisowi.

Te rozwiązania są jednak nie do zrealizowania dla osób głuchych, które komunikują się tylko z osobami posługującymi się językiem migowym i pytania w kwestionariuszu dla części z nich mogą być niezrozumiałe. Warszawski ratusz oszacował, że w stolicy może to dotyczyć nawet 25 tysięcy osób. Dla osób, które posługują się polskim językiem migowym lub korzystają z systemu języka migowego, uruchomiono specjalne stanowisko samospisowe.

Ratusz przekazał, że punkt będzie czynny codziennie w urzędzie przy Kruczkowskiego 2, sala obsługi 0.28, stanowisko nr 5, w godzinach od 9 do 15. By skorzystać ze stanowiska, należy wcześniej się umówić przy pomocy e-mail: nsp2021@um.warszawa.pl. Stanowisko znajduje się na parterze budynku, w sali obsługi Biura Administracji i Spraw Obywatelskich.

rhr/

Data publikacji: 01.04.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również