W. Brytania: główne ulice handlowe mało dostępne dla niepełnosprawnych

W. Brytania: główne ulice handlowe mało dostępne dla niepełnosprawnych

Sklepy i restauracje przy głównych ulicach handlowych miast w W. Brytanii są „szokująco" mało dostępne dla osób niepełnosprawnych - wynika z audytu zamówionego przez rząd. Jak podał w 6 grudnia portal BBC News, pod tym kątem przyjrzano się ponad 30 tys. placówek.

Tysiące z nich nie zdołało zaadaptować pomieszczeń do potrzeb niepełnosprawnych klientów. Jedna piąta sklepów jest niedostępna dla osób poruszających się na wózkach. Jedynie 15 proc. restauracji i sklepów jest wyposażonych w pętlę indukcyjną – urządzenie współpracujące z aparatami słuchowymi. Trzy czwarte restauracji nie adresuje swojej oferty do osób z upośledzeniami wzroku.

Z 30 tysięcy placówek każdą odwiedzili osobiście przedstawiciele DisabledGo – serwisu monitorującego usługi dostępne dla osób niepełnosprawnych. To największy taki audyt w Wielkiej Brytanii – podaje BBC.
Podczas audytu proszono też wielkie sieci handlowe o informacje na temat udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Jedynie 4 procent z przedsiębiorstw odpowiedziało na pytanie na ten temat.

Przedstawiciel brytyjskiego rządu ds. osób niepełnosprawnych Mark Harper, który zlecił audyt, zwrócił uwagę, że w ten sposób firmy tracą potencjalnych klientów. – Jedna piąta ludności Wielkiej Brytanii to osoby z niepełnosprawnością. Siła nabywcza tych osób i ich gospodarstw domowych sięga ponad 200 mld funtów. Poprawienie dostępności to oczywistość – podkreślił.

Z audytu wynika, że mniej niż 1/3 sklepów towarowych ma przebieralnie przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Odpowiednio przystosowanych toalet nie ma 40 proc. restauracji i 1/3 domów towarowych. Dwie trzecie pracowników w sklepach detalicznych nie zostało przeszkolonych, jak należy pomóc niepełnosprawnym klientom.

Zarazem, w innym materiale na temat audytu BBC podaje opinię czytelników, którzy sami prowadzą firmy. Wskazali oni, że gdy starali się dostosować swoje placówki do potrzeb osób niepełnosprawnych, napotkali trudności z powodu nieelastycznych przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego. (PAP)

awl/ ap/

Data publikacji: 08.12.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również