Ulga 95-proc. na kolei nie może być stosowana podwójnie

Ulga 95-proc. na kolei nie może być stosowana podwójnie

Na pytanie Fundacji Nowe Spojrzenie Ministerstwo Infrastruktury wydało interpretację dot. ulg przysługujących osobom o znacznej niepełnosprawności i ich opiekunom w transporcie kolejowym. System ulg na kolei jest dość skomplikowany, ale w każdym przypadku opiekunowi osobie niepełnosprawnej przysługuje 95 proc. ulgi na bilet.

Tymczasem osoby z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, mają prawo do ulgi w wysokości 37 proc. kosztów pełnopłatnego biletu.

Niestety niektóre osoby niepełnosprawne korzystały z przewozu niezgodnie z przepisami. Jak potwierdza rzeczniczka PKP Intercity, przewoźnik w ostatnim czasie zanotował zwiększoną liczbę zapytań dotyczących łącznego przejazdu dwóch osób niewidomych wzajemnie powołujących się na to, że są swoimi przewodnikami i że przysługuje im ulga 95 proc.

Oczywiste jest, że osoba niepełnosprawna, która sama podczas podróży musi korzystać z pomocy opiekuna lub przewodnika, nie może nim być dla drugiej osoby. Z drugiej strony jeżeli jest zdolna do bycia opiekunem, to sama nie wymaga takiej pomocy. Korzystanie w takim przypadku z 95 proc. ulgi jest nadużyciem i przewoźnicy powinni nakładać kary za ich stosowanie.

Należy pamiętać, że zniżki na bilety nie są przywilejem osób niepełnosprawnych a formą rekompensaty za utrudniony – ze względu na niepełnosprawność – dostęp do transportu publicznego transportu.

kat
Data publikacji: 11.03.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również