Srebrne Gody „Gdzieś obok nas”

Srebrne Gody „Gdzieś obok nas"

Autorska audycja radiowa „Gdzieś obok nas", redaktor Beaty Tomanek ma 25 lat!. Ćwierć wieku opowieści o ludziach, emocjach, zdarzeniach...

– Powoływaliśmy do życia audycję, która w pewnym sensie była eksperymentem, miała docierać do wyjątkowego słuchacza, który wówczas rzadko bywał bohaterem programów w mediach, a jeszcze rzadziej słowa z anteny dziennikarze kierowali właśnie do niego – wspominała Beata Tomanek podczas uroczystej inauguracji obchodów 25-lecia audycji w katowickim Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA) 19 marca br. „Gdzieś obok nas” miała być niszowym magazynem radiowym, który miał dotrzeć przede wszystkim do niewidomych odbiorców, a rzeczywistość niebywale wręcz przerosła oczekiwania jego twórców. Audycja stała się cyklicznym programem dla wszystkich osób z niepełnosprawnością, wręcz instytucją wspomagającą w potrzebie. Przede wszystkim, wraz ze zmieniającą się wokół rzeczywistością zmieniał się obraz tzw. przeciętnego człowieka z niepełnosprawnością, o którym red. B. Tomanek opowiadała, i którego przedstawiała słuchaczom.

Dużo, dużo spotkań, losów ludzi początkowo z dysfunkcją wzroku, później całego środowiska niepełnosprawnych. Często również samotnych, opuszczonych i marginalizowanych społecznie, ale także losów ludzi nietuzinkowych, niezwykłych przedsięwzięć, pomysłów i firm. Wszystkie znalazły „swoje 5 minut” w radiowej audycji emitowanej w Radiu Katowice.

Profesor Dariusz Pawelec, dyr. CINiBA wskazał – zachęcając do obejrzenia 25 tematycznych fotogramów prezentujących 25 wybranych zdarzeń, osób, instytucji, organizacji etc., a obecnych w audycji podczas jej 25-letniej historii – jak bardzo miejsce ich ekspozycji współgra z przedstawionymi na nich faktami. CINiBA jest bowiem kapitalnym miejscem – jak podkreślił profesor Pawelec – dla pokazania jak wielki dokonał się skok w udostępnianiu osobom z niepełnosprawnością dóbr kultury, sztuki, nauki, techniki etc. oraz w niwelowaniu wszelkiego typu barier technicznych i technologicznych.

Fotogramy ukazują jak wielkiego, cywilizacyjnego wręcz skoku, dokonaliśmy jako społeczeństwo, przez ostatnie 25 lat.

O tym jak wielkie przede wszystkim mentalne bariery pokonaliśmy przez te lata mówiła również wiceprezydent Katowic Krystyna Siejna, wskazując na ogromne w tym zasługi „Gdzieś obok nas” i osobiście prowadzącej tę audycję Beaty Tomanek. I trzeba przyznać, że „Srebrne Gody” są świętem wszystkich współtwórców programu i bohaterów radiowych opowieści, a także słuchaczy.

Fotogramy będą prezentowane w różnych miejscach publicznych województwa śląskiego na „wędrującej wystawie”. Na stronie gdziesoboknas będzie można do niej dopisywać własne historie.

Zobacz galerię…

Tekst i fot.: IKa

Data publikacji: 20.05.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również