Tańcem przeciw przemocy rozpoczęła się akcja „Nazywam się Miliard”

Tańcem przeciw przemocy rozpoczęła się akcja „Nazywam się Miliard"

Młode i starsze, zdrowe i na wózkach inwalidzkich - tak różne kobiety tańczyły w sobotę, 14 lutego w centrum Warszawy, by przeciwstawić się przemocy. Stolica była jednym z kilkudziesięciu polskich miast, gdzie odbyła się akcja „One Billion Rising" / „Nazywam się Miliard".

To akcja ogólnoświatowa; w Polsce została zorganizowana po raz trzeci przez Fundację Feminoteka. Tematem przewodnim w tym roku była rewolucja. „Tańczyliśmy. Domagaliśmy się sprawiedliwości. Teraz domagamy się zmian. I tylko radykalny zwrot w świadomości i odważniejsze, bardziej śmiałe i bardziej kreatywne oraz zdecydowane działania mogą doprowadzić do zmian” – można przeczytać na międzynarodowej stronie akcji (www.onebillionrising.org).

Corocznie Fundacja Feminoteka wybiera temat przewodni akcji. W pierwszym roku zwracano uwagę na problematykę gwałtu, w kolejnym poruszano kwestie związane z problemem molestowania i przemocy wobec młodych dziewcząt. W tym roku opinia publiczna miała zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi.

W Warszawie tańczono w Pasażu Wiecha. Na przedzie grupy tańczyło sześć młodych kobiet na wózkach, za nimi inne kobiety – wiele w różowych i czerwonych strojach, na tyłach byli widoczni nieliczni panowie. Przypadkowi przechodnie z zaciekawieniem przyglądali się akcji, wiele młodych osób śmiało się, klaskało, przystawali zakochani.
Jak mówiła podczas happeningu prezeska Feminoteki Joanna Piotrowska, taniec pomaga w wyrażaniu emocji, także sprzeciwu na przemoc wobec kobiet.

– Jestem bardzo zmęczona, ale szczęśliwa. Wszystko się udało, choć miałyśmy niewiele czasu na przygotowania – powiedziała PAP jedna z tancerek na wózku Magdalena Gałaj. Dodała, że brała udział w akcji „Nazywam się miliard” pierwszy raz i zrobiła to dlatego, by zachęcić inne dziewczyny z niepełnosprawnościami do tego, by wyszły z domu.

Wśród tańczących była marszałkini Sejmu Wanda Nowicka. – Tę fantastyczną energię czujemy nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia. I gdyby nie środowiska kobiece, które uporczywie i nieustannie naciskają na władzę, nigdy nie udałoby się nam wyrwać z gardła konwencji. Możemy sobie pogratulować i wzajemnie dziękować. Ale to nie koniec. Oprócz prezydenta, po drodze jest Senat i dlatego chciałabym was prosić o dalszy nacisk – mówiła Nowicka odnosząc się do uchwalenia przez Sejm ustawy ratyfikacyjnej tzw. konwencję antyprzemocową. Jak mówiła trzeba naciskać, by prezydent i marszałek Senatu bali się strony społecznej, środowisk, które walczą o prawa kobiet do autonomii i życia w wolności i bez przemocy.
Na akcji pojawili się kandydujący na prezydenta Janusz Palikot (TR) i Anna Grodzka.

„One Billion Rising” / „Nazywam się Miliard” odbyła się w całym kraju, m.in. w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Krakowie, Lublinie, Katowicach. W Rudzie Śląskiej w akcji udział wzięły seniorki. Jak poinformowała PAP organizatorka przedsięwzięcia Ewa Chmielewska, kilkanaście pań od miesiąca regularnie ćwiczyło układ taneczny. -Większość z nich to seniorki powyżej 60. roku życia – dodała Chmielewska.

Na świecie „One Billion Rising” zapoczątkowała Eve Ensler, autorka książki „Monologi waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 r. napisała na jednym z portali, że ma dość usprawiedliwiania gwałtów, przerzucania odpowiedzialności na ofiarę, bezkarności sprawców. Zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – One Billion Rising” na Walentynki 2013 r., kiedy to wspólnie zatańczyć miało miliard osób sprzeciwiających się przemocy wobec kobiet. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, ponieważ – jak tłumaczyła Elsner – tańcząc rządzi się swoim ciałem, wspólny taniec wyzwala energię, natomiast gwałt i przemoc odbierają władzę nad własnym ciałem. (PAP)

bos/ akp/ jbr/

Data publikacji: 14.02.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również