Warmia Mazury Senior Games 2012

37 lat temu grupa siedmiu mężczyzn i siedmiu kobiet, Amerykanów z St. Louis, założyła organizację o nazwie National Senior Olympics Organization (Narodowa Organizacja Seniorów Olimpijczyków). Tak to się zaczęło...

Od Luizjany do Warmii i Mazur
Obecnie ta organizacja funkcjonuje na zasadach non-profit i zachęca aktywnych seniorów (50+) do zdrowego trybu życia, choćby poprzez uczestnictwo w zawodach. Pod zmienioną nazwą (National Senior Games Association z siedzibą w Luizjanie) organizuje imprezy zaliczane do najważniejszych wydarzeń sportowych, nie tylko w USA. W 2009 roku pierwsze europejskie zawody odbyły się w Holandii. Do regionu Zeeland przyjechało wówczas ponad 2 tys. zawodników z całego świata.

Od 10 do 16 września br. Zawody Sportowe Senior Games 2012 odbędą się na Warmii i Mazurach. Przypomnijmy: areną rywalizacji będzie region, który w światowym plebiscycie na 7 Nowych Cudów Natury znalazł się w gronie 14. najpiękniejszych miejsc na Ziemi, to także jeden z Siedmiu Cudów Polski (wg rankingu Rzeczypospolitej z 2007 roku).

Tysiąc zawodników
Organizatorem jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego we współpracy z samorządami Olsztyna, Iławy i Lidzbarka Warmińskiego. Zawodnicy z całego świata będą rywalizować w 11 dyscyplinach, na obiektach Olsztyna (pływanie, żeglarstwo, piłka nożna, brydż sportowy, golf), Lidzbarka Warmińskiego (lekkoatletyka, tenis stołowy, badminton) i Iławy (piłka siatkowa halowa, siatkówka plażowa, tenis).

W imprezie uczestniczyć będą zawodnicy poprzedniej edycji Senior Games, Polonia amerykańska i europejska oraz rodzimi sportowcy, którzy po raz pierwszy wezmą udział w tym przedsięwzięciu. Szacuje się, że wystartuje około tysiąca zawodników z całego świata; warunkiem jest jedynie ukończenie 50 lat. Wielu z nich przyjedzie zapewne z osobami towarzyszącymi a to oznacza, że impreza może ściągnąć na Warmię i Mazury co najmniej 5 tysięcy sportowców i kibiców. To głównie dla tych ostatnich przewidziane są imprezy towarzyszące.

Gdzie i co?
W Iławie
– Tydzień Kina Światowego, codzienne rejsy tramwajem wodnym Ilavia po Jezioraku, wieczory taneczne z udziałem zawodowych tancerzy, piknik integracyjny, koncert muzyczny w Amfiteatrze Miejskim im. Louisa Armstronga, w którym każdego roku odbywa się jedyny w Europie festiwal popularyzujący jazz tradycyjny Old Jazz Meeting „Złota Tarka”.

W Olsztynie – seans astronomiczny w planetarium i obserwatorium, spotkania ze sztuką podczas wernisażu tworzonej od 2005 roku kolekcji najnowszej sztuki polskiej (pod hasłem ,,Każdemu człowiekowi jego sztuka”), koncert w Amfiteatrze im Czesława Niemena, spotkania integracyjne i taneczne w Centrum Tańca, spacery z przewodnikiem, przejażdżka smoczymi łodziami po olsztyńskim Jeziorze Krzywym, marszobiegi.

W Lidzbarku – pokaz rycerski z udziałem Bractwa Rycerskiego, wjazd królów i cesarzy na zamek lidzbarski ( inscenizacja w formie happeningu historycznego), przejażdżki gondolą lub kajakiem wzdłuż malowniczo położonej rzeki Łyny, przejażdżki konne, wieczór szantowy w plenerze Jeziora Wielochowskiego, Festiwal Sztuk Walki i Otwarte Mistrzostwa Polski w Extreme Martial Arts.

Społeczny walor
Zawody Warmia Mazury Senior Games wpisują się idealnie w liczne europejskie programy konstruowane z myślą o pokoleniu 50 +. Sprostanie rosnącym wymaganiom wobec osób będących w tym wieku, prowadzi poniekąd do uaktywniania życia, poszukiwania różnych możliwości samorealizacji, aktywnej rekreacji, uprawiania sportu, dbania o zdrowie.
Cele społeczne projektu to oczywista chęć propagowanie aktywności sportowej wśród ludzi po pięćdziesiątce, także promowanie zdrowego stylu życia rozumianego jako właściwe odżywianie, czy zapobieganie chorobom cywilizacyjnym.
Ważny jest też aspekt aktywności społecznej, otwartości, tolerancji i szacunku dla wszystkich nacji, kultur i religii, grup wiekowych i stylów życia.
Zyskiem będzie możliwość włączenia się w międzynarodowy dialog o doświadczeniach sportowych związanych z aktywizacją seniorów oraz współpraca z zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami, skutkująca nabyciem wiedzy i umiejętności przy organizacji wydarzeń sportowych dla osób w wieku 50+.

Cele promocyjne…
…są równie oczywiste. To upowszechnienie przekonania, że Warmia i Mazury, a szerzej – Polska, są obszarami pożądanymi turystycznie i inwestycyjnie. Projekt jest także kontynuacją ubiegłorocznej kampanii Mazury Cud Natury, budowaniem i wprowadzaniem na rynek nowej marki – Warmia Mazury Senior Games. W tym ostatnim przypadku walorem jest wykorzystanie efektu pierwszeństwa na ogólnopolskim i europejskim rynku usług sportowych dla osób w wieku 50+.

Zawodnicy zakwaterowani będą w trzygwiazdkowych hotelach regionu takich jak Warmiński, Park, Star Dadaj czy czterogwiazdkowa ozdoba Lidzbarka – Hotel Krasicki. Ulokowany na podzamczu dawnego Zamku Biskupów Warmińskich, podczas gali rozdania nagród, która odbyła się w styczniu 2012 roku w Hotelu Savoy w Londynie, sięgnął po nagrodę główną w kategorii „Best New Hotel Construction & Design. Od tej pory Hotel Krasicki może się reklamować jako najlepszy w Polsce, Europie i na świecie.

Województwo warmińsko-mazurskie to także pierwszy region w Polsce, który proponuje tak czytelną i atrakcyjną ofertę dla aktywnych w wieku 50+. Turniej jest też konkretną odpowiedzią na inicjatywę Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej o ustanowieniu roku 2012 Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Bardziej szczegółowe informacje na temat turnieju znajdują się na stronie internetowej www.seniorgames2012.pl .

PS. Na konferencji prasowej, która odbyła się w Warszawie 4 kwietnia br., przedstawiciele samorządu województwa warmińsko-mazurskiego oraz współorganizatorzy imprezy z samorządów Olsztyna, Iławy, Lidzbarka Warmińskiego oraz Ornety zachęcali do uczestnictwa w zawodach. Nie zabrakło na niej Jacka Wszoły – Ambasadora zawodów, legendarnego lekkoatlety, który włączył się w promocję przedsięwzięcia. Gościem specjalnym konferencji był pochodzący z Olsztyna Krzysztof Hołowczyc, jeden z najbardziej znanych kierowców rajdowych w Polsce, którego śmiało można nazwać ambasadorem Warmii i Mazur.

– Warmię i Mazury wspominam z sentymentem, wielokrotnie przebywałem tam na zgrupowaniach przed najważniejszymi dla mnie zawodami – powiedział dziennikarzom Jacek Wszoła. – Po zakończeniu mojej przygody z lekką atletyką nadal chcę promować tę dyscyplinę sportu, ważne jest także aktywne spędzanie wolnego czasu. Warmia Mazury Senior Games to doskonałe zawody właśnie dla mojego pokolenia. Im jesteśmy starsi tym bardziej doceniamy tego typu inicjatywy.

Do aktywnego spędzania wolnego czasu, zwłaszcza na Warmii i Mazurach, zachęcał także Krzysztof Hołowczyc. – Nas, aktywnych sportowców, trudno odzwyczaić od aktywności fizycznej – powiedział znany rajdowiec. – Chcemy jednak do tego namówić także inne osoby. Gdziekolwiek jestem zawsze mówię o naszym pięknym regionie, a teraz dochodzi do tego rywalizacja sportowa, która jest mi przecież bardzo bliska.

Oprac. Marek Ciszak

 

 

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również