Utworzono Opolski Klaster Senioralny

Utworzono Opolski Klaster Senioralny

Sześciu partnerów podpisało umowę powołującą Regionalny Opolski Klaster Senioralny. Klaster ma m.in. wypracować innowacyjne rozwiązania służące stworzeniu kompleksowej oferty usług zdrowotnych, opiekuńczych i osobistych dla osób starszych. Mają być one przeznaczone zarówno dla mieszkańców woj. opolskiego, jak i dla osób przyjezdnych.

Opolszczyzna, w ramach tworzonej Specjalnej Strefy Demograficznej, która ma przeciwdziałać wyludnianiu się regionu, oraz w ramach budowanego modelu polityki senioralnej, chce rozwinąć system opieki nad seniorami – skoordynować istniejące już formy wsparcia osób starszych i dać warunki do rozwoju tzw. srebrnej gospodarki. Mówi się m.in. o tworzeniu stacjonarnych domów opieki nad seniorami – także zagranicznymi – czy budowaniu oferty tzw. mieszkań serwisowanych.

Wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek mówił w poniedziałek, że powołanie klastra to pierwszy krok do integracji działań w obszarze polityki senioralnej na poziomie regionu. – Klaster ma zintegrować wszystkich zainteresowanych rozwojem polityki senioralnej, zarówno w kwestii usług socjalnych, wsparcia opiekuńczego, jak i usług zdrowotnych. To rozwiązanie przyszłościowe, które związane będzie także z działalnością biznesową – powiedział Kolek.

Wojewoda opolski Ryszard Wilczyński dodał, że klaster ma być „twórczą formułą”, która będzie generować projekty i rozszerzać paletę usług dla seniorów, a to z kolei ma się przyczynić do budowania rynku takich usług.

Izabela Damboń-Kandziora z CTC Polska Sp. z o.o., która referowała założenia i zadania klastra, wśród szans, które ma on dawać, wymieniła m.in. stworzenie nowej, regionalnej specjalizacji w postaci „gospodarki senioralnej”. Zaznaczyła, że może on być też platformą wymiany informacji i dystrybucji usług tworzonych z myślą o seniorach, ułatwiać ich tworzenie i docieranie z tymi usługami do osób starszych. – Będziemy tworzyli narzędzia informatyczne, by wspierać te działania – dodała.

Klaster ma także certyfikować usługi i instytucje, które będą działać w zakresie polityki senioralnej. – Jesteśmy jak najbardziej otwarci na biznes. Im więcej firm pojawi się w ramach srebrnej gospodarki ze swoimi usługami, tym lepiej – dla seniorów, ale też dla przedsiębiorców. Trzeba jednak zadbać o standardy, dlatego mówimy o certyfikowaniu – wyjaśniał z kolei Radosław Rybak z firmy bit Polska Sp. z o.o.

Pierwszym etapem wspólnych prac firm i instytucji, które utworzyły klaster, będzie dopracowanie szczegółów modelu organizacyjnego opieki senioralnej i stworzenie biznesplanu tego modelu.

Wśród usług, których świadczenie ma w przyszłości koordynować klaster, wymieniono m.in. usługi opiekuńcze, rehabilitacyjne, tworzenie miejsc opieki stacjonarnej, mieszkań serwisowanych czy miejsc opieki tymczasowej, w których seniorzy mogliby odbywać np. 2-3-tygodniowe turnusy, na czas urlopu opiekujących się nimi bliskich. Mowa jest też o oferowaniu indywidualnej opieki medycznej, tworzeniu oferty turystycznej, a nawet gastronomicznej dla seniorów.

– Chcemy też, by w ramach klastra dostępnych było wiele innych usług moblilnych, tak by seniorzy jak najdłużej mogli pozostać w domach aktywni, sprawni i zdrowi – dodała Damboń-Kandziora.

Zdaniem władz województwa opieka senioralna ma też tworzyć miejsca pracy np. w ramach firm świadczących usługi na rzecz osób starszych.

Umowę, powołującą klaster senioralny, podpisano w Opolskim Urzędzie Marszałkowskim. Jej sygnatariuszami są: Caritas Diecezji Opolskiej, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu, Samodzielny Publiczny Zespół Szpitali Kup-Pokój, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim oraz firmy bit Polska Sp. z o.o. i CTC Polska Sp. z o.o. Patronat nad inicjatywą objęli marszałek województwa opolskiego i wojewoda opolski. (PAP)

Data publikacji: 11.03.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również