Wiceminister RPiPS: ŚDS w każdym powiecie

Wiceminister RPiPS: ŚDS w każdym powiecie

W 2016 r. dofinansowaliśmy budowę 16 środowiskowych domów samopomocy – powiedziała 30 stycznia w Kielcach wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska. - Chcemy, aby w każdym powiecie była przynajmniej jedna taka placówka – dodała.

Środowiskowe domy samopomocy (ŚDS) są jednostkami pomocy społecznej przeznaczonymi dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Celem tej formy wsparcia jest zwiększenie zaradności i samodzielności życiowej osób niepełnosprawnych intelektualnie, a także ich integracja ze społeczeństwem.

– W ubiegłym roku dofinansowaliśmy budowę, rozbudowę i adaptację 16 tego typu placówek w całej Polsce, w których przebywa ponad 430 osób – poinformowała 30 stycznia podczas otwarcia ŚDS w Kielcach Bojanowska.
– Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak ważny jest rozwój sieci wsparcia, czyli środowiskowych domów samopomocy. To bardzo ważny projekt nie tylko dla samych mieszkańców takich placówek, ale także dla ich rodzin , które mają dzięki temu czas na wytchnienie i pozałatwianie codziennych obowiązków i spraw – powiedziała wiceminister RPiPS.

Bojanowska podkreśliła, że celem resortu jest likwidacja białych plam na mapie Polski, jeśli chodzi o środowiskowe domy samopomocy. – Ten kierunek zmian będziemy kontynuować także w tym roku. Chcemy, aby placówka tego typu znajdowała się w każdym powiecie – zapowiedziała.

Wiceminister RPiPS mówiła także podczas konferencji prasowej o realizowanym przez resort programie budowy domów dziennego pobytu dla osób starszych „Senior plus”. – Celem jest aktywizacja ludzi starszych, aby mogły zjeść ciepły posiłek w ciągu dnia i w sposób aktywny, twórczy spędzać czas. Na adaptację budynków mamy dla samorządów do 300 tys. zł i 300 zł za miesięczny pobyt każdej osoby – dodała Bojanowska.

Kolejną formą wsparcia, którą resort wprowadził od tego roku, są kluby samopomocy dla osób starszych. – Chcemy, aby w takich ośrodkach ludzie w podeszłym wieku sami sobie pomagali, mogli się spotkać, porozmawiać i aktywnie spędzać czas, a nie zamykać się w swoich czterech ścianach – wyjaśniała.

W kieleckim ŚDS, przeznaczonym dla 40 osób, przebywać będą głównie ludzie cierpiący na chorobę Alzheimera. To ósma tego typu placówka w Kielcach. – W naszych domach przebywają również osoby spoza Kielc. Potrzeby w tym zakresie będą coraz większe, bo społeczeństwo się starzeje. Staramy się podać rękę niepełnosprawnym i ludziom starszym, bo to jest miarą cywilizacji i naszym obowiązkiem. Te zadania zawsze traktowaliśmy priorytetowo – zapewnił podczas konferencji prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

W województwie świętokrzyskim funkcjonuje obecnie 38 ŚDS, w których jednorazowo może przebywać ponad 1000 osób. (PAP)

maj/ wkt/

Data publikacji: 31.01.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również